Czy warto mieć koc elektryczny?

Są wśród nas takie osoby, które najchętniej całą zimę spędziłyby schowane pod ciepłym kocem. Kiedy temperatura nie rozpieszcza, koc, herbata i dobra książka bywają najbardziej atrakcyjną formą spędzania czasu. Jeszcze lepiej, gdy koc sam się nagrzewa i przez długi czas utrzymuje wysoką temperaturę.

Koc elektryczny to idealne rozwiązanie dla wiecznie marznących, ale nie tylko. Urządzenia tego rodzaju są świetne na bóle mięśni i bóle reumatyczne. Koc elektryczny możemy stosować w warunkach domowych nie tylko jako pomoc w rehabilitacji, ale również zapobiegawczo. Warto wiedzieć, że użycie ciepłego koca poprawia krążenie krwi i rozluźnia mięśnie, dzięki czemu możemy się poczuć się lepiej.


Jaki koc elektryczny wybrać?

Koc elektryczny składa się z materiału oraz wkładu rozgrzewającego, wraz z pilotem do regulacji temperatury. Oba elementy są istotne i razem decydują o komforcie użytkowania. Materiał powinien być przyjemny w dotyku i wysokiej jakości, w końcu raz kupiony koc powinien posłużyć dobrych kilka lat (materiał można prac w pralce). Dobrze także uwzględnić jego odpowiednie rozmiary, dopasowane do naszego wzrostu. Dla osoby wysokiej, rozmiar 150x80 cm będzie na pewno lepszy niż 130x75 cm. Dla niektórych ma także znaczenie grubość tkaniny – zbyt gruby koc może być dość ciężki, więc leżenie pod nim nie będzie należeć do przyjemności.Co do samego mechanizmu, warto odnotować że wszystkie modele są całkowicie bezpieczne dzięki wyposażeniu w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Różnica tkwi natomiast w regulacji temperatury. W prostych urządzeniach można regulować temperaturę na 2 lub 3 poziomach, w tych najbardziej zaawansowanych, jak koc elektryczny AEG WZD 5648, mamy a 10 poziomów regulacji temperatury. Ciekawą funkcją w tym modelu jest także ustawiany czas automatycznego wyłączenia regulowany w zakresie od 1 do 9 godzin. Przy zakupie, dobrze jest uwzględnić także moc urządzenia – im jest wyższa, tym koc szybciej się nagrzeje, a my szybciej będziemy się cieszyć jego właściwościami. Warto także spojrzeć na to, czy regulują temperatury jest wygodna i intuicyjna. Najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji duży pilot z wyraźnymi i łatwo widocznymi przyciskami.


Skuteczne rozgrzewanie – to potrafi nie tylko koc

Na podobnej zasadzie, co koc elektryczny, działają także poduszki oraz pasy rozgrzewające. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem wydaje się pas, który - w przeciwieństwie do poduszki i koca - jest zasilany akumulatorem a nie sieciowo, więc możemy z nim swobodnie się poruszać. Na przykład pas rozgrzewający z powerbankiem BEURER HK 67 pracuje do 2 godzin na jednym ładowaniu. Powerbank posiada funkcję ładowania smartfonów, a pas, podobnie jak koc czy poduszkę, można prać w pralce.


Mamy także ciekawe rozwiązanie na problem wiecznie marznących stóp. Ogrzewacz stóp AEG FW-5645 z polarową podszewką jest łatwy w czyszczeniu i higieniczny, a przy tym  - bardzo uniwersalny, bo pasuje na każdą stopę aż do rozmiaru 46.


Dla kogo koc elektryczny?

Koc elektryczny i podobne do niego, rozgrzewające urządzenia, będą na pewno trafionym prezentem dla wiecznych zmarzluchów, którym trudno przetrwać zimę i najchętniej przenieśliby się do ciepłych krajów. Taki upominek docenią także osoby starsze, które nie dość, że często marzną, to dodatkowo cierpią na wspomniane wcześniej bóle reumatyczne, więc ciepło ma dla nich także właściwości lecznicze.


powrót