Czy warto mieć przenośny skaner?

Skanowanie zazwyczaj kojarzy się z pracą w biurze i dużym, nieporęcznym urządzeniem wielofunkcyjnym. Współcześnie jednak możemy skanować także z użyciem sprzętu o znacznie mniejszych gabarytach. Przenośny skaner nowej generacji zmieści się w każdej torbie czy plecaku. W artykule przedstawiamy mocne i słabe strony takiego urządzenia oraz wskazujemy, kto będzie miał z niego największy pożytek. 

Jak działa przenośny skaner?

Zadaniem skanera jest przetworzenie analogowego obrazu na obraz cyfrowy, widoczny na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Skanować możemy wszelkie nośniki informacji pod warunkiem, że są płaskie i da się po nich przeciągnąć skaner. Najczęściej skanera używa się do skopiowania treści książki, gazety czy odręcznych notatek, chociaż można także skanować dokumenty, wizytówki, bilety czy paragony. Najczęściej spotyka się skanery rolkowe – to urządzenia o kształcie i wymiarach czegoś pomiędzy tonerem do drukarki a pilotem od telewizora. Inny typ to znacznie rzadsze skanery w kształcie myszy komputerowej  - takie, jak IRIScan Mouse Wifi. Urządzenia te nie mają określonej minimalnej powierzchni jaką mogą zeskanować, tylko maksymalną. W przypadku większości modeli, maksimum jest standardowy rozmiar A4, natomiast wspomniany IRIScan Mouse radzi obie nawet z większym formatem A3.

Ruch rolek oznacza skanowanie i przetwarzanie obrazu na cyfrową wersję. Co dalej dzieje się z utworzonym plikiem? Tutaj mamy kilka możliwości. Skany mogą trafiać bezpośrednio na kartę SD, można importować je na ekran komputera sparowanego ze skanerem za pomocą sieci Wi-Fi, możliwe jest także zamieszczanie ich w chmurze, dzięki wtyczkom -takim, jak Dropbox albo Evernote.

Co jest największą zaletą takiego rozwiązania? Przede wszystkim - niewielkie rozmiary i waga w porównaniu z tradycyjnym skanerem. Kolejna korzyść to bezprzewodowe działanie. Skaner działa na baterie, a czasem może być ładowany przez USB. W przypadku urządzenia z zasilaniem akumulatorowym, żywotność jest oczywiście ograniczona. Przykładowo, IRIScan Anywhere 5 na jednym ładowaniu skanuje ok. 100 stron. Trzecia z największych zalet to szybkość. Przenośne skanery działają naprawdę bardzo sprawnie, dzięki czemu potrafią pomóc w kopiowaniu całych rozdziałów z książek. W porównaniu z aparatem cyfrowym czy fotograficznym smartfonem, skaner wypada lepiej w zachowywaniu notatek, ponieważ działa automatycznie, bez potrzeby kadrowania czy łapania ostrości.

Na co zwrócić uwagę – najważniejsze parametry i funkcje mobilnych skanerów

Specyfikacja mobilnego skanera w wielu punktach przypomina opis urządzenia wielofunkcyjnego czy drukarki. Zazwyczaj podaje się szybkość skanowania w stronach na minutę oraz rozdzielczość w dpi, decydującą o jakości obrazu. Ta często bywa regulowana na kilku poziomach. Skaner przenośny IRIScan Book 3 u umożliwia wybranie jednej z 3 opcji – 300, 600 lub 900 dpi. Najniższa powinna być całkowicie wystarczająca do skanowania książek i innych drukowanych dokumentów w czerni i bieli, a mniejsza rozdzielczość pozwoli zmieścić więcej plików. Wyższe wartości można natomiast zarezerwować dla ręcznych notatek, rysunków, czy zdjęć.

Na skanowaniu jednak możliwości się nie kończą. Zaawansowane modele potrafią nawet tłumaczyć zeskanowane teksty na inny język, dzięki integracji z Google Translate, a nawet umożliwić przesłuchanie zgromadzonego materiału w wersji audio!

Mobilny skaner – nie tylko dla studenta

Głównym adresatem takiego urządzenia są oczywiście studenci, którzy najczęściej kopiują teksty, czy to korzystając z biblioteki, czy cudzych notatek. Niemniej da się znaleźć wiele zastosowań takich skanerów także w biznesie. Mobilny skaner może być bardzo pomocnym narzędziem dla wszystkich, którzy pracują w terenie, na przykład jako przedstawiciele handlowi albo agenci ubezpieczeniowi. Jest więc ciekawe urządzenie, które w pewnych grupach okazuje się bardzo skuteczne i wygodne.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel