Czym się kierować wybierając klimatyzator do domu?

Jak zadbać o przyjemny klimat?


Przenośny klimatyzator do domu ma tę niepodważalną zaletę, że nie wymaga drogiego i skomplikowanego montażu. To praktyczne urządzenie, które ustawimy wszędzie tam, gdzie chcemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść klimatyzator z jednego miejsca w drugie. Klimatyzatory przenośne pobierają ciepłe powietrze i wyprowadzają je na zewnątrz. W czasie bardzo gorących letnich dni wystarczy umieścić urządzenie blisko okna i wyprowadzić za nie rurę wylotową. Gdy już kupimy klimatyzator do domu, możemy liczyć na jeszcze więcej zalet tego rozwiązania. Klimatyzator przenośny może pracować również jako jonizator, osuszacz lub wentylator. Czym się kierować wybierając klimatyzator do domu?


Jak dobrać klimatyzator?


Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy zwolennicy skomplikowanych systemów klimatyzacji, zwykły klimatyzator przenośny również zapewni nam przyjemną ochłodę w gorące letnie dni. Jednak aby dobrze wypełniał swoje zadanie, powinien być dobrany do pokoju, w którym będzie użytkowany. Obok metrażu pomieszczenia, jego nasłonecznienia i znajdującej się w nim liczby drzwi i osób najważniejsze są... okna. To przez nie wyprowadzimy rurę o długości od około 150 do 190 metrów i kilkunastocentymetrowej średnicy. Okno z luftem ograniczy napływ gorącego powietrza, lecz niewiele gorszym rozwiązaniem będzie prawe lub lewe otwieranie skrzydła okna, pionowe okno przesuwne, czy otwór w ścianie. Zawsze możemy dokupić specjalną listwę do montażu w futrynie.


Klimatyzator MPM 09-KPO-02

Na to warto zwrócić uwagę


Moc chłodnicza to jeden z najważniejszych parametrów każdego klimatyzatora. Znajdziemy ją na etykiecie cenowej, wyrażoną w kW lub BTU/h. Ten parametr jest związany z kubaturą pomieszczenia i informuje o wydajności urządzenia. Na każdy metr sześcienny potrzeba około 45 W mocy. Energooszczędny klimatyzator przenośny powinien mieć jak najmniejsze szacunkowe roczne zużycie energii. To jak szybkie i wydajne będzie chłodzenie, zależy od przepływu powietrza. W sklepach najczęściej spotkamy klimatyzatory jednorurowe. Lepszy będzie jednak klimatyzator dwururowy, który charakteryzuje się cichszą i efektywniejszą pracą. Nie wolno zapomnieć o tym, że klimatyzatory przenośne są w stanie wygenerować znaczny poziom hałasu, zwłaszcza na najwyższych biegach. Aby zminimalizować nierzadko irytujący szum, należy wybrać klimatyzator przenośny z jak najniższym poziomem hałasu podanym na etykiecie energetycznej. Co ciekawe, świadomie zakupiony klimatyzator przenośny może nam służyć praktycznie przez cały rok. Urządzenie to może nie tylko schładzać latem, ale także ogrzewać zimą. Klimatyzatory mogą również służyć jako jonizatory, osuszacze i oczyszczacze powietrza. W takim przypadku będzie możliwe utrzymanie optymalnego poziomu temperatury i wilgotności oraz zwalczanie znajdujących się w powietrzu alergenów, pleśni i wirusów. Klimatyzator przenośny będzie bardziej komfortowy w obsłudze, jeżeli będzie posiadał regulację temperatury, ruchome kółka, funkcję turbochłodzenia, pilot zdalnego sterowania czy timer.Więcej niż klimatyzator


Czym się kierować, aby dobrać jak najlepszy przenośny klimatyzator? Przede wszystkim dopasujmy moc grzewczą do kubatury i nasłonecznienia pomieszczenia. Ważne, aby urządzenie było jak najcichsze i jak najbardziej energooszczędne. Warto wybrać taki klimatyzator, który będzie nie tylko chłodził latem, ale także ogrzewał zimą oraz służył jako jonizator, osuszacz i oczyszczacz przez cały rok. Im więcej dodatków, takich jak np. pilot czy wyświetlacz LCD, tym lepiej dla codziennej komfortowej obsługi w gorące letnie dni.

powrót