Jakie są rodzaje routerów? Co to właściwie jest i jaki model wybrać?

Co to jest router? To urządzenie, które jest zwykle wszędzie tam, gdzie korzystamy z internetu. Dzięki wykorzystaniu routera, różne urządzenia uzyskują – przewodowo lub bezprzewodowo – dostęp do internetu, który dostarcza operator. Wraz z rozwojem technologii, przybywa urządzeń, które są w ten sposób obsługiwane. Kiedyś korzystaliśmy tylko z komputera stacjonarnego, a obecnie za pomocą różnych rodzajów routera z internetem połączy się także smartfon, konsola, telewizor, drukarka czy aparat cyfrowy.

Żeby zdjąć z użytkownika problem dopasowania odpowiedniego routera, dostawcy internetu zapewniają swoje urządzenie w ramach umowy. Nie zawsze jednak taki router spełnia nasze oczekiwania. Równie dobrze, możemy zakupić własny sprzęt, którego używanie da znacznie lepsze rezultaty. Dlaczego wybór ma znaczenie? Routery, przekazując sygnał, mogą to robić lepiej lub gorzej, co wpływa na zasięg, stabilność połączenia, wreszcie - szybkość internetu oraz bezpieczeństwo danych. W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z pytaniem, jak wybrać router.


Warto wiedzieć na początek - rodzaje routerów


To, jaki router wybrać jest uzależnione od tego, w jaki sposób do mieszkania lub biura dostarczany jest internet. Jeśli łącze dostarczane jest kablem telefonicznym, powinniśmy podłączyć router ADSL lub VDSL. W przypadku sieci kablowych lub światłowodów, jest to technologia xDSL. Ostatni rodzaj to routery zapewniające internet w ramach technologii komórkowych 3G oraz 4G LTE. Powszechnie znanym przykładem takiego urządzenia są niewielkich rozmiarów routery używane w laptopach podłączane przez port USB. Na rynku mamy także uniwersalne urządzenia obsługujące więcej niż jedną technologię.


Rodzaje routerów – przykładowy model


Jak wybrać router? Oto najważniejsze parametry


Jeśli znamy już zasadę działania, funkcje i rodzaje routerów, czas zastanowić się nad tym, czym konkretnie różnią się od siebie te urządzenia. Nieprzypadkowo, różnice w cenach są znaczne – równie dobrze można kupić router za mniej niż 100 zł, jak i za 600 zł.


  • Zasięg – to od tego parametru zależy, czy wszystkie urządzenia zdołają połączyć się z internetem. Zazwyczaj oczekujemy, że łączność będzie dostępna w każdym pomieszczeniu, a nie tylko w promieniu kilku metrów. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo sygnał jest zakłócany przez różne elementy – przede wszystkim ściany. O sile sygnału decyduje antena, a najczęściej zestaw kilku anten. Jak ocenić ich efektywność? Do tego służy parametr dBi – im jest wyższy, tym silniejszy sygnał daje antena. Jeśli w specyfikacji odnajdziemy zapis 3x5 dBi oznacza to 3 anteny, z których każda ma moc 5 dBi.


  • Częstotliwość pracy – routery działają na dwóch dostępnych częstotliwościach – 2,4 GHz lub 5 GHz. Pierwsza częstotliwość większy zasięg, druga charakteryzuje się słabszym zasięgiem, ale zapewnia większą prędkość. Czy jesteśmy zmuszeni do dokonania wyboru  między tymi dwiema opcjami? Niekoniecznie. Są routery, które obsługują obie częstotliwości, co jest o tyle korzystne, że możemy przełączać się między nimi w razie problemów z jakością sygnału.


Jak wybrać router? Na co zwrócić uwagę?


  • Prędkość -  szybkość internetu podana w umowie z operatorem wcale nie jest szybkością, którą na co dzień będziemy bezwzględnie uzyskiwać. Dlatego, że sporo zależy właśnie od routera. Jeśli przepustowość sieci w przypadku wybranego routera będzie niższa niż maksymalna wartość zapewniana przez operatora, to uzyskamy jedynie taką prędkość, jaką może zaoferować router. W drugą stronę działa to dokładnie tak samo – jeśli mamy router o dużej przepustowości, a operator zapewnia niezbyt szybki internet w ramach najtańszego pakietu, to także tej granicy nie przeskoczymy. O szybkości w dużym stopniu decyduje wykorzystywany standard. Najlepsze parametry osiągną routery wykorzystujące standard 802.11ac. Znacznie częściej jednak spotkamy routery ze starszym standardem 802.11an.


Dodatkowe funkcje, jakie może mieć router


Jeśli router posiada port USB, możemy podłączyć do niego drukarkę lub dysk zewnętrzny. O ile podłączenie drukarki nie wydaje się specjalnie atrakcyjne, ponieważ nowoczesne drukarki potrafią łączyć się z Wi-Fi bezprzewodowo, tak perspektywa podłączenia dysku otwiera nowe możliwości – dzięki temu, umożliwimy dostęp do dysku wszystkim urządzeniom łączącym się z siecią przez router. Na przykład, zgramy na dysk plik z komputera i otworzymy go na tablecie nie używając do tego pamięci wewnętrznej drugiego urządzenia.


Co to jest router?


Poza tym, w droższych routerach mamy funkcję kontroli rodzicielskiej oraz zaawansowane opcje związane z konfiguracją sieci – na przykład udostępnienie niezależnej sieci dla gości lub stworzenie wielu sieci bezprzewodowych o różnych nazwach.

Dobre routery oferują przede wszystkim tacy producenci, jak Asus, D-Link, TP-Link, Netgear, jak również firmy znane z produkcji smartfonów jak Alcatel, Apple czy Huawei. Wybierając odpowiedni rodzaj routera, należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby czyli liczbę urządzeń, które będą się łączyć z internetem, powierzchnię mieszkania i umiejscowienie routera, jakość posiadanego łącza oraz indywidualne wymagania. Przykładowo, w przypadku zamiłowania do gier online, będzie nam szczególnie zależało na stabilności połączenia, a w przypadku okazjonalnego przeglądania stron - nie będzie to już aż tak ważne.


Zobacz więcej

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Zakup odpowiedniego monitora komputerowego to ważna decyzja. Oprócz jego rozdzielczości oraz rozmiarów należy zwrócić uwag także na to, jaką ma matrycę. Czy lepsza będzie matryca VA czy IPS, a może TN? Przedstawiamy porównanie matryc w monitorach.
Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 warto wybrać? W rankingu przyjrzymy się różnym modelom, zarówno o uniwersalnym zastosowaniu, jak również typowym laptopom do gier. Jeśli myślisz nad zakupem nowego komputera w rozsądnej cenie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?
Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 
Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Ranking kart graficznych 2020. Oto najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego!

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.
Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki laptop do gier będzie najlepszy? Ranking 2020

Jaki będzie najlepszy laptop do gier? Rynek tych sprzętów gamingowych stale się rozwija, bo doceniamy możliwość mobilnego korzystania z komputerów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawiamy najlepsze laptopy gamingowe.
Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Drukarki laserowe są obecnie znacznie tańsze niż kilka lat temu. Z tego powodu coraz częściej bierze się je pod uwagę nie tylko jako sprzęt typowo biurowy, ale również do zastosowań domowych. Jaka drukarka laserowa będzie dobrym zakupem?
Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Ranking 2020

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Ranking 2020

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.
Najlepsze laptopy do 14 –15 cali – ranking

Najlepsze laptopy do 14 –15 cali – ranking

Ekran o przekątnej między 14 a 15,6 cala to najczęściej występujący rozmiar w laptopach ze średniej półki. Taka wielkość jest najbardziej wszechstronna i uniwersalna – urządzenie mieści się w plecaku albo w torbie, a praca w programach biurowych czy oglądanie filmów jest przyjemne. Laptopy standardowej wielkości sprawdzą się zarówno do użytku domowego, jak również do podróżowania.
Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]