Czym jest netbook?

Netbook jest notebookiem służącym do zastosowań internetowych. Te małe komputery stały się prawdziwym hitem na rynku.
 

Czym jest netbook?
Będąc w domu, a w szczególności w podróży, często chcemy szybko połączyć się z Internetem, aby odwiedzić kilka witryn lub odebrać wiadomości e-mail. Netbook jest idealnym urządzeniem do tego celu. Te szczególnie małe, lekkie (ważące niecałe 2 kilogramy) i przystępne cenowo mini notebooki opracowane zostały do zastosowań internetowych oraz mniejszych aplikacji biurowych i są zwykle wyposażone w kartę WLAN i port LAN lub – w połączeniu z umową z operatorem sieci komórkowej – we wbudowany modem komórkowy.
 

Skromne, lecz wystarczające wyposażenie


Odpowiednio do przeznaczenia urządzeń oraz w celu osiągnięcia niskiego zużycia prądu, małej wagi i niewielkich wymiarów, elementy zastosowane w netbookach nie są zbyt wydajne. Jako procesor (CPU) często wykorzystywany jest układ Atom firmy Intel z wbudowanym mikroukładem graficznym. Maksymalna pojemność pamięci RAM wynosi 1 gigabajt (GB). Również pojemność dysku twardego (SSD lub w formacie 2,5 cala) jest stosunkowo niewielka i wynosi od 16 do maksymalnie 250 GB. Zamiast napędu dysków optycznych (CD lub DVD) urządzenia są wyposażone w porty USB i gniazda kart pamięci SD. Zastosowane ekrany w formacie 16:10 są również małe – ich przekątna wynosi od 7 do 12 cali, a rozdzielczość 1024 x 600 pikseli.
W netbookach mysz zastępuje płytka dotykowa. Urządzenia mają pełną klawiaturę QWERTZ. Większość netbooków jest ponadto wyposażona we wbudowaną kamerę internetową do prowadzenia rozmów wideo za pomocą aplikacji Skype lub Messenger. W większości netbooków rzeczywisty czas pracy akumulatora wynosi przy normalnym użytkowaniu około 2 godzin. Prawie zawsze istnieje jednak możliwość dokupienia wydajnego sześciokomorowego akumulatora o dużej pojemności. Interfejsy WLAN i LAN są w netbookach standardem. Niektóre modele są również wyposażone w interfejs Bluetooth. Modele oferowane przez niektórych operatorów sieci komórkowych, które są kredytowane w podobny sposób jak telefony komórkowe, wyposażone są dodatkowo we wbudowany modem komórkowy umożliwiający nawiązywanie szybkich połączeń przez UMTS lub HSDPA.

Specjalne systemy operacyjne

Ze względu na małą wydajność netbooki są z reguły wyposażone w uproszczone wersje systemów operacyjnych, najczęściej specjalne dystrybucje systemu Linux, jak również w systemy Windows XP lub Windows 7 w okrojonej wersji Starter. Programy wchodzące w zakres dostawy ograniczają się zwykle do przeglądarki internetowej, komunikatora internetowego i skromnych aplikacji biurowych. Z powodu panującej mody na netbooki przyjazne dla użytkownika wersje systemu operacyjnego Linux, jak Xandros, Linpus, Easy Peasy czy Netbook Remix, cieszą się coraz większym powodzeniem.

Coraz lepsza wydajność

Od pewnego czasu dostępne są również wydajniejsze netbooki, które na podstawie wyposażenia można by prawie uznać za pełnowartościowe notebooki lub laptopy. Model „EeePC 1004DN” firmy Asus z 10,1-calowym ekranem jest pierwszym netbookiem z optyczną stacją dysków, model „Wind U150” firmy MSI będzie wyposażony w ekran dotykowy, a model „Vaio W” firmy Sony dzięki 10,1-calowemu ekranowi o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli umożliwia nawet oglądanie filmów w formacie 16:9. Firma Hewlett Packard postawiła w modelu „Mini 2410” na lepszą wydajność, oferując oprócz ekranu HD maksymalnie 2 gigabajty pamięci RAM. Jako systemy operacyjne coraz częściej wykorzystywane są systemy Windows 7 lub Android firmy Google.
 

Nowe procesory i netbooki do zastosowań profesjonalnych


Aby zaspokoić rosnący popyt na netbooki o większej wydajności, producenci coraz częściej stosują nową generację procesorów Pine Trail firmy Intel z wbudowanym rdzeniem graficznym i kontrolerem pamięci. Procesor główny jest trochę szybszy w porównaniu do rozwiązań stosowanych w netbookach standardowych, wydajność grafiki jest jednak gorsza.

Z tego względu amerykańska firma Hewlett Packard oferuje jako opcję dodatkową do „netbooka do zastosowań profesjonalnych” 5102 procesor graficzny Crystal HD firmy Broadcom, który ma umożliwiać odtwarzanie treści 1080p.

Obecnie oferowanych jest coraz więcej podobnych modeli, które pod względem wymiarów i wydajności są zbliżone do laptopów.

Model „EeePC 1201N” firmy Asus ma nie tylko 12,1-calowy ekran, który jest o 2 cale większy niż w przypadku standardowych netbooków, lecz dodatkowo dwurdzeniowy procesory Atom 330 firmy Intel o prędkości zegara 1,6 GHz, który do tej pory był stosowany jedynie w miniaturowych komputerach stacjonarnych. Model „EeePC 1201N” jest ponadto wyposażony w ponad 3 GB pamięci RAM, a nie tylko w 1 GB, jak w przypadku urządzeń standardowych. Takie wyposażenie pozwala między innymi na zastosowanie wygodnej wersji Windows 7 Home Premium zamiast mocno ograniczonego wariantu Starter. Urządzenie cechuje się jednak nie tylko krótszymi czasami dostępu. Wbudowany mikroukład Ion producenta karta graficznych NVIDIA oblicza grafikę 3D do 10 razy szybciej niż standardowy netbook. Nawet klawiatura jest trochę większa od standardowej, co ułatwia pisanie.

Jeszcze większy ekran oferuje firma Archos w netbooku „13 3PC”. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie zostało wyposażone w 13,3-calowy ekran. Pozostałe dane przypominają jednak standardowy netbook: pojemność dysku twardego wynosi jedynie 160 GB. 1 GB pamięci RAM to trochę mało jak na dwurdzeniowy procesor Atom D510 firmy Intel.

Również firma Toshiba wprowadziła na rynek 13,3-calowy netbook wyposażony w aż 4 GB pamięci RAM, jednak ze stosunkowo wolnym procesorem Neo firmy AMD.

Netbook „EeePC 1215N” firmy Asus jest przeznaczony do gier i aplikacji HD. Wewnątrz urządzenia znajduje się procesor Atom D525 z dwoma rdzeniami wraz z mikroukładem Tiger Point NM10 i rdzeniem graficznym Ion 2 firmy Nvidia, który dysponuje 512 MB pamięci graficznej taktowanej częstotliwością 475 MHz. Z tym wyposażeniem „EeePC 1215N” nie jest standardowym netbookiem, lecz raczej notebookiem bądź też netbookiem do zastosowań profesjonalnych.

Określenie własnego zapotrzebowania
Na rynku netbooków można obecne dostać nie tylko komputery do zastosowań internetowych z minimalnym wyposażeniem, lecz również wersje specjalne. Z tego względu przez zakupem należy się zastanowić, jakim modelem jesteśmy zainteresowani i za jaką cenę. Osoby często wykorzystujące netbook do pisania mogą docenić wygodę większego ekranu i klawiszy. Urządzenia, które będą służyły do oglądania filmów, powinny być wyposażone w wydajny procesor i aparat grafiki.

Bestsellery

Mniejsze notebooki często okazywały się prawdziwym hitem na rynku komputerów. Od czasów legendarnego netbooka „EeePC 700” wprowadzonego do sprzedaży przez firmę Asus w 2007 r. te małe komputery stały się prawdziwym bestsellerem. Początkowo firma Asus miała nawet problemy z dostawą odpowiedniej liczby sztuk, a „EeePC” stał się pożądanym obiektem kultowym.

Obecnie prawie wszyscy producenci oferują kilka modeli netbooków o różnym wyposażeniu i konstrukcji, prawie codziennie pojawiają się nowe. Prognozy mówią, że do 2011 r. rynek netbooków wzrośnie do około 50 milionów urządzeń. Według firmy analityczno-doradczej Gartner netbooki stanowiły już w drugim kwartale 2008 r. 3% światowego rynku komputerów PC. W trzecim kwartale 2008 r. udział ten wzrósł do 10% w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie (obszar EMEA) oraz do 5% w USA.

Oprócz popularności mobilnego korzystania z Internetu boom na netbooki da się z pewnością również wytłumaczyć niską ceną tych praktycznych mini notebooków, które można kupić już za 250 euro.

Producenci

Acer, Alternate, Archos, Asus, Belinea, Dell, Fujitsu, GigaByte, HANNspree, HASEE, Hercules, Hewlett-Packard, Lenovo, LG, Medion, MSI, Nokia, Pacard Bell, Panasonic, Point Of View, Samsung, Smartbook, Sony, Tarox, Toshiba, Twinhead, Viewsonic, Wortmann

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function