Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!


Dlaczego telefon się nagrzewa?


Dlaczego telefon się grzeje podczas pracy? Czy zawsze jest to oznaka problemów?


Niemal każdy telefon się nagrzewa się w mniejszym lub większym stopniu. Zazwyczaj jest to wynikiem intensywnego użytkowania sprzętu, powodującego wzrost temperatury układu scalonego SoC (System on a Chip) zastosowanego w smartfonie. Zbudowany jest on z kilku zintegrowanych elementów, w skład których między innymi wchodzą:

● procesor;
● układ graficzny;
● modemy telekomunikacyjne;
● modem łączności Wi-Fi.

Wszystkie powyższe podzespoły podczas działania wydzielają ciepło, a wartość temperatury jest proporcjonalna do ich aktualnego obciążenia. Dlatego też grając w gry mobilne lub wykorzystując smartfon do obróbki zdjęć, zauważysz, że Twój telefon wyraźnie się nagrzewa.

Nie przejmuj się jednak nieznacznym wzrostem temperatury – jest to pożądane zjawisko, które ma na celu odprowadzenie ciepła wydzielanego przez podzespoły na zewnątrz urządzenia. Energia termiczna transferowana jest do obudowy telefonu, która działa jak duży wymiennik ciepła. Pozwala to szybko oddać nadmiar ciepła do powietrza, chroniąc sprzęt przed uszkodzeniem.
Oprócz tego coraz więcej nowoczesnych smartfonów wyposażanych jest także w specjalny system chłodzenia pasywnego. Wykorzystuje on technologię vapor chamber (komora parowa), która znacząco zwiększa efektywność transferowania energii termicznej oraz pomaga równomiernie rozprowadzić ciepło po całej powierzchni obudowy telefonu.


Dlaczego telefon się grzeje po podłączeniu do ładowarki?


Kolejną przyczyną tego, że telefon się nagrzewa, jest proces ładowania urządzenia. Nowoczesne smartfony wyposażane są w niezwykle pojemne baterie, które pozwalają na wielogodzinną rozrywkę bez potrzeby podłączania do ładowarki. Jednak, aby „napełnianie” takiego akumulatora nie zajmowało zbyt dużo czasu, niezbędne jest ładowanie prądem o wysokim natężeniu. Potrafi ono przekroczyć nawet 5 amperów, co w naturalny sposób powoduje nagrzewanie się telefonu.

W efekcie całe urządzenie staje się zauważalnie cieplejsze, ale taka sytuacja również nie jest jeszcze powodem do paniki. Producenci smartfonów wyposażają swoje urządzenia w specjalne czujniki monitorujące temperaturę – w przypadku przekroczenia bezpiecznego progu układ zasilania przerywa proces ładowania, umożliwiając tym samym samoistne schłodzenie telefonu.


Kiedy telefon może się przegrzać?


Przegrzanie telefonu to sytuacja, w której obudowa urządzenia staje się zbyt ciepła, by komfortowo trzymać ją w dłoni. Problem ten najczęściej występuje w przypadku:

● korzystania z nawigacji w nasłonecznionym samochodzie;
● grania w wymagające graficznie gry podczas letnich upałów;
● trzymania ładowanego telefonu pod poduszką.

Ostatnim i zarazem niezwykle rzadkim przypadkiem jest przegrzanie się telefonu podczas prowadzenia długich rozmów z aparatem przystawionym bezpośrednio do ucha. Ciepło oddawane przez dłoń oraz twarz w połączeniu z energią termiczną generowaną przez moduł łączności bezprzewodowej powoduje znaczące podniesienie się temperatury całego smartfona.

Przegrzewanie telefonu - co robić?


Czy przegrzany telefon może być niebezpieczny?


Przegrzany telefon będzie zauważalnie wolniej działać, jednak stan ten nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo podczas użytkowania. Jest to zasługą szeregu wbudowanych czujników, które automatycznie zmniejszą taktowanie procesora, pomagając tym samym schłodzić się całemu urządzeniu. Aby przywrócić telefon do pełnej sprawności, wystarczy zaprzestać korzystania na kilka chwil.

Tak naprawdę kłopot zaczyna się w momencie, w którym telefon grzeje się przez cały czas i szybko rozładowuje – również podczas okazjonalnego użytkowania sprzętu. Jest to wyraźną oznaką poważnych problemów technicznych i może wskazywać na zdegradowanie się wbudowanej baterii lub krytyczne uszkodzenie, które powoduje zwarcie. W takiej sytuacji dalsze użytkowanie telefonu jest potencjalnie niebezpieczne, a urządzenie powinno niezwłocznie zostać oddane do naprawy w ramach gwarancji lub usługi pogwarancyjnej do autoryzowanego serwisu producenta.


Co zrobić, gdy telefon się przegrzewa podczas ładowania?


Delikatne nagrzewanie się smartfona w trakcie ładowania jest w pełni normalnym zjawiskiem. Co więcej, podczas korzystania z wydajnych ładowarek obsługujących technologię Fast Charge, Quick Charge lub Dash Charge wzrost temperatury urządzenia jest wręcz pożądany i świadczy o prawidłowym chłodzeniu wbudowanej baterii.

Należy jednak pamiętać, by podczas ładowania telefon nie był niczym przykryty ani przyciśnięty. Po podłączeniu do ładowarki smartfon nie powinien być także chowany do wnętrza szuflady lub szafy. Zapewni to lepsze rozpraszanie ciepła, wydłużając tym samym żywotność baterii telefonu.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. RNG – co to znaczy w słowniku graczy?

2. Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić?

3. Pagefile.sys – co to jest? Jak go zmniejszyć i czy można usunąć?

Czytaj więcej

Co kupić na Dzień Dziecka? TOP 10 technologicznych prezentów Co kupić na Dzień Dziecka? TOP 10 technologicznych prezentów

Co na Dzień Dziecka? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, myśląc o prezencie, który najbardziej ucieszy syna albo córkę. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z różnych technologicznych gadżetów. Dlatego warto szukać pomysłów na upominki w sklepach z elektroniką. Jaki prezent na Dzień Dziecka się sprawdzi? Sprawdź listę pomysłów i inspiracji!

Więcej

Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Czy zawsze da się to zrobić? Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Czy zawsze da się to zrobić?

Czasami wystarczy tylko parę nieumyślnych stuknięć w ekran smartfona, by przez przypadek usunąć z jego pamięci bezcenne pamiątki. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, jak odzyskać zdjęcia z telefonu. Zazwyczaj, by przywrócić utracone pliki, wystarczy kilka kliknięć. Czasami może to jednak oznaczać konieczność wykonania nieco bardziej skomplikowanej operacji.

Więcej

Jak zablokować numer telefonu? I jak go odblokować? Jak zablokować numer telefonu? I jak go odblokować?

Blokowanie numeru to funkcja, która pozwoli szybko rozprawić się z wszelkimi niechcianymi telefonami. Korzystając z niej, nie tylko zablokujesz możliwość dodzwonienia się uporczywym telemarketerom, lecz także całkowicie odizolujesz się od osób, z którymi chcesz zerwać kontakt. Zatem, jak zablokować numer w telefonie? Czy da się sprawdzić, kiedy zablokowany numer dzwonił? Podpowiadamy!

Więcej

Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić? Pamięć cache – co to jest? Jak ją wyczyścić?

Pamięć cache to jeden z terminów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy internauta. Z artykułu dowiesz się nie tylko, co to są pliki cache, ale także, w jaki sposób je wyczyścić i kiedy warto to zrobić. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak krok po krok wygląda czyszczenie cache w różnych przeglądarkach internetowych – na laptopach i urządzeniach mobilnych.

Więcej

Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji? Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Więcej

Jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu wybrać? Jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kabel do ładowania telefonu sprawi, że uzupełnisz energię najszybciej? Zanim kupisz jeden z wielu przewodów dostępnych w sklepie internetowym, warto przeczytać, czym kierować się przy zakupie. Szybkie ładowanie smartfona zależy bowiem od wielu kwestii. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać szczegóły!

Więcej

Schowek w telefonie – gdzie jest? Jak go otworzyć? Schowek w telefonie – gdzie jest? Jak go otworzyć?

Schowek w telefonie przydaje się, gdy chcesz wysłać adres strony internetowej w SMS-ie, obrazek w konwersacji na Messengerze czy treść e–maila na WhatsAppie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz go w Twoim telefonie, a także jak go bez problemu otworzyć. Podpowiadamy, jak znaleźć schowek we własnym urządzeniu i w jaki sposób go wyczyścić.

Więcej

Debugowanie USB na Androidzie – jak włączyć i co to jest? Debugowanie USB na Androidzie – jak włączyć i co to jest?

Smartfony działające pod kontrolą systemu Android oferują swoim użytkownikom debugowanie USB. Jest to specjalny tryb pracy telefonu, który zazwyczaj wykorzystywany jest przez programistów. Umożliwia on dostęp do ukrytych funkcji urządzenia, tym samym pomagając w diagnozowaniu wszelkich problemów. Debugowanie USB przydaje się także zwykłym użytkownikom, o czym zaraz będziesz mieć okazję się przekonać.

Więcej

GPRS – co to jest w telefonie komórkowym? GPRS – co to jest w telefonie komórkowym?

Każda osoba korzystająca z telefonu komórkowego spotkała się kiedyś ze skrótem GPRS. Co to właściwie jest? Za skrótem kryje się technologia, o której można śmiało powiedzieć, że stanowiła podwaliny współczesnej telefonii komórkowej. Jednak wraz z postępem technologicznym GPRS był stopniowo wypierany przez technologie takie jak LTE czy 5G. Tak więc nasuwa się pytanie – czy warto sobie jeszcze zaprzątać głowę leciwym standardem GPRS?

Więcej

Prezenty dla niej i dla niego na walentynki – co kupić drugiej połówce? Prezenty dla niej i dla niego na walentynki – co kupić drugiej połówce?

Zastanawiasz się, jaki prezent na walentynki dla niej albo dla niego będzie najlepszym wyborem? A może interesuje Cię prezent na walentynki dla dwojga? W naszym poradniku znajdziesz wiele pomysłów, które powinny Cię zainspirować. Jeśli nie wiesz, jaki prezent na walentynki dla żony albo męża sprawi radość, sprawdź koniecznie propozycje z naszej listy dla twojej drugiej połówki!


Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]