Czytnik E-Booków Kindle firmy Amazon

Książki elektroniczne sprawiają, że cały regał mieści się w kieszeni. To idealna alternatywa dla tych, którzy kochają czytać, ale grube tomy nie mieszczą się już w mieszkaniu. To także świetne rozwiązania dla podróżujących, studentów, oraz miłośników nowinek technologicznych. Niezaprzeczalną zaletą e-booków jest niska cena, ekran dostosowany do długiego czytania, wytrzymała bateria i waga...


Czym jest książka elektroniczna?


Kto lubi czytać, chętnie zabiera ze sobą trochę więcej książek na urlop. Jest jednak kwestia miejsca zajmowanego przez nie w bagażu oraz ich wagi, w końcu książki z papieru są dosyć ciężkie. Jak dobrze, że można zabrać ze sobą kilkaset książek w małym, poręcznym urządzeniu. Umożliwiają to książki elektroniczne i odpowiednie czytniki.

Wcześniej tworzono po prostu pliki PDF książek, aby czytać je na komputerze PC lub palmtopie, obecnie coraz popularniejsze stają się dedykowane formaty książek elektronicznych przeznaczone do specjalnych czytników. Dodatkowo istnieją formaty książek elektronicznych, które można czytać na urządzeniach iPad, iPhone oraz innych smartfonach.

Książkę można przenieść na czytnik w danym formacie za pomocą interfejsu USB, WLAN lub sieci komórkowej.


Energooszczędna technologia E Ink zamiast papieru


Ważną cechą wielu czytników książek elektronicznych jest technologia E Ink, która wykorzystuje czarne i białe cząstki w polu elektrycznym. Te pigmenty odbijają światło otoczenia w bardzo naturalny sposób, tak samo jako strony książki lub gazety. Książki elektroniczne wyświetlane na urządzeniach z technologią E Ink® są dobrze czytelne również w świetle słonecznym, tak samo jednak jak w przypadku książki papierowej wymagają źródła światła, na przykład lampki do czytania, gdy jest ciemno. Technologia E Ink nie wymaga podświetlenia w samym wyświetlaczu i nie zużywa energii do wyświetlania stron – prąd jest wymagany tylko w chwili tworzenia na ekranie nowej strony, co oszczędza akumulator i umożliwia znacznie dłuższy czas pracy w porównaniu do tradycyjnych ekranów LCD. Kąt widzenia jest większy, co sprawia, że tekst jest z reguły dobrze czytelny niezależnie od pozycji. Technologia E Ink potrzebuje jednak trochę więcej czasu, aby wyświetlić stronę.


Wciąż ograniczony wybór książek elektronicznych


Wybór dostępnych książek elektronicznych jest uzależniony od danego urządzenia, producenta i kraju. Podczas gdy w USA sprzedawanych jest obecnie znaczenie więcej książek elektronicznych niż drukowanych, na rynku europejskim dostępnych jest niewiele ponad 40 tys. tytułów w porównaniu do 1,2 mln książek drukowanych.


Różne zabezpieczenia przed kopiowaniem jako przeszkoda


Decydując się na zakup książki elektronicznej, należy zwrócić uwagę na zastosowane zabezpieczenie przed kopiowaniem: podczas gdy w Europie najczęściej używa się systemu Adept (Adobe Digital Experience Protection Technology) producenta oprogramowania Adobe, firmy Amazon i Apple stosują własne systemy zabezpieczeń. Niektóre czytniki nie obsługują żadnego systemu zabezpieczenia przed kopiowaniem.


Czytnik Kindle firmy Amazon


Czytnik Kindle jest urządzeniem elektronicznym firmy Amazon specjalizującej się w handlu internetowym na całym świecie i umożliwia czytanie książek, czasopism i gazet elektronicznych. Jest to prawdopodobnie najbardziej znany czytnik książek elektronicznych.

Kindle został wprowadzony na rynek w USA w listopadzie 2007 r., a 9 lutego 2009 r. firma Amazon przedstawiła na konferencji prasowej jego następcę, model Kindle 2. W czerwcu 2009 r. firma Amazon wprowadziła ponadto model DX, który ze względu na większy ekran ma być szczególnie odpowiedni do czytania gazet i magazynów. Od 19 października 2009 r. czytniki Kindle i Kindle 2 są również dostępne w innych krajach.


Model Kindle 3 z obsługą interfejsu WLAN


Latem 2010 r. firma Amazon wprowadziła na rynek model Kindle 3. Wielkość ekranu nie uległa zmianie i nadal wynosi 6 cali, zmodernizowano natomiast technologię E Ink do wersji „Pearl“, która umożliwia szybsze wyświetlanie stron i ma lepszy współczynnik kontrastu.

Najważniejszą nowością jest jednak obsługa interfejsu WLAN (802.11b i g). Model Kindle 3 jest dostępny w USA w wersji z obsługą sieci komórkowych i interfejsu WLAN lub wyłącznie z interfejsem WLAN.

Waga czytnika Kindle 3 została zmniejszona o 50 gramów, a dostępna pamięć podwojona do 4 GB (z czego dla użytkownika są dostępne 3 GB), co według firmy Amazon wystarcza na 3,5 tys. książek.


Kindle

• 6-calowy wyświetlacz

• wymiary: 191 x 135 mm

• grubość: 18 mm

• waga: 292 g


Kindle 2

• 6-calowy wyświetlacz

• wymiary: 203 x 135 mm

• grubość: 9 mm

• waga: 289 g


Kindle DX

• 9,7-calowy wyświetlacz

• wymiary: 264 x 180 mm

• grubość: 9,7 mm

• waga: 536 g


Kindle 3

• 6-calowy wyświetlacz

• wymiary: 203 x 135 mm

• grubość: 8,5 mm

• waga: 241 g


Ekran


Czytnik Kindle ma ekran monochromatyczny o przekątnej 15,2 cm (Kindle DX: 24,6 cm) z rozdzielczością 600 x 800 pikseli, gęstością 167 ppi i czterema odcieniami szarości. Modele Kindle 2 i DX mają nawet 16 odcieni szarości. Ekran jest wytwarzany w technologii papieru elektronicznego wykorzystującej tak zwany atrament elektroniczny E Ink.

W czytniku Kindle 3 zastosowano technologię „Pearl“, która umożliwia szybsze wyświetlanie stron o lepszym kontraście.


Jak przenieść książki do czytnika Kindle?


W USA treści do czytnika Kindle można pobierać bezpośrednio przez sieć komórkową za pomocą wbudowanego interfejsu bezprzewodowego CDMA2000/EVDO (tzw. Whispernet firmy Sprint Nextel) ze sklepu internetowego firmy Amazon. Urządzenie obsługuje ponadto rozszerzenia HSDPA (3G) i EDGE/GPRS. Ładowanie czytnika następuje przez port USB, który umożliwia również transmisję danych.

Międzynarodowa wersja czytnika Kindle obsługuje standardy UMTS, EDGE, GPRS i WLAN. Firma Amazon nie planuje jednak współpracy z europejskimi operatorami sieci komórkowych. Firma współpracuje natomiast na całym świecie z amerykańskim operatorem AT&T, w przypadku którego także w Europie dostęp do sieci UMTS odbywa się w roamingu. Maksymalna pojemność pamięci wewnętrznej wynosi 4 GB.

W ten sposób w pamięci modeli Kindle i Kindle 3 mieści się 3,5 tys. książek. W sklepie internetowym firmy Amazon jest dostępnych ponad 490 tys. angielskojęzycznych książek oraz różne międzynarodowe gazety i magazyny. Przed podjęciem decyzji o kupnie książki można bezpłatnie przeczytać pierwszy rozdział. Pobieranie jednej książki trwa mniej niż minutę. Klienci europejscy mogą bez problemu nabyć czytnik Kindle, wybór książek w innych językach niż angielski jest jednak mocno ograniczony.


Formaty obsługiwane przez czytnik Kindle


Oprócz własnego formatu AZW czytnik Kindle wyświetla również pliki tekstowe (TXT), strony internetowe (HTML), dokumenty programu Microsoft Word (DOC) oraz obrazy (JPEG, GIF, PNG, BMP) i pliki formatu Mobipocket (MOBI, PRC). Dostępna od grudnia 2009 r. aktualizacja oprogramowania układowego do wersji 2.3 umożliwia również czytanie dokumentów w formacie PDF. Czytnik Kindle nadal jednak nie potrafi wyświetlać formatu ePub obsługiwanego przez inne urządzenia i większość wydawnictw.


Urządzenie Kindle może ponadto odtwarzać pliki audio w takich formatach jak MP3 i Audible Audio (AA), a oprócz wbudowanego głośnika jest również wyposażone w stereofoniczne wyjście słuchawkowe Minijack 3,5 mm. Książki, czasopisma i gazety dostępna dla czytnika Kindle są zabezpieczone przed kopiowaniem za pomocą mechanizmu zarządzania prawami cyfrowymi DRM.


Obsługa


Czytnik Kindle ma dwa rzędy przycisków po obu stronach urządzenia: przycisk po lewej służy do przechodzenia wstecz, przycisk po prawej umożliwia powrót do poprzedniego menu. Przyciski do przechodzenia dalej znajdują się po obu stronach, co sprawia, że urządzenie jest tak samo wygodne w obsłudze dla osób lewo- i praworęcznych. Oprócz kółka przewijania czytnik jest również wyposażony w klawiaturę QWERTY, za pomocą której można na przykład szukać tytułów w sklepie firmy Amazon lub haseł w bieżącej książce. W trakcie czytania można ponadto w dowolnym miejscu dodawać notatki i znaczniki. Szczególnie praktyczne jest to, że czytnik Kindle automatycznie zapamiętuje ostatnio czytany fragment. Ponadto na stronach można dodawać zakładki, które są wyświetlane w prawym górnym rogu ekranu w postaci „zagiętych rogów”.


Po wgraniu aktualizacji oprogramowania układowego do wersji 2.3 nowa funkcja pozwala obracać zawartość ekranu o 90 stopni. Funkcja zamiany tekstu na mowę w modelach Kindle 3 i Kindle DX umożliwia odczytywanie wielu książek, co jest zaletą nie tylko dla osób z wadami wzroku.


Pojemność akumulatora czytnika Kindle


Po 4 godzinach ładowania akumulator czytnika Kindle ma wystarczyć na 4 dni przy włączonej sieci WLAN oraz do dwóch tygodni przy wyłączonym połączeniu sieci bezprzewodowej. Po aktualizacji oprogramowania układowego czytnik Kindle ma działać o 85% dłużej na jednym naładowaniu akumulatora: do 7 dni z włączonym trybem UMTS i kilka tygodni w przypadku wyłączonego trybu UMTS.


Kindle dla urządzeń iPhone, Blackberry i z systemem Android


Od grudnia 2009 r. w sklepie App Store jest dostępna aplikacja do czytania książek elektronicznych „Kindle for iPhone” firmy Amazon dla urządzeń iPhone i iPod. Od połowy 2010 r. aplikacja Kindle jest także dostępna dla telefonów komórkowych z systemem Android i smartfonów BlackBerry. Umożliwia ona pobieranie, zakup i czytanie wszystkich książek elektronicznych przeznaczonych do czytnika Kindle firmy Amazon również na urządzeniach firmy Apple i z systemem Android. W obu wersjach aplikacji dostęp do sklepu firmy Amazon jest możliwy przez przeglądarkę. Aplikacja nie umożliwia jednak czytania cyfrowych gazet i czasopism.


Przycisk Twittera w czytniku Kindle


W czerwcu 2010 r. za pomocą aktualizacji oprogramowania do wersji 2.5 firma Amazon włączyła w europejskich czytnikach Kindle dostęp do Internetu i dodała przycisk serwisu Twitter, który umożliwia publikowanie cytatów z książek i gazet bezpośrednio w tym serwisie.


Kindle do przeglądarki internetowej


Od września 2010 r. aplikacja Kindle dostępna jest również do przeglądarki internetowej, umożliwiając lekturę książek elektronicznych bezpośrednio w przeglądarce oraz ich osadzanie na innych stronach. Pierwszy rozdział wszystkich książek elektronicznych jest dostępny bezpłatnie.


NOWA KOLEJNOŚĆ


Nowa generacja czytników książek elektronicznych: Połączenie notebooka z systemem Android, tabletu i czytnika.

Obecnie granice między czytnikami książek elektronicznych, tabletami i netbookami z systemem Android zaczynają się zacierać. Książki elektroniczne można już od dłuższego czasu czytać na urządzeniach iPad, choć wymaga to zainstalowania oprogramowania iTunes lub odpowiedniej aplikacji. Inni producenci również łączą cechy czytników książek elektronicznych i tabletów w jednym urządzeniu.


iLet Mini HAL firmy Haleron


Typowym przykładem takiego uniwersalnego produktu jest urządzenie iLet Mini HAL firmy Haleron. 7-calowy tablet o wadze 341 gramów jest wyposażony w procesor firmy VIA o częstotliwości 600 MHz, 256 megabajtów pamięci RAM, 2 gigabajty wewnętrznej pamięci flash i system Android w (stosunkowo starej) wersji 1.6. Urządzenie umożliwia czytanie książek elektronicznych. Pojemność pamięci można rozszerzyć za pomocą karty SD, a system Android urządzenia zaktualizować do nowszej wersji. Urządzenie umożliwia transmisję danych przez WLAN 802.11 B/G i Ethernet. Do dwóch portów USB można dodatkowo podłączyć zewnętrzne dyski twarde o maksymalnej pojemności 250 gigabajtów. Urządzenie zostało ponadto wyposażone w czujnik ruchu, czytnik kart 3w1, mikrofon i cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości 1,3 Mpx.


Ekran


Kolorowy, dotykowy ekran ma rozdzielczość 800 x 400 pikseli.


Jak przenieść książki do urządzenia iLet Mini HAL?


Dla urządzenia iLet Mini HAL jest dostępna specjalna biblioteka internetowa z wieloma bezpłatnymi książkami elektronicznymi. Z reguły urządzenie pobiera wszystkie pliki z Internetu przez WLAN. Za pomocą urządzenia iLet Mini HAL można również normalnie żeglować po Internecie, co umożliwia dostęp do wszystkich internetowych sklepów z książkami elektronicznymi.


Formaty obsługiwane przez urządzenie iLet Mini HAL


Urządzenie iLet Mini HAL ma wbudowany czytnik plików PDF i wyświetla formaty ePub, APK, tekstowy, PNG, BMP i HTML oraz dokumenty pakietu Microsoft Office (Word, PowerPoint, Excel). Za pomocą programu Read-to-Me dla systemu Android urządzenie iLet Mini HAL / Sonic Reader może nawet czytać teksty na głos.


Obsługa

Urządzenie iLet Mini HAL jest obsługiwane wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego.


Pojemność akumulatora urządzenia iLet Mini HAL


Według producenta czas pracy akumulatora urządzenia iLet Mini HAL wynosi sześć godzin.


Coraz więcej producentów


Od czasu, gdy nastała moda na tablety, coraz więcej producentów oferuje czytniki książek elektronicznych lub tablety połączone z czytnikami. Obecnie bardzo trudno się zorientować w bogatej ofercie urządzeń.

Mimo sceptycyzmu obecnego nadal wśród wielu konsumentów wobec książek elektronicznych rozwój branży jest jednak coraz szybszy.


Czytnik Cybook Opus firmy Bookeen


Model Cybook Opus francuskiego producenta Bookeen jest szczególnie małym czytnikiem książek elektronicznych. Urządzenie ma wymiary 15 x 11 cm i jedynie centymetr grubości, a jego waga wynosi 150 gramów. Według producenta w pamięci wewnętrznej o wielkości 1 gigabajta, którą za pomocą karty microSD można maksymalnie rozszerzyć do 4 GB, jest miejsce na 1000 książek. Cechą szczególną czytnika Cybook Opus jest czujnik położenia, który po obróceniu urządzenia zmienia orientację obrazu z pionowej na poziomą.


Ekran

W 5-calowym wyświetlaczu o czterech odcieniach szarości i rozdzielczości 800 x 600 pikseli zastosowano standardową technologię E Ink.


Jak przenieść książki do czytnika Cybook Opus?


Książki można przenosić wyłącznie przez kabel USB lub za pomocą karty microSD o maksymalnej wielkości 4 GB. Oprogramowanie wymagane do wgrywania książek nie wchodzi niestety w zakres dostawy urządzenia Cybook Opus i trzeba je pobrać ze strony producenta oprogramowania Adobe.


Formaty obsługiwane przez czytnik Cybook Opus


Urządzenie Cybook Opus może wyświetlać teksty w formatach HTML, TXT, PDF i ePub oraz obrazy w formatach JPEG, GIF i PNG.


Obsługa

Obsługę urządzenia umożliwiają pięciokierunkowy pad oraz przyciski Wstecz i Menu.


Pojemność akumulatora czytnika Cybook Opus


Według producenta wymienny akumulator umożliwia przewrócenie 8 tys. stron.


Czytniki Reader firmy Sony


W 2004 r. japoński producent Sony wprowadził na japoński rynek czytnik LIBRIE EBR-1000EP. Również i w tym wypadku zastosowano atrament elektroniczny w połączeniu z wyświetlaczem o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, jednak opcje obsługi urządzenia za pomocą klawiszy strzałek były raczej skromne. Wprowadzone w 2009 r. przez firmę Sony czytniki PRS-600 i PRS-300 Pocket Edition o szczególnie małych wymiarach stanowią prawdziwą konkurencję dla urządzeń Kindle.


Czytniki Reader PRS-600/650 firmy Sony


Urządzenie PRS-600 (nowsza wersja: PRS650) jest częścią serii czytników „Touch Edition”, ponieważ jest przede wszystkim obsługiwane za pomocą 6-calowego ekranu dotykowego. Zostało umieszczone w obudowie z matowego aluminium o wymiarach 17 x 12 cm i waży trochę ponad 200 gramów. Oprócz funkcji czytnika urządzenia zostało wyposażone w praktyczne funkcje dodatkowe: użytkownik może na przykład przy użyciu ekranu dotykowego umieszczać uwagi w tekście – odręcznie, dostarczonym piórem lub za pomocą wirtualnej klawiatury. Urządzenie umożliwia również zaznaczanie i kopiowanie fragmentów tekstu. Funkcja wyszukiwania pozwala szukać haseł lub kombinacji liter. Czytnik PRS-600 firmy Sony został nawet wyposażony w dwa angielskojęzyczne słowniki w celu sprawdzania słówek: „Oxford Dictionary of English” lub „New Oxford American Dictionary”. Model PRS 600/650 jest również wyposażony we wbudowany odtwarzacz muzyki. Pamięć wewnętrzna o wielkości 2 gigabajtów, którą można rozszerzyć za pomocą kart microSD lub Memory Stick Duo, wystarcza na 1,2 tys. książek.


Ekran


Podobnie jak w przypadku czytnika Kindle 3, w 6-calowym ekranie monochromatycznym o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i 16 odcieniach szarości zastosowano nową technologię E Ink „Pearl”.


Jak przenieść książki do czytnika PRS-600/650?


Aby przenieść cyfrowe książki do czytnika firmy Sony, należy go podłączyć za pomocą wchodzącego w zakres dostawy kabla Micro USB do komputera PC, na którym wcześniej zainstalowano dołączone oprogramowanie „E-Book-Library”. To umożliwia przenoszenie książek elektronicznych na urządzenie E-Reader pobranych ze sklepu internetowego firmy Sony. Firma Sony współpracuje w Niemczech z księgarnią Thalia i hurtownią książek Libri, których oferty obejmują kilka tysięcy tytułów. Przy zakupie czytnika na urządzeniu znajduje się już 11 tekstów, wśród których oprócz różnych próbek można również znaleźć dwie pełne powieści.


Po podłączeniu do komputera czytnik PRS-600/650 rozpoznawany jest jako zewnętrzna pamięć masowa, na której można zapisywać pliki metodą przeciągnij i upuść również bez zainstalowanego oprogramowania.


Formaty obsługiwane przez czytnik PRS-600/650


Czytnik PRS-600/650 firmy Sony obsługuje formaty tekstowe ePub E-Book, PDF, RTF, BBeB, Microsoft Word i TXT wraz z otwartym formatem ePub, wyświetla obrazy w formatach JPEG, GIF, PNG i BMP oraz odtwarza pliki muzyczne w formatach MP3 i AAC. Czytnik firmy Sony nie ma co prawda wbudowanego głośnika, został jednak wyposażony w wejście słuchawkowe.


Obsługa

Czytnik PRS-600/650 firmy Sony jest obsługiwany prawie wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego. Dodatkowo urządzenie ma pięć podłużnych przycisków do przewracania stron, wywoływania opcji oraz dostosowywania wielkości czcionki. Ekran dotykowy można również obsługiwać za pomocą dostarczonego pióra.


Czas pracy akumulatora czytnika PRS-600/650


Ponieważ technologia atramentu elektronicznego E Ink wymaga prądu jedynie w trakcie tworzenia stron na ekranie, a nie podczas ich wyświetlania, firma Sony nie podaje czasu pracy akumulatora w godzinach, lecz określa jego pojemność na 10 tys. przewróconych stron. Czas ładowania czytnika wynosi cztery godziny za pomocą dostarczonego kabla USB lub dwie godziny przy użyciu dodatkowo dostępnego zasilacza.


Czytnik PRS-300 Pocket Edition firmy Sony


Słowo „Pocket” (z ang.: „kieszeń”) w nazwie informuje o najważniejszej różnicy między modelami PRS-600/650 i PRS-300: czytnik jest mniejszy (5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 600 pikseli) i lżejszy (155 gramów). 2-gigabajtowej pamięci urządzenia na można rozszerzyć, brakuje również odtwarzacza muzyki.


Sceptyczne nastawienie do książek elektronicznych


Panuje co prawda moda na czytniki książek elektronicznych, są one jednak nadal postrzegane ze sceptycyzmem. Według aktualnych sondaży większość czytelników nadal preferuje książki drukowane. Eksperci podejrzewają jednak, że książki elektroniczne przyciągają zupełnie nową grupę klientów, tak samo jak w przypadku audiobooków. Wśród wydawnictw rośnie jednak niepewność: Dwa duże wydawnictwa amerykańskie zapowiedziały, że pewna seria książek zostanie opublikowana w postaci elektronicznej z opóźnieniem, ponieważ obawiają się, że znacznie tańsze wydania elektroniczne odbiją się negatywnie na sprzedaży klasycznych książek drukowanych.


Producenci

Sony, Amazon, iRiver, Bookeen, Ectaco, Endless Ideas, Foxit, Franklin, Hanvon, Hexaglot, Interead, iRex, Longshine, Pocketbook, Apple, Barnes & Noble, Qualcomm

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]