Czym kierować się, wybierając kamerę sportową?

Kamery sportowe takie jak GoPRO to zupełnie inne urządzenia niż tradycyjne kamery cyfrowe. Urządzenia przeznaczone dla miłośników adrenaliny posiadają szereg właściwości, które sprawiają, że jak żaden inny sprzęt nadają się do swojej funkcji. W kamerze sportowej kluczowy jest  szeroki kąt widzenia, dzięki czemu możemy pokazać, jak płyniemy kajakiem albo jedziemy na rowerze, dając wrażenie, że to widok osoby, która uprawia dany sport, a nie tylko jego wycinek.

GoPro

Wrażenia wizualne to jedno, wytrzymałość to drugie. Chcemy przecież, żeby kamerka przetrwała w jednym kawałku wszystkie ekstremalne wyczyny. Sportowe modele są zatem odporne na wodę i wstrząsy oraz pozbawione delikatnych, drobnych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Liczba przycisków jest ograniczona do minimum, podobnie jak waga i gabaryty urządzenia.


Kolejny atut to możliwość mocowania urządzenia na różne sposoby – do kasku, do nadgarstka czy do klatki piersiowej Szukając sprzętu spełniającego te kryteria znajdziemy modele w cenie od 200 do ponad 2000 zł.

Co zatem należy wybrać i dlaczego?1. Rozdzielczość ekranu

To jeden z kluczowych parametrów, który decyduje o jakości nagrania. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości Ultra HD musimy przygotować się na wydatek powyżej 1000 zł. Jeśli wystarczy nam 1080px będziemy mieli znacznie większe pole manewru. Ważna jest także rozdzielczość efektywna, określona podobnie, jak w aparacie fotograficznym, w milionach pikseli. Tak jak w przypadku zdjęć, 2 mln px to wartość bardzo mała, lepiej wybierać modele, które mają przynajmniej 8 mln px. Przy niższej rozdzielczości obraz będzie niewyraźny i rozmyty. Dysponując modelem z większą rozdzielczością, oprócz filmów możemy robić także dobrej jakości zdjęcia z dowolnej wyprawy.


2. Płynność obrazu

Liczba klatek wyświetlanych na sekundę decyduje o tym, czy będziemy mieli do czynienia z płynnym, wyraźnym obrazem, czy raczej chaotycznym pokazem slajdów. Wiadomo, że im większa wartość, tym lepiej. Niemniej należy wziąć pod uwagę także okoliczności, w jakich będziemy korzystać z kamery. Czy planujemy dużo szybkich ujęć, jak przy zjeździe rowerem z góry, czy raczej zależy nam na mniej dynamicznych obrazach, jak przy nurkowaniu pod wodą?


3. Bateria

Kamera sportowa Sony

To, jak długo trzyma akumulator bez ładowania decyduje o tym, jak długi film nakręcimy. Często tańsze modele dysponują słabą baterią, która nie wytrzymuje w praktyce więcej niż godzinę.

4. Mikrofon

Zapis dźwięku może być lepszy lub gorszy. Czasami słyszy się tylko szum, a czasami można wyraźnie usłyszeć wszystkie rozmowy. Czy dobry mikrofon jest potrzebny? To zależy, czy nagrywamy filmy z komentarzem na żywo, czy raczej chcemy wyciszyć oryginalną ścieżkę dźwiękową i zastąpić ją wybranym podkładem muzycznym.

5. Mocowanie

Oprócz wagi i wymiarów duże znaczenie ma także dodatkowe wyposażenie. Niektóre urządzenia mają w standardzie zestaw różnych mocowań, w innych wymaga to dodatkowej inwestycji, a zestawy uchwytów, szczególnie te markowe, raczej nie są tanie. GoPRO dysponuje szeroką gamą możliwości – kamerkę możemy montować do powierzchni płaskich, do kasku, czy do deski surfingowej, a także umieścić w wodoszczelnej obudowie.

6. Inne

Jeśli myślimy o filmowaniu pod wodą należy zwrócić uwagę do jakiej maksymalnej głębokości możemy bezpiecznie pracować z tym sprzętem. Może być to zarówno 1,5 jak 15 metrów.
Jeśli chcemy nagrywać nasze wyczyny w nocy, lepiej pomyśleć o sprzęcie zapewniającym dodatkowe oświetlenie.
W celu łatwego przesyłania nagranych materiałów i komunikacji z innymi urządzeniami warto mieć kamerę z modułem Wi-Fi.
To, ile należy wydać na sportową kamerę, zależy od tego, na ile poważnie myślimy o uwiecznianiu swoich poczynań. Jeśli będziemy używać sprzętu raz na rok na spływie kajakowym, nie ma potrzeby inwestowania dużej kwoty, tym bardziej, że z czasem możliwości będą rosły, a ceny urządzeń spadały.
Natomiast jeśli sporty ekstremalne to nasz sposób na życie, nie ma co się zastanawiać. Wyprawy i niezbędny sprzęt są pewnie na tyle kosztowne, że szkoda oszczędzać na filmach. Tym bardziej, że zakup kamery sportowej wciąż wychodzi taniej, niż zatrudnianie podążającego za nami operatora.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]