Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Świetnie! Domowe porządki przecież nie ograniczają się do mycia podłóg oraz armatury czy frontów mebli. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie lodówki – w końcu tam na co dzień przechowujemy żywność! Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!


Mycie lodówki krok po kroku


Najlepiej, jeśli czyszczenie lodówki nie odbywa się spontanicznie, a jest starannie zaplanowane. Wtedy zdecydowanie łatwej postępować zgodnie z instrukcją i bez presji czasu. Gdy wygospodarujemy trochę czasu, zabieramy się do pracy.


Czyli kolejno:


  • odłączamy lodówkę od prądu – nie ma sensu, aby zużywać energię, skoro i tak drzwiczki będą otwarte i zimne powietrze ucieknie,
  • opróżniamy wszystkie półki - idealnie, gdy w dniu mycia lodówka nie jest zapełniona po brzegi – oszczędzi nam to pracy z wyjmowaniem i wkładaniem produktów,
  • starannie myjemy wszystkie półki i szuflady,
  • wycieramy powierzchnię suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem,
  • pozostawiamy otwartą lodówkę na ok. 30 minut – aż się wysuszy,
  • wkładamy z powrotem wszystkie produkty.


Najlepiej wszystkie czynności związane z czyszczeniem lodówki wykonać w lateksowych rękawiczkach. Wkładając produkty z powrotem do środka, można przy okazji sprawdzić ich termin przydatności do spożycia.


Jak umyć lodówkę?


Czym myć lodówkę?


Szukając odpowiedniego środka czyszczącego, najlepiej sięgnąć po specjalistyczny płyn do czyszczenia lodówek. Jeśli jednak nie mamy w domu takiego produktu, można sięgnąć po inne rozwiązania. Nasi rodzice prawdopodobnie używali do tego na przykład wody z mydłem lub z płynem do naczyń. Dość popularne jest także mycie lodówki octem:


  • Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, należy zachować odpowiednie proporcje – 3 łyżki octu na 1 litr wody.
  • Można zastosować także w tym celu sodę oczyszczoną. W tym wariancie na 1 litr wody przypada jedna łyżka sody.
  • W wielu przypadkach sprawdza się także uniwersalny środek czyszczący, z powodzeniem usuwający też zanieczyszczenia z kuchennych płytek, blatu, okapu, zlewu czy baterii.


Wiemy już, czym myć lodówkę w środku, ale nie należy lekceważyć także zewnętrznej części. Tam także gromadzą się bakterie, dlatego obudowę należy dokładnie przetrzeć ze szczególnym uwzględnieniem uszczelki!Co oprócz mycia lodówki?


Regularne czyszczenie lodówki jest ogromnie ważne – zarówno w domu, jak i w pracy. Niemniej jednak, oprócz tej czynności, warto także pamiętać o innych elementach związanych z higieną. Na pewno dobrym pomysłem jest stosowaniem maty antypleśniowej. Świetnie sprawdza się w szufladzie na świeże warzywa i owoce. Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni w lodówce, umożliwia cyrkulację powietrza. Istnieje możliwość przycinania maty, dzięki czemu pasuje do wszystkich półek i koszy. Warto zainwestować też w pochłaniacz zapachów. Jeśli chcemy się pozbyć intensywnych zapachów sera pleśniowego, wędliny czy ryby, to trudno o skuteczniejsze rozwiązanie!


A czym myć lodówkę przed pierwszym użyciem?


Tu w zasadzie można zastosować te same sztuczki, które opisaliśmy wcześniej. Sprawdzi się zarówno specjalistyczny detergentów, jak również soda oczyszczona i ocet. Niektórzy polecają także kwasek cytrynowy, który od razu generuje przyjemny aromat – w przeciwieństwie do ostrego zapachu octu.


Czysta lodówka bez zanieczyszczeń, bakterii i pleśni oznacza świeże produkty na wyciągnięcie ręki. Warto o tym pamiętać w trosce o własne zdrowie i nie zaniedbywać swojej chłodziarki! Na szczęście jest wiele sposobów na czyszczenie, dzięki czemu powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem, niezależnie od tego, jakie środki czyszczące akurat mamy pod ręka.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna? Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!

Więcej

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie? Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.

Więcej

Jaką lodówkę od Samsunga wybrać? Jaką lodówkę od Samsunga wybrać?

Stając więc przed wyborem modelu lodówki, który ma służyć nam przez lata, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, na którego zakup się zdecydujemy.

Więcej

Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok Lodówki – ranking niezawodności na 2021 rok

Kupując lodówkę, chcemy mieć pewność, że będzie niezawodna i z powodzeniem posłuży nam przez wiele lat. Polecane lodówki, które prezentujemy w tym rankingu niezawodności, to dobra inwestycja. Zobacz, jaką wybrać.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]