Daleki wyjazd? Sprawdź jak wybrać radioodtwarzacz do samochodu!

Trudno wyobrazić sobie długą jazdę samochodem w całkowitej ciszy. Muzyka w tle sprawia, że podróżuje się przyjemniej, ale również bezpieczniej, bo w radio słyszymy wszystkie komunikaty o pogodzie i utrudnieniach na drodze, a dynamiczna muzyka, szczególnie w nocy, sprawia, że raczej nie zaśniemy za kierownicą. Właśnie dlatego radioodtwarzacz doskonale sprawdza się w każdym aucie, szczególnie w długiej trasie. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie?

Rodzaj odtwarzanych plików


Tak jak kiedyś standardem były kasety magnetofonowe, tak dziś zdecydowanie dominują pliki MP3. To najbardziej uniwersalny format dla muzyki i audiobooków i każdy współczesny odtwarzacz samochodowy sobie z nim poradzi. Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli odtworzyć także składankę w innymi formacie. Dlatego dobrze sprawdzić, czy sprzęt poradzi sobie także z innymi plikami – na przykład WMA, WAV albo AAC.

Jakość dźwięku


Jeśli potrafimy docenić dobrą muzykę, z pewnością jakość dźwięku, jaka dociera do nas w samochodzie, będzie miała znaczenie. Dlatego dla każdego audiofila regulacja balansu, wzmocnienie basów, czy zastosowanie korekcji dźwięku będą przydatnymi funkcjami, które pozwolą się rozkoszować ulubionymi utworami.

Moc


Ten parametr określa, jak głośno może grać muzyka w aucie. Moc wyjściowa wskazuje, ilu głośników o określonej mocy możemy maksymalnie użyć. Przykładowo, wartość 4x40W oznacza cztery głośniki o mocy do 40W. W najtańszych odtwarzaczach ta wartość może być znacznie mniejsza – na przykład 4x10W.

Bluetooth


Łączność przez Bluetooth zapewniają tylko niektóre modele, a to bardzo przydatna funkcja! Po pierwsze, umożliwia sparowanie odbiornika ze smartfonem lub tabletem i korzystanie z plików muzycznych bez użycia kabli. Po drugie, pozwala używać radioodtwarzacza jako zestawu głośnomówiącego. A na tym nie koniec, bo za pomocą samochodowego radia będziemy mogli także wstrzymywać i odbierać połączenia oraz rejestrować nowe wiadomości na Facebooku.

Podświetlenie


Choć to nie kluczowe, estetyka też może mieć znaczenie dla kupującego. Najczęściej odtwarzacz wyświetla napisy na czerwono, zielono, na niebiesko, czasem także w innych kolorach, Najlepiej dobrać oczywiście taki kolor, który dobrze kontrastuje z ciemnym tłem i pasuje do deski rozdzielczej w aucie.

Zdejmowany panel


Niestety okazja czyni złodzieja. Dlatego, żeby nie kusić losu, najlepiej wybierać model z odczepianym panelem, który - wysiadając z auta - możemy zabrać do pracy albo do domu. Ta forma  zabezpieczenia przed kradzieżą upowszechniła się już do tego stopnia, że występuje niemal we wszystkich odtwarzaczach z wyjątkiem tych najtańszych oraz  znacznie większych niż standardowe odtwarzaczach 2-DIN.

Pilot


Pozornie mało przydatny gadżet, w końcu kierowca ma przecież pod ręką wszystkie gałki i pokrętła. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze podróżujemy sami, a kiedy mamy do dyspozycji pilot można sterować odbiornikiem także z tylnego siedzenia bez odwracania uwagi kierowcy.

Ceny radioodtwarzaczy samochodowych wahają się od 100 do niemal 1000 złotych. Wybierając urządzenie do swojego auta, warto kierować się nie tylko ceną i wyglądem, bo specyfikacja i dostępne funkcje naprawdę mają znaczenie. A im dłuższa trasa, tym bardziej będziemy zadowoleni z trafnego wyboru.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]