MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Czym się kierować wybierając głośniki do kina domowego?

Ulubionej muzyki można słuchać z laptopa czy telefonu, ale żeby uzyskać naprawdę wysoką jakość dźwięku, która pozwoli lepiej docenić kunszt muzyków, trzeba zaopatrzyć się w porządne nagłośnienie. Jaki głośniki należy wybrać?
Kino domowe LG LHB745
Gdy mamy, lub dopiero zamierzamy kupić kino domowe, musimy odpowiedzieć sobie także na pytanie, czy potrzebne nam będą głośniki zewnętrzne. Nowoczesne telewizory i zestawy hi-fi mają fabrycznie wbudowane nagłośnienie gwarantujące dobrą jakość dźwięku. Jednak jeśli chcemy poczuć się jak na prawdziwym koncercie lub jak w kinie, powinniśmy kupić odpowiedni system audio. Wbrew pozorom wybór głośników nie jest taki prosty. Poza jakością urządzeń duże znaczenie ma także liczba kolumn, materiał, z którego zostały one wykonane, a także pasmo akustyczne pozwalające im wygenerować właściwy dźwięk.

Jak wybrać nagłośnienie?


Wiele osób mylnie uważa, że wyznacznikiem jakości głośników jest ich moc. Tymczasem zbyt wysoka moc prowadzi do szybszego zużycia głośników. Tutaj najważniejszym wyznacznikiem jakości sprzętu jest efektywność, mówiąca o klasie głośników, którą wyraża się w formie ilorazu decybeli oraz mocy (dB/W). Im większą wartość ten współczynnik osiąga, tym zniekształcenia odtwarzanych dźwięków będą mniejsze. Dźwięk musi być nie tylko wyraźny, ale i pełny. Takie muzyczne doznania zapewniają głośniki, które obsługują pasmo akustyczne 20–20000 Hz. Potrafią one odtworzyć każdy dźwięk, który jest słyszalny dla człowieka. Wiele modeli głośników mieści się w paśmie od 50 Hz w górę. W ich przypadku część dźwięków nie jest odtwarzana. Ucho niewprawione może nawet nie usłyszeć różnicy, natomiast wytrawny meloman powinien zdecydować się na sprzęt działający w pełnym paśmie.

Istotne elementy głośników


Bardzo ważnymi elementami głośników są: odpowiednia membrana i zwrotnica głośnikowa. Membrana musi być lekka i elastyczna, by jak najlepiej odzwierciedlała dźwięki. Zwrotnica natomiast składa się z dwóch lub trzech filtrów, które rozdzielają poszczególne dźwięki.
Kolumny trójdrożne uchodzą za lepsze od dwudrożnych, choć nie bez znaczenia jest jakość wykonania konkretnego modelu. Okazuje się więc, że lepsze mogą okazać się wysokiej jakości głośniki dwudrożne niż najtańsze trójdrożne.
Bardzo ważnym, choć często bagatelizowanym, elementem jest obudowa głośników. Najlepsze, choć niestety dość kosztowne są kolumny drewniane. Warto także pomyśleć o subwooferze odpowiedzialnym za niskie dźwięki. Nie jest on jednak elementem obowiązkowym, gdyż w przypadku naprawdę dobrego zestawu audio można z niego zrezygnować.

Ile głośników kupić?


Liczba głośników w zestawie jest zwykle zależna od preferencji oraz możliwości finansowych domowników. Większa ich liczba zapewnia lepsze odczucie przestrzenności dźwięków. Warto jednak przy tym pamiętać, że nie każde nagranie jest przystosowane do odtwarzania w bardzo rozbudowanych zestawach. Przykładem rozczarowania mogą być filmy z lektorem, gdyż wiele polskich wydań Blu-ray nie obsługuje dźwięku 7.1. By cieszyć się wysoką jakością dźwięku trzeba więc ograniczyć się do wersji oryginalnej z napisami. Przeciętnemu słuchaczowi powinien tutaj wystarczyć system 5.1.

Głośniki a miejsce w pokoju


Zanim kupimy kolumny, powinniśmy zastanowić się, czy mamy na nie odpowiednio dużo miejsca. Między głośnikami konieczne są co najmniej dwa metry odstępu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zrezygnować z głośników podłogowych. Zestaw należy rozmieścić symetrycznie oraz w takiej samej odległości od ścian. Natomiast zakup pojedynczego głośnika, który nie zajmie dużo miejsca, niestety mija się z celem, gdyż nie stworzymy w ten sposób wrażenia przestrzenności dźwięku.

Które głośniki kupić?


Zestaw głośników do kina domowego kosztować może od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od renomy marki, jakości wykonania oraz stopnia rozbudowania.
Ciekawym rozwiązaniem są zintegrowane zestawy nagłośnienia do całego mieszkania lub domu. Dzięki nim możliwe jest słuchanie jednej płyty w każdym pomieszczeniu, odtwarzanie w każdym pokoju innego utworu oraz „przenoszenie dźwięku” w momencie, kiedy idziemy do innego pomieszczenia. Elementy takiego zestawu mogą łączyć się bezprzewodowo, poprzez Wi-Fi i co ważne, dźwięk nie traci przy tym na jakości i nie odbiega od tego, który emitują zestawy okablowane. Głośniki bezprzewodowe mogą współpracować nie tylko z kinem domowym czy zestawem hi-fi, ale także z laptopem czy smarrtfonem.

A może słuchawki?


Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które słuchają muzyki w samotności lub nie mają miejsca na kolumny, mogą być po prostu dobre słuchawki. Na rynku nie brakuje modeli, które nie tylko doskonale odwzorowują dźwięki, ale także dokładnie izolują od niepożądanych dźwięków zewnętrznych.

Podsumowując


Oferta głośników na naszym rynku jest bardzo szeroka, przez co trudno jest dokładnie przeanalizować choćby jej część. Dlatego też przygotowując się do zakupu, warto przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby i możliwości, by następnie szukać sprzętu, który będzie z nimi zgodny. Zestawy głośników do kina domowego, kolumny i głośniki do dużych i małych pomieszczeń, czy też głośniki do komputera mogą spełniać liczne zróżnicowane funkcje. Warto tutaj pamiętać, że w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości we właściwy sposób rozmieścić w pokoju rozbudowanego zestawu, znacznie lepsze efekty osiągniemy decydując się na mniejszy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]