Czyszczenie pralki octem, sodą i nie tyko – jak ją odkamienić?
Czyszczenie pralki co jakiś czas jest bardzo potrzebne. Robiąc to regularnie, nie tylko pozbędziesz się różnych zabrudzeń, ale także nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób wyczyścić pralkę, żeby jej wnętrze było czyste i świeże? Możesz postawić na specjalne detergenty lub skorzystać produktów do czyszczenia dostępnych na co dzień w każdym domu. Sprawdź najlepsze sposoby!
Jak wyczyścić pralkę? Praktyczne porady
Utrzymanie pralki w czystości daje nie tylko komfort, ale też wydłuża żywotność sprzętu. Pralki automatyczne często mają wieloletnią gwarancję producenta na silnik, trwającą nawet 10-20 lat. Jednak żeby sprzęt rzeczywiście mógł służyć tak długo, niezbędna jest odpowiednia konserwacja. Jeśli się okaże, że pralka była zaniedbana, serwis gwarancyjny może odmówić bezpłatnej naprawy, uzasadniając, że sprzęt nie był użytkowany we właściwy sposób. Lepiej uniknąć takiej sytuacji, żeby nie narażać się na kłopoty. Pomoże w tym wiedza, jak wyczyścić pralkę.
Nowoczesne modele mają często funkcję automatycznego czyszczenia – może to jednak nie być wystarczającym rozwiązaniem. Lepiej dmuchać na zimne i samemu zadbać o należytą konserwację sprzętu.
Zanieczyszczenia, które mogą się znaleźć w pralce:
- kamień, czyli osad, który zbiera się tutaj tak samo jak w czajniku elektrycznym albo żelazku;
- resztki detergentów – np. nie do końca rozpuszczone kapsułki do prania;
- włosy, sierść, resztki błota;
- zagubione monety i inne drobne przedmioty pozostawione w kieszeniach.
Jeśli zabrudzenia będą ignorowane, pojawią się idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Wiesz już zatem, że zanieczyszczeń trzeba się regularnie pozbywać. Tylko gdzie ich szukać?
Naturalną czynnością wydaje się dokładne wyczyszczenie bębna – wszak to z niego wyjmuje się ubrania. Na tym jednak nie koniec! Oprócz tego warto zadbać o czystość takich miejsc, jak:
- szuflada na detergenty,
- filtr,
- uszczelka.
Czas na przeanalizowanie, jakich środków użyć, aby czyszczenie pralki było skuteczne. Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe sposoby. Wybraliśmy powszechnie dostępne środki – na pewno masz je w domu i nie raz były wykorzystywane już do usuwania uporczywego brudu z różnych powierzchni.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
Pierwszym ze skutecznych patentów na pozbycie się zabrudzeń jest użycie tabletki do zmywarki. Do pustego bębna należy wrzucić jedną lub dwie sztuki i uruchomić program do prania – najlepiej w 60 stopniach. Dzięki temu bęben będzie czysty, a nieprzyjemny zapach zniknie.
Czyszczenie pralki octem
Ocet to uniwersalny środek czyszczący, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Pomaga w odkamienianiu czajnika, myciu lodówki, usuwaniu plam z dywanów czy zastygłego tłuszczu z piekarnika. Jak wyczyścić pralkę octem? Żeby ta metoda zadziałała, należy wlać do szuflady dwie szklanki octu i uruchomić program do prania w najwyższej temperaturze. Zastosowanie octu jest jedną z najlepszych metod na pozbycie się kamienia. U wielu osób pojawiają się obawy, czy ocet niszczy pralkę. Te wątpliwości są jednak bezpodstawne. Ten sposób czyszczenia sprzętu jest całkowicie bezpieczny, a jedyny potencjalny problem to ostry zapach płynu. Jednak i na to jest prosta rada! Wystarczy dodać do octu trochę olejku zapachowego i problem charakterystycznej woni zostanie rozwiązany. Jeśli wciąż go czujesz, możesz uruchomić kolejny raz pralkę z pustym bębnem, wlewając jedynie zapachowy płyn do płukania.
Czyszczenie pralki sodą
Soda oczyszczona to następny domowy środek o uniwersalnym zastosowaniu. Za pomocą sody można usuwać plamy z tapicerki albo czyścić przypalone garnki. Sprawdzi się też jako środek czyszczący do pralek. Jak go używać? Podobnie jak octu. Pół szklanki sody oczyszczonej należy wsypać do szufladki na proszek, a następnie – nastawić pranie na wysoką temperaturę. Alternatywnym sposobem na czyszczenie pralki sodą jest wrzucenie nieco większej ilości (1,5 szklanki) bezpośrednio do bębna. Analogicznie jak we wcześniejszym opisie pralkę wypełnioną sodą należy uruchomić, wybierając program z wysoką temperaturą.
Czyszczenie pralki octem i sodą
Octu i sody można także użyć w trochę inny sposób. Wymieszanie ich ze sobą takich proporcjach, żeby powstała gęsta papka, pozwoli wyszorować wszystkie elementy ręcznie. W ten sposób można pozbyć się kamienia z podajników czy z uszczelek. Nałożoną pastę zostaw na kilka godzin, a następnie – zmyj wilgotną szmatką i wytrzyj do sucha.
Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
Oprócz kamienia i brudu możesz mieć do czynienia ze szlamem. To śmierdząca maź, gromadząca się w zagłębieniach kołnierza bębna. Częściej mają z nią do czynienia te osoby, które lubią prać ubranie w krótkich programach i przy niskiej temperaturze. Nadmiar tego typu zanieczyszczeń może prowadzić do awarii i zalania, dlatego nie należy tego problemu lekceważyć. Szukając sposobu na to, jak wyczyścić pralkę ze szlamu, możesz sięgnąć po opisane wcześniej środki, jak soda czy ocet, które pomagają wyczyścić kołnierz za pomocą gąbki. Inne sprawdzone metody to użycie płynu do naczyń albo wymieszanego z wodą kwasku cytrynowego.
Chcesz, żeby w przyszłości szlamu zbierało się mniej? Pamiętaj, żeby po wyjęciu prania pozostawić na jakiś czas otwarte drzwiczki – dzięki temu resztki wody będą mogły wyschnąć, więc problem nadmiernej wilgotności w tym miejscu będzie występował w mniejszej skali.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą detergentów?
Jeśli domowe sposoby nie zadziałają wystarczająco skutecznie lub nie masz czasu, aby przystąpić do takiego czyszczenia pralki, zawsze możesz użyć gotowych, specjalistycznych środków chemicznych. Postawienie na detergenty ma tę zaletę, że dodatkowo zapobiega ponownemu osadzaniu się kamienia i chroni pralkę przed korozją.
Czyszczenie pralki może być przeprowadzone również za pomocą specjalnych tabletek do pralek. W tym przypadku nie trzeba się martwić o dozowanie – jedna tabletka oznacza jedno czyszczenie, a w zestawie zazwyczaj jest ich kilka. Tabletki neutralizują nieprzyjemne zapachy, niwelują pozostałości po detergentach. Usuwają także kamień z mechanicznych elementów pralki, co zapewnia dłuższą eksploatację urządzenia i mniejszą awaryjność.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?
Czasem zdarza się też tak, że problemem nie jest czystość, a jedynie nieprzyjemny zapach z bębna – zwłaszcza jeśli pranie nie zostało wyjęte w porę i wilgotna odzież leżała tam zbyt długo. W takiej sytuacji sprawdzają się granulki zapachowe do prania – uwalniają olejki zapachowe zapewniające świeżość.
Czyszczenie pralki różnymi sposobami – już wiesz, dlaczego jest ważne
Odpowiednio dobrany model oraz wiedza na temat tego, czym wyczyścić pralkę, to najlepsza recepta na to, aby urządzenie służyło jak najdłużej. Żywotność każdej pralki może być większa, a awaryjność – znikoma, ale tylko wtedy, gdy o sprzęt będziesz należycie dbać. Na szczęście nie jest to trudne, więc jeśli nie chcesz zbyt często kupować nowej pralki albo płacić za jej naprawę, warto poświęcić choć trochę czasu i uwagi na cykliczne usuwanie zabrudzeń wybranymi sposobami. Dzięki systematyczności można osiągnąć dobre rezultaty, więc gdy czyszczenie pralki wejdzie w nawyk, nie trzeba będzie specjalnie o nim pamiętać – stanie się standardową, rutynową czynnością w ramach obowiązków domowych.
Te same czynności związane z czyszczeniem można śmiało stosować także w odniesieniu do pralko-suszarki!
Spodobał ci się nasz poradnik? Zobacz także inne artykuły na temat pralek:
Czytaj więcej

Jak reagować, gdy pralka nie grzeje wody? Wyjaśniamy, co może być przyczyną takiej awarii, i jak sobie z nią poradzić. Doradzimy też, co robić, żeby podobne usterki nie pojawiały się w przyszłości. Zobacz, jak sprawdzić, czy pralka podgrzewa wodę, i w jaki sposób wykryć usterkę.

Kalibracja pralki Samsung jest potrzebna do jej prawidłowego działania. To rutynowa, prosta czynność, którą użytkownik może wykonać samodzielnie. Nie zajmie zbyt wiele czasu! Z naszego poradnika dowiesz się, jak przejść przez ten proces krok po kroku i czy trzeba go powtarzać? Zobacz praktyczne wskazówki!

Nie wiesz, jak wyczyścić filtr w pralce? To znaczy, że pewnie nigdy tego nie robiłeś. Nie jest to dobra wiadomość, bo zapchany filtr w pralce może doprowadzić do jej awarii. Zobacz, gdzie znaleźć filtr w pralce i jak go wyczyścić. Przekonasz się, że to proste! Szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku!

Wiele osób jest przekonanych, że najlepszym zakupem do domu będzie pralka Bosch – ranking urządzeń tej firmy prezentujemy w naszym artykule. Na doskonałą renomę i wizerunek lidera produkcji sprzętu AGD marka pracuje ponad sto lat. Jeśli zastanawiasz się, jaką pralkę Bosch wybrać, zobacz koniecznie listę najpopularniejszych modeli i sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy.

Na początek dobre wiadomości – wiele nowoczesnych pralek ma klasę energetyczną A. Suszarki najczęściej należą natomiast do najwyższej „starej” klasy A+++. To oznacza, że urządzenia pracują tanio i cicho – takie są korzyści z zastosowania pompy ciepła i silnika inwerterowego z napędem bezpośrednim, który obraca bęben w całkowicie kontrolowany sposób

Rozwój technologiczny ma charakter ciągły. Wciąż pojawiają się nowe sprzęty, jeszcze lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Jakie AGD do kuchni będą dobre? Po przeczytaniu artykułu na pewno łatwiej będzie znaleźć odpowiedź!

Pralki automatyczne są zdecydowanie skuteczniejsze niż kiedyś. Dobrze jednak wiedzieć, jakie mamy programy w pralce, aby zawsze wybierać najbardziej korzystną opcję. Oto przegląd programów prania, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.

Chcecie wiedzieć, czy buty można suszyć w suszarce? Nasz poradnik wszystko dokładnie wyjaśni.

Wiele osób rozważa zakup urządzenia takiego jak pralko-suszarka albo suszarka na pranie. Czy niszczy ubrania? Jeśli suszarka do prania będzie wykorzystywana we właściwy sposób, praktycznie nic nam nie grozi. Poniżej znajdziecie poradnik, jak suszyć ubrania w suszarce.

Klasa energetyczna jest uniwersalnym sposobem na określenie, ile prądu pobiera dane urządzenie i jak głośna jest jego praca. Produkty o lepszych parametrach zużywają mniej energii, generują mniej hałasu i mniejsze rachunki – są bardziej ekologiczne. Dlatego tak często sprzedawcy podają klasy energetyczne jako kluczowy parametr całej specyfikacji.