MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Czym charakteryzuje się odkurzacz dla alergika? Wybierz sprawdzony model

Jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych są roztocza żyjące w kurzu domowym. Aby uniknąć przykrych objawów, za jakie odpowiadają te mikroskopijne pajęczaki, trzeba skutecznie pozbyć się ich z mieszkania. Pomoże w tym odpowiedni odkurzacz.
Odkurzacz ELECTROLUX
Roztocza żyjące w kurzu najchętniej osiedlają się w dywanach, szczelinach podłóg, tapicerowanych meblach, na zasłonach, firankach oraz w pościeli. Częste wietrzenie, pranie oraz używanie detergentów jest w walce z tymi dokuczliwymi współlokatorami bardzo pomocne, jednak wciąż niewystarczające. Aby skutecznie wyeliminować ich z domu, konieczne jest także częste odkurzanie dywanów, podłóg oraz mebli przy pomocy specjalnego odkurzacza dla alergików.

Jaki odkurzacz jest najlepszy dla alergika?


Wybierając odkurzacz dla alergika, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się systemowi filtracji wydmuchiwanego przez urządzenie powietrza. Istotne jest, aby alergeny, które odkurzacz wciągnie wraz z kurzem, nie wydostawały się już na zewnątrz. Dlatego też alergicy muszą zrezygnować z urządzeń wyposażonych w filtry tekstylne, które w kwestii zatrzymywania cząsteczek nie należą niestety do najskuteczniejszych. Wybór zostaje więc ograniczony do dwóch rozwiązań, jakimi są popularne filtry HEPA oraz filtry wodne, które najlepiej sprawdzają się w zbieraniu i zatrzymywaniu nie tylko uciążliwych roztoczy, ale także komórek grzybów i pleśni oraz pyłków kwiatów i drzew.

Filtry HEPA w odkurzaczach – wady i zalety


Popularne filtry HEPA wykonane są z włókna szklanego oraz syntetycznej żywicy. Ich zadaniem jest wychwytywanie oraz zatrzymywanie cząsteczek, jak zarodniki pleśni, wirusy, pyłki drzewne i kwiatowe. Filtry te potrafią zatrzymać nawet maleńkie cząsteczki o wielkości do 0,3 mikrona. Warto wiedzieć, że są to filtry wielokrotnego użytku. Gdy filtr się zabrudzi, należy go po prostu wyprać w ciepłej wodzie i wysuszyć. Po tym zabiegu znów będzie właściwie spełniał swoją funkcję. Należy go wymieniać raz w roku, co wiąże się z kosztami około 200 złotych. W rezultacie odkurzacze wyposażone w filtry HEPA są droższe od tych standardowych.

Odkurzacz, który nie produkuje tumanów kurzu


Charakterystyczny zapach, który potrafi się unosić w powietrzu jeszcze długo po odkurzaniu, znany jest każdemu z nas. Wtedy w powietrzu unoszą się także alergeny, które u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego powodują drapanie w gardle, kaszel, kichanie, podrażnienie i łzawienie oczu. Dlaczego tak się dzieje? Tradycyjne odkurzacze najpierw wciągają powietrze z nieczystościami, a następnie przepuszczają je przez filtr i wypuszczają na zewnątrz. Odkurzacze z niedoskonałym jednostopniowym systemem filtrowania oraz w wielu przypadkach z nieszczelną obudową oddają często powietrze, które wciąż zawiera drobiny kurzu wraz z drobnoustrojami oraz alergenami, które są dla naszego zdrowia niebezpieczne. Dlatego przed zakupem odkurzacza warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, sprawdzić, czy posiada certyfikaty świadczące o jego przydatności dla alergików i gwarantujące nam, że podczas odkurzania urządzenie nie zanieczyści powietrza, którym będziemy oddychać.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?


Tradycyjne odkurzacze workowe nie są polecane dla alergików, gdyż nie usuwają uczulających roztoczy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą odkurzacze bezworkowe, tak zwane cyklonowe. Kurz wraz z innymi zanieczyszczeniami, w tym również roztoczami i innymi alergenami, gromadzone są w specjalnym pojemniku, który trzeba dokładnie wyczyścić po każdym odkurzaniu. Ponadto, odkurzacze te wymagają systematycznej wymiany filtra, co kosztuje rocznie około 50 złotych. Cena ta może wydawać się wysoka, jednak należy pamiętać, że zdrowie domowników jest bezcenne i jeśli ktoś cierpi na alergię, warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego odkurzacza. Wśród wartych zainteresowania odkurzaczy bezworkowych znajdują się między innymi: Electrolux SilentPerformer Cyclonic ZSPCPARKET, Samsung VC15QHNDC6B, Zelmer ZVC385SP, Zelmer QUIQ ZVC315HT, Samsung VC07H40F0VB/GE CycloneForce Compact.

Najważniejsze parametry odkurzacza


Przy wyborze odkurzacza dla alergika warto zwrócić uwagę także na takie parametry:
- moc i siła ssania odkurzacza
Im te parametry są większe, tym urządzenie lepiej zbiera brud i kurz, a także filtruje powietrze. Najlepszy będzie odkurzacz o mocy co najmniej 2000 W lub model z możliwością dostosowania mocy do różnych warunków.  
- sposób montowania rury odkurzacza  
Tutaj chodzi przede wszystkim o naszą wygodę. Warto zainteresować się rurą teleskopową, która wygodnie się składa, a do tego zajmuje mało miejsca.
- długi kabel
Dzięki odpowiedniej długości kabla nie będziemy musieli zbyt często wyłączać odkurzacza, by przełączyć go do innego gniazdka. Najlepszy będzie kabel o długości co najmniej 3 m, zwijany automatycznie.
- łatwy montaż i demontaż elementów
Dzięki temu czas przygotowania odkurzacza do pracy, a następnie schowanie go, będzie krótszy.
- wielofunkcyjność
Warto zwrócić uwagę na różne funkcje oraz akcesoria, w jakie odkurzacz jest wyposażony, jak na przykład różne rodzaje szczotek.
- wskaźnik zapełnienia pojemnika
Dzięki wskaźnikowi dowiemy się, kiedy należy opróżnić pojemnik. Ma to wpływ na jakość pracy urządzenia i jego żywotność, gdyż opróżniając pojemnik w odpowiednim momencie nie będziemy obciążali odkurzacza.
- poziom hałasu odkurzacza
Jeśli mamy małe dziecko lub ze względu na pracę będzie nam się zdarzało odkurzać o nietypowych porach, warto pomyśleć o cichym odkurzaczu. Dźwięk o natężeniu od 68 do 70 dB nie zakłóci snu dziecka ani spokoju sąsiadów.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]