Czy to najpotężniejsza konsola na rynku? Recenzja Xbox One X

Premiera nowej konsoli Microsoftu właśnie teraz wydaje się bardzo przemyślanym zagraniem. Xbox One X wydaje się świetnym uzupełnieniem dla nowoczesnego telewizora Ultra HD, który pewnie już stoi w salonie. Już w momencie zapowiedzi było wiadomo, że nowa konsola zmiażdży konkurencję pod względem specyfikacji. Czy to wszystko, co ma do zaoferowania? W tym artykule porównujemy Xboxa X do innych konsol dostępnych na rynku i wyjaśniamy kto i dlaczego powinien go mieć.


Co potrafi Xbox One X?

Na Xbox One X każda gra czy film wygląda bardzo dobrze, animacja jest płynna, a wszystkie elementy szybciej się ładują. Przekłada się to zresztą na konkretne liczby. Przepustowość pamięci w Xbox One X to 326 GB/s, a ogólna moc obliczeniowa nowego Xboxa to 6 TFLOPS. Potężny procesor wspierany przez 12 GB pamięci GDDR5 daje efekt porównywalny do grania na komputerach osobistych na najwyższych ustawieniach, czyli coś, czego w świecie konsol jeszcze nie było. Dodatkowo, konsole Microsoftu są jedynymi na rynku, które obsługują nośniki 4K UHD Blue-Ray.W dniu premiery pojawiło się kilkadziesiąt gier przystosowanych do nowych możliwości, jakie daje potężna konsola. Co to oznacza? Zależy od konkretnego tytułu, a konkretnie tego, w jaki sposób producent wykorzystał te dodatkowe zasoby. Może to być dodanie niewidocznych wcześniej elementów graficznych, zwiększenie rozdzielczości albo liczby klatek na sekundę lub wymuszenie wygładzanie krawędzi, To jednak nie wszystko. Z Xbox One X, absolutnie każda gra będzie wyglądać lepiej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dzięki wstecznej kompatybilności zagramy w każdą grę nie tylko z Xbox One, ale także z starego dobrego Xbox 360. I tam także dostrzeżemy różnicę w szybkości.


Gry na Xbox One X

Mówi się, że Microsoft premierą nowej konsoli odpowiada na najsilniejszą konsolę na rynku, jaką do tej pory dysponował największy konkurent - Sony. Głównych konkurentów różni podejście do listy dostępnych gier. Xbox One X to maszyna przede wszystkim do ogrywania gier multiplatformowych, czyli takich, które znajdziemy także na PS4 i na PC. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez takich hitów, jak Uncharted: Kres Złodzieja czy Horizon: Zero Dawn, jesteśmy skazani na PS4. Z drugiej strony, lista dostępnych gier jest naprawdę przeogromna i wielu osobom nie przeszkadza, że grają w dokładnie to samo, co pecetowcy.Xbox One X kontra PC

Do tej pory porównywanie konsoli do komputera stawiało konsole zawsze na straconej pozycji. W tym przypadku, już może być inaczej. Patrząc na możliwości konsoli Microsoftu, trzeba powiedzieć otwarcie, że rośnie konkurencja dla laptopów gamingowych, od których nowy Xbox jest sporo tańszy.Xbox One X kontra Xbox One S

Należy pamiętać o tym, że Xbox One X nie różni się funkcjonalnie niczym od Xbox One S. Dokładnie te same gry, dokładnie ten sam system, dokładnie te same dostępne akcesoria, napęd Blu-ray UHD i obsługa multimediów w 4K i HDR. Różnica tkwi we wspomnianej wcześniej wydajności i grafice. Krótko mówiąc, wersja S to ekonomiczny model dla graczy o mniejszych wymaganiach, natomiast wersja X to bezkompromisowa, najwyższa jakość.

powrót