Czym jest piekarnik parowy?

Nowoczesne urządzenia, wykorzystujące parę wodną, stają się coraz bardziej popularne.
Z powodzeniem używa się pary wodnej do prasowania szczególnie mocno pogniecionych tkanin, a także do sprzątania rozmaitych powierzchni, chociażby korzystając z mopa parowego. Nie sposób pominąć w tym miejscu także wykorzystania właściwości pary do przygotowania zdrowych posiłków bogatych w składniki odżywcze. Gotowanie na parze zamiast smażenia to jeden z najprostszych sposobów na bardziej zbilansowaną dietę. To jednak nie koniec parowej rewolucji! W kuchniach do zabudowy możemy umieścić także piekarnik wykorzystujący parę. W jaki sposób to działa i komu przyda się najbardziej? Koniecznie przeczytaj szczegóły!

Co potrafi piekarnik parowy?

Piekarnik wykorzystujący parę, na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od tradycyjnego. Pod względem wyglądu, gabarytów czy sposobu sterowania, piekarniki do zabudowy prezentują się identycznie. Gdzie jest różnica? Piekarniki parowe od zwykłych różnią się tym, że mają zbiornik na wodę i rurkę doprowadzającą ją do komory piekarnika. Woda odparowuje w zetknięciu z gorącą powierzchnią na jego spodzie. Takie działanie stanowi uzupełnienie standardowego funkcjonowania piekarnika czy pracy rozgrzanego powietrza. Oznacza to tyle, że piekarnika parowego można używać dokładnie tak samo, jak zwykłego lub korzystać z dodatkowego wsparcia pary. Jeśli część mocy grzewczej pochodzi z tradycyjnego źródła, a część z pary, odczujemy z pewnością różnicę w smaku potraw. Dzięki parze, potrawy nie będą wysuszone i zachowają więcej składników odżywczych. Para doskonale sprawuje się także przy odgrzewaniu gotowych dań. Wykorzystanie 25% mocy pary zaleca się przy przyrządzeniu pieczeni, a program wykorzystujący 50% pary zalecany jest do pieczenia ciast oraz chleba. Możemy także wykorzystać wyłącznie parę, wówczas ugotujemy warzywa, mięso lub rybę analogicznie, jak w parowarze.

Nie można też zapominać o roli pary w samym czyszczeniu piekarnika. Program automatycznego czyszczenia parowego potrafi szybko doprowadzić powierzchnię do porządku, bez potrzeby szorowania i korzystania z detergentów.

Piekarnik parowy – czy to się opłaca?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że takie urządzenie jest na tyle uniwersalne, że potrafi przejąć funkcje innych sprzętów. Gdy posiadamy nowoczesny piekarnik tego rodzaju, z powodzeniem możemy zrezygnować z osobnego parowaru, a także z kuchenki mikrofalowej do samego odgrzewania dań. W każdej małej bądź oszczędnie urządzonej kuchni, pozbycie się dodatkowych sprzętów to ogromna zaleta, ale też oszczędność pieniędzy i miejsca na blacie lub w szafce. Pozbycie się parowaru i zastąpienie go piekarnikiem oszczędzi nam także czas, jaki normalnie poświęcilibyśmy na złożenie urządzenia oraz czyszczenie wszystkich elementów.

Lista zalet jest bardzo długa. Skoro i tak planujemy kupić piekarnik do zabudowy, wybór modelu z dodatkowymi funkcjami nie zrujnuje naszego budżetu, a zapewni więcej ciekawych możliwości i być może dzięki temu - bardziej urozmaicone posiłki.

Zakup piekarnika parowego na pewno można polecić wszystkim osobom, które cenią nowinki technologiczne i nie boją się czasem poeksperymentować w kuchni. Z pewności będzie to także dobra opcja dla każdego, kto chciałby się zdrowo odżywiać i zmienić na lepsze swoje nawyki żywieniowe. Używanie osobnego urządzenia za każdym razem, gdy chcemy zjeść coś gotowanego na parze, może być w końcu niewygodne, a analogiczna funkcja w urządzeniu, z którego korzystamy na co dzień, bardzo ułatwia sprawę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel