DHCP – co to jest? Na czym polega jego konfiguracja?
DHCP – co to za termin? Nie wiesz, co to jest DHCP? Ręczne przydzielanie adresów IP to żmudne i czasochłonne zajęcie. W ogromnych sieciach, liczących kilkaset urządzeń, jest to nawet niemożliwe. Na szczęście istnieje serwer DHCP, który przydziela je automatycznie, bez ingerencji człowieka (administratora sieci). Po lekturze artykułu będziesz też wiedzieć, jak skonfigurować serwer DHCP samodzielnie.
Serwer DHCP – co to za termin? Co się pod nim kryje?
Co to DHCP? Już na początku omawiania tego tematu możemy postawić znak równości pomiędzy serwerem DHCP a routerem. To właśnie to urządzenie sieciowe – oczywiście odpowiednio skonfigurowane – odpowiada za dynamiczne przydzielanie komputerowi, tabletowi, telewizorowi, drukarce czy smartfonowi adresu IP. Dzieje się to na zasadzie dzierżawy adresu, ponieważ urządzenie otrzymuje go tylko na pewien czas. Nic więc dziwnego, że rozwinięciem skrótu DHCP jest Dynamic Host Configuration Protocol. Dzięki serwerowi wszystkie urządzenia mogą zostać podłączone do bezprzewodowej sieci domowej.
Co jeszcze – oprócz IP – dostają urządzenia od serwera? Są to:
● maska podsieci;
● brama domyślna;
● serwer DNS.
DORA, czyli jak serwer DHCP przydziela adresy IP
Wiesz już, co to jest serwer DHCP. Warto w tym miejscu rozwinąć inny ważny, związany z nim termin, czyli DORA. Serwer DHCP i poszczególne urządzenia wysyłają do siebie różne komunikaty. Możemy stwierdzić, że ze sobą „rozmawiają”, posługując się pytaniami i odpowiedziami. Proces przydzielania adresów IP przez serwer DHCP, czyli wspomniana „rozmowa”, odbywa się w czterech etapach.
1. (D)iscover – urządzenie (Klient) szuka serwera, który może zaproponować mu dostęp do sieci.
2. (O)ffer – DHCP wysyła odpowiedź, zawierającą informację, że ma dla Klienta wolny adres IP.
3. (R)equest – Klient wysyła żądanie, które jest jednocześnie akceptacją otrzymanego adresu.
4. (A)cknowledgement – DHCP potwierdza, że adres został przydzielony konkretnemu Klientowi (urządzeniu).
Pierwsze litery następujących po sobie komunikatów tworzą pełną nazwę procesu komunikacji między urządzeniami i serwerem DHCP – DORA. Tym samym ruch sieciowy staje się uporządkowany, tzn. nie dojdzie do sytuacji, w której dwa urządzenia będą „rywalizować” o ten sam adres. Jednocześnie cała Twoja aktywność ograniczy się do wybrania sieci oraz wpisania hasła. Adresem IP i innymi koniecznymi parametrami zajmie się już serwer DHCP.

Rozwinięcie DHCP. Co to jest podstawowy adres IP serwera domowego?
Przyjmuje się, że podstawowy adres IP serwera w domu może mieć dwie formy: 192.168.0.1 bądź 192.168.1.1. Dzięki stałości adresu poszczególnym urządzeniom podłączającym się do serwera są przydzielane kolejne numery. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że jako pierwsza podłączy się drukarka – otrzyma ona adres 192.168.0.10. Jako drugi o dostęp do sieci „poprosi” smartfon – dostanie on adres 192.168.0.11 itd. Skąd serwer DHCP wie, który Klient próbuje się z nim połączyć? Rozpoznaje to po sześciu parach znaków przypisanym każdemu urządzeniu, czyli po adresie MAC.
Jak skonfigurować serwer DHCP?
Współczesne routery mają bardzo dobrze i domyślnie skonfigurowane serwery DHCP. Samodzielna konfiguracja ma sens w przypadku, kiedy chcesz osobiście przydzielić konkretny adres IP określonemu urządzeniu (Klientowi). Jak to zrobić?
1. Wpisz w przeglądarkę adres IP routera.
2. Wprowadź login i hasło użytkownika.
3. Przejdź do zakładki Serwer DHCP w ustawieniach, a następnie do sekcji Konfiguracja.
4. Wybierz z menu Konfiguracja sieci, a później Serwer DHCP.
5. Włącz usługę DHCP i wybierz „Tryb DHCP SERWER”.
6. Przydziel urządzeniu stały adres IP. Na koniec naciśnij przycisk „Zastosuj”.
Nie zapomnij o tym, aby wybrać opcję „Uzyskaj adres IP automatycznie” w konfiguracji sieci – w ten sposób komputery z Windowsem będą pobierać IP z serwera DHCP.
DHCP – co to za nazwa? Do czego służy serwer DHCP? Podsumowanie
Największą zaletą protokołu DHCP jest zdecydowanie to, że nie musisz ręcznie i za każdym razem wpisywać IP. Korzystając z DHCP, unikasz potencjalnego dublowania się adresów. Oczywiście nie ma gwarancji, że telefon, drukarka czy laptop otrzymają ponownie to samo IP, natomiast nie jest to wadą tego rozwiązania. W takiej sytuacji Klient dostanie inny, wydzierżawiony na pewien czas adres. DHCP sprawdza się zwłaszcza w sieciach domowych i w małych biurach.
Dowiedz się także, co to przycisk WPS na routerze.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
1. Jakie słuchawki do PS5 wybrać? Ranking najlepszych modeli
2. Ranking słuchawek sportowych – jaki bezprzewodowy model wybrać?
Czytaj więcej

DHCP – co to za termin? Nie wiesz, co to jest DHCP? Ręczne przydzielanie adresów IP to żmudne i czasochłonne zajęcie. W ogromnych sieciach, liczących kilkaset urządzeń, jest to nawet niemożliwe. Na szczęście istnieje serwer DHCP, który przydziela je automatycznie, bez ingerencji człowieka (administratora sieci). Po lekturze artykułu będziesz też wiedzieć, jak skonfigurować serwer DHCP samodzielnie.

Masz komputer z systemem Windows 10 i zastanawiasz się, jak otworzyć plik HEIC? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku, skupiając się na bezpłatnych opcjach. Dowiesz się też, jak edytować plik HEIC, nawet jeśli na Twoim biurku nie leży najnowszy iPad lub nie jesteś posiadaczem Iphone’a. Poznasz też najważniejsze różnice pomiędzy formatami obrazów firmy Apple i Windows.

Aktualizowanie sterowników karty graficznej to niezwykle łatwa procedura. Decydując się na jej przeprowadzenie, zagwarantujesz sobie optymalną pracę Twojego komputera, a w niektórych przypadkach także zwiększysz jego wydajność. Aby uaktualnić oprogramowanie sterujące grafiką, będziesz potrzebować dostępu do internetu oraz kilku minut. Zatem, jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?

Pagefile.sys jest nieodłącznie związany z pamięcią RAM. Kiedy zabraknie w nim miejsca, system Windows przenosi na dysk systemowy najważniejsze dane. Dowiedz się, jak zmniejszyć plik pagefile.sys i czy można go bezproblemowo usunąć. Wskażemy też konkretne sytuacje, w których ta czynność przyniesie negatywne skutki.

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Ekrany przenośnych komputerów różnią się długością przekątnej – jest kilka standardowych wariantów. Aby poznać wymiary laptopów w cm, należy pomnożyć wartość podawaną przez producenta w calach. Jak to obliczyć i właściwie dobrać wielkość komputera do swoich potrzeb? Zobacz praktyczny poradnik, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości!

Sterowniki to niezwykle ważne oprogramowanie, które w dużej mierze odpowiada za prawidłowe działanie każdego komputera. Jednak aby sterowniki mogły pełnić swoją funkcję, niezbędne jest ich regularne uaktualnianie. W systemie Windows 10 proces ten odbywa się automatycznie, ale czasami funkcjonalność ta potrafi zawieść. Zatem jak zaktualizować sterowniki samodzielnie?

Aby móc w pełni legalnie korzystać z systemu operacyjnego stworzonego przez firmę Microsoft, musisz posiadać oryginalną licencję Windows 10. Jak sprawdzić klucz dołączony do zakupionego produktu i zweryfikować jego autentyczność? Nie jest to trudne zadanie i zajmie Ci tylko kilka chwil. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, z którego dokładnie dowiesz się, gdzie znaleźć klucz Windows 10 i jak go sprawdzić.

Pomimo kilku ciekawych funkcji nie każdemu użytkownikowi przypadł do gustu nowy system Windows 11. Powrót do „10” jest jednak możliwy, ale wymagać będzie to przeprowadzenia pewnej procedury. Na szczęście jej wykonanie nie jest szczególnie trudne i zajmie około kilkunastu minut. Zatem, jak cofnąć Windows 11 do 10 i o czym należy pamiętać przed powrotem do poprzedniej wersji systemu?

Prawidłowo dobrana jasność ekranu ułatwia korzystanie z komputera, znacząco minimalizuje zmęczenie oczu, a także pomaga szybciej dostrzec przeciwników w grach multiplayer. Warto więc poświęcić chwilę na dostosowanie tego parametru do swoich preferencji. Dowiedz się, jak w prosty sposób zmienić jasność ekranu w systemie operacyjnym Windows 10.