Czyszczenie zmywarki – jak ją odkamienić? 3 metody

Sprzęty AGD należy regularnie czyścić, aby nie uległy poważnej awarii. Jeśli więc nie chcemy myć talerzy ręcznie, warto zadbać o odpowiednie czyszczenie zmywarki. Konieczności konserwacji sprzętu absolutnie nie należy lekceważyć. Jak wyczyścić i odkamienić zmywarkę? Zobacz nasz poradnik.


Sprawnie działająca zmywarka to prawdziwy skarb. Szybkie uporanie się z zaschniętym brudem na zastawie stołowej, w czasie gdy możemy zajmować się czymś innym, to cenne udogodnienie, z którego korzysta wiele gospodarstw domowych. Jednak mimo prostoty działania urządzenie nie jest niezniszczalne, więc we własnym interesie powinniśmy o nie dbać. Na pierwszy rzut oka osadów i zabrudzeń nie widać. A to dlatego, że tłuszcz i kamień potrafią gromadzić się w trudno dostępnych miejscach – filtrach, ramionach spryskiwaczy, rurach odpływowych.


Aby pozbyć się tego problemu, można skorzystać ze sprawdzonych preparatów lub domowych sposobów.


: Czyszczenie zmywarki? Jak się do tego zabrać?


Czym czyścić zmywarkę? 3 sposoby


Wśród najpopularniejszych rozwiązań na pewno należy wymienić płyny do czyszczenia zmywarek. Można skorzystać z produktów oferowanych przez te same firmy, które dostarczają też kapsułki. Najlepszy przykład to płyn SOMAT do czyszczenia zmywarek lub płyn Finish. Inna opcja to nieco tańszy środek do czyszczenia zmywarek ISY ICL 7050.


Jak wyczyścić zmywarkę odpowiednim płynem?


  1. Przed użyciem płynu należy opróżnić urządzenie ze wszystkich naczyń i sztućców.
  2. Następnie zrywamy naklejkę z korka butelki, jednak bez odkręcania całej nakrętki.
  3. W pustej zmywarce umieszczamy butelkę skierowaną otwarciem do dołu.
  4. Później wystarczy już tylko uruchomić program. Optymalnie, jeśli będzie to program z wysoką temperaturą – na przykład 65 stopni.


To najlepszy sposób na dokładne wyczyszczenie zmywarki, zwłaszcza tych części, przez które przepływa woda. Jeśli interesuje nas także wyszorowanie powierzchni wewnątrz, można to zrobić specjalnym sprayem. Tutaj przyda się środek do mycia i konserwacji ECOLAB Chromol.