Jak działa pralko-suszarka? I dlaczego pralko-suszarka zużywa dużo wody?

Zakup pralko-suszarki jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie mają miejsca na dwa osobne urządzenia pralkę i suszarkę, a do tego borykają się z problemem braku miejsca na postawienie suszarki drucianej lub po prostu nie chcą oszpecać sobie wnętrza rozwieszoną bielizną.

Oprócz całej masy zalet pralko-suszarki mają też swoje wady. Jedną z nich jest zużycie wody. Bo właściwie ile wody zużywa przeciętna pralka?

Pralki o załadunku 8 kg zużywają w standardowym programie prania bawełny w 60°C ok. 40 l wody, a większość pralko-suszarek do pełnego cyklu prania i suszenia zużywają ok.100 l wody.


Pralko-suszarka - czy można oszczędzać wodę?


Dlaczego tak się dzieje? Jak działa pralko-suszarka?


Niestety większość pralko-suszarek wykorzystuje wodę również w procesie suszenia. Pobór wody w konwencjonalnej pralko-suszarce podczas suszenia, podyktowany jest koniecznością chłodzenia odpowiednich elementów, na których następuje kondensacja pary wodnej.

Nie wszystkie pralko-suszarki pobierają wodę do suszenia. Na rynku jest ok. 90 różnych modeli pralko-suszarek i tylko zaledwie kilka modeli, które nie zużywają wody do suszenia.


Pralko-suszarki, które nie pobierają wody do suszenia


W modelu Grundiga zamiast wody do suszenia używa się wyłącznie powietrza. Ten sposób suszenia polega na tym, że element grzejny w pralko-suszarce podgrzewa powietrze, które wdmuchiwane jest do wnętrza bębna, aby usunąć wilgoć z ubrań, a następnie pralko-suszarka pobiera zimne powietrze z otoczenia, aby obniżyć temperaturę.


Jak działa pralko-suszarka?


Dzięki zastosowaniu tej technologii zmniejszono zużycie wody do absolutnego minimum ze 100 l do ok. 60 l, chroniąc tym samym nasz portfel zasoby naturalne.

Z kolei model AEG nie pobiera do suszenia wody ze względu na zastosowaną technologię pompy ciepła.

Pralko-suszarki z pompą ciepła nie dość, że nie pobierają wody do suszenia, to jeszcze zużywają o 40% mniej energii niż inne pralko-suszarki. Proces suszenia jest bardzo delikatny i bezpieczny dla naszych tkanin, bo odbywa się w temperaturze ok. 45°C.

Jeśli interesuje Was, jak działa pralko-suszarka z pompą ciepła, zapraszam do obejrzenia filmiku.


Artykuł przygotowała

Przeczytaj więcej

Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Oto przegląd technologii, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Jak działa pralko-suszarka? I dlaczego pralko-suszarka zużywa dużo wody?

Jak działa pralko-suszarka? I dlaczego pralko-suszarka zużywa dużo wody?

Pralko-suszarka to obecnie bardzo popularne urządzenie w polskich domach. Wiele osób jednak zastanawia się, dlczego pralko-suszarka zużywa dużo wody? Odpowiadamy!
Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami – najciekawsze triki związane z praniem

Jakie triki będą pomocne, gdy plama nie chce zejść? Poniżej przegląd sprawdzonych metod.
Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Gdy mamy do dyspozycji małą lub nieustawną łazienkę, często zbawiennym rozwiązaniem okazuje się przeniesienie pralki do kuchni. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na taką opcję? Zobacz zbiór praktycznych informacji o pralkach do zabudowy.
Najlepsza pralka do dziecięcych ubrań – zobacz nasze propozycje

Najlepsza pralka do dziecięcych ubrań – zobacz nasze propozycje

Na co powinni zwrocić uwagę rodzice, wybierając pralkę? Zobacz nasz praktyczny poradnik oraz przegląd wybranych modeli.
Jak uniknąć pogniecionych ubrań? Praktyczny poradnik

Jak uniknąć pogniecionych ubrań? Praktyczny poradnik

Jak zadbać o swoją odzież i nie musieć poświęcać wielu godzin na dokładne prasowanie? W tym artykule zdradzamy najlepsze sposoby na to, jak uniknąć pogniecionych ubrań.
Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarki to pewnego rodzaju kompromis, który w wielu domach może się doskonale sprawdzić. Jak wybrać dla siebie odpowiedni model w rozsądnej cenie? Doradzamy w tym artykule. Jako maksymalny budżet na zakup takiego urządzenia przyjęliśmy 3000 zł, czyli taką kwotę, przy której trudno byłoby kupić oba odrębne urządzenia.
Jak oszczędnie gotować?

Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]