MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn


Jeśli nie działa klawiatura w laptopie, mamy poważny problem. Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Kłopot może pojawić się w momencie, gdy nie będziemy mieli czasu, aby oddać laptopa do serwisu – wówczas trzeba samemu znaleźć rozwiązanie. Jak? Zobacz poradnik!

 

Gdy nie działa klawiatura w komputerze stacjonarnym…


W przypadku stacjonarnych komputerów jest trochę prościej. Uszkodzenie mechaniczne klawiatury lub problem z jej konfiguracją można rozwiązać, podłączając po prostu inną klawiaturę. Co innego, gdy ta jest zintegrowana z ekranem i obudową. Jak zatem podejść do tematu z przypadku mobilnych komputerów? Wszystko zależy od tego, co się wydarzyło.


Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie?


Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie?


1. Litery zamieniły się miejscami!

 

Jeśli w tekście pojawiają się inne litery niż te, które chcemy wpisać, to nie ma większych powodów do obaw. Gdy wpisując Y, widzimy na ekranie komputera Z, wystarczy wcisnąć skrót klawiaturowy Ctrl+Shift. Wtedy wszystko powinno wrócić do normy! To częsta sytuacja, że przypadkowo zmieniamy język klawiatury, co skutkuje właśnie przestawieniem części znaków.

 

2. Klawiatura nie reaguje

 

Tak jak przypadkowo można przestawić język klawiatury, tak również można ją całkowicie wyłączyć przez określony skrót klawiaturowy. W instrukcji do komputera na pewno znajdziemy informację, jak włączyć ją z powrotem. Zazwyczaj działa kombinacja klawiszy Shift+Fn, Fn+NumLock albo przytrzymanie klawisza Shift. Za ten rodzaj awarii często są odpowiedzialne małe dzieci, które wciskają przypadkowe przyciski.

 

3. Laptop został zalany wodą

 

Wylanie płynu na klawiaturę często prowadzi do tego, że przestaje ona reagować. W takiej sytuacji trzeba szybko wyłączyć laptopa, odwrócić do góry nogami i… cierpliwie czekać. Kolejną próbę włączenia należy podjąć nie wcześniej niż 24h po zdarzeniu. Jest duża szansa, że jeśli to było drobne zalanie, laptop po prostu wyschnie i przy kolejnym uruchomieniu już będzie działać normalnie. Pod żadnym pozorem nie należy stosować dodatkowych urządzeń do pozbycia się wody – jak choćby suszarki.

 

4. Laptop jest brudny

 

Czasami prawidłowe działanie klawiatury uniemożliwia nadmiar rozmaitych zanieczyszczeń, które wchodzą pomiędzy klawisze. W takiej sytuacji można spróbować po prostu dokładnie oczyścić powierzchnię. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się sprężone powietrze. Do dokładnego umycia klawiatury można wykorzystać także uniwersalne chusteczki czyszczące. Oczywiście, lepiej jest ich używać wcześniej, aby zapobiec wystąpieniu problemu! Tymi samymi chusteczkami można przetrzeć także ekran oraz obudowę. O czystość sprzętu komputerowego powinniśmy dbać zawsze, a nie tylko wtedy, gdy pojawi się niespodziewana awaria. 

 

5. Brak sterowników

 

Klawiatura, podobnie jak drukarka i inne urządzenia, potrzebuje zainstalowanych sterowników, aby poprawnie komunikować się z komputerem. Może się zdarzyć tak, że w wyniku błędu usuniemy te pliki z systemu, co spowoduje problem z działaniem klawiatury. W takiej sytuacji należy ponownie zainstalować sterowniki i sprawdzić, czy wszystko działa po zrestartowaniu komputera. Jeśli mamy problem z odzyskaniem utraconych sterowników, najlepszym rozwiązaniem może być przywrócenie ustawień fabrycznych. Taką operację wielu użytkowników może wykonać samodzielnie z poziomu systemu Windows, ale gdy jest potrzebna fachowa pomoc, wykona to także każdy serwis komputerowy.


To zawsze stresująca sytuacja, gdy laptop nie działa. Klawiatura potrafi płatać figle. Często jednak problem jest błahy i na szczęście szybko udaje się go rozwiązać. Jeśli nie miało miejsca żadne uszkodzenie mechaniczne, upadek czy zalanie cieczą, raczej można spodziewać się, że rozwiązanie kłopotu będzie szybkie i bezkosztowne.Klawiatura w laptopie nie działa? Udaj się do ekspertów

 

Warto szukać profesjonalnego serwisu dopiero, gdy okaże się, że żaden ze wspomnianych powyżej przypadku nie występuje w naszej sytuacji. Jednak i tutaj nie ma większych powodów do zmartwień. Nawet konieczność wymiany klawiatury na nową najczęściej nie zrujnuje naszego budżetu. Wciąż jest to mniej kosztowna operacja niż chociażby awaria wyświetlacza, konieczność wymiany procesora czy dysku wewnętrznegoNaprawy pogwarancyjne laptopa z zepsutą klawiaturą nie są raczej dużym wyzwaniem, więc można liczyć na szybkie rozwiązanie problemu przez profesjonalistów.


Warto zatem zachować spokój i nie popadać w panikę. Kłopoty z klawiaturą zdarzają się stosunkowo często i zazwyczaj nie wpędzą nas w żadne poważniejsze kłopoty.


Zobacz więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021 Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021

Ranking najlepszych laptopów 2w1.  Zastanawiasz się nad zakupem? Zobacz, jaki laptop 2w1 warto wybrać w 2020 roku!

Więcej

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty? Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]