Domowy klimatyzator - dlaczego się to opłaca

Gdy tylko zrobi się na tyle gorąco, że trudno normalnie funkcjonować, pojawia się pokusa, żeby uporać się w jakiś sposób z tym problemem. Stojąc przed dylematem, czy kupić tani wiatrak, czy zainwestować w klimatyzator, bardzo często wybiera się rozwiązanie proste i niedrogie. W końcu prosty wentylator zapewnia odrobinę chłodu niskim kosztem. Czy najtańsze rozwiązanie zawsze będzie najlepsze? Niekoniecznie.


Wentylator jako ubogi krewny innych, bardziej zaawansowanych urządzeń, charakteryzuje się niewielką dokładnością i efektywnością. Najczęściej odczuwamy jego działanie wyłącznie znajdując się metr lub dwa metry od niego. A im dalej od wentylatorów biurkowych, tym efekt jest mniej widoczny. Jedno urządzenie nie jest w stanie zapewnić jednolitego komfortu w całym pomieszczeniu. Raczej wyłącznie w obrębie jednego biurka - stąd nazwa popularnych wentylatorów biurkowych. Tylko solidny klimatyzator może zapewnić jednolitą temperaturę w całym pomieszczeniu, regulowaną z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza.

Dokładność to jednak nie jedyna zaleta.

Trzeba bowiem pamiętać, że rola klimatyzatora jest zupełnie inna niż pozostałych urządzeń uzdatniających powietrze. Wentylator lub cyrkulator to urządzenia, które zapewniają ruch powietrza w pomieszczeniu. Odrobina wiatru sprawia, że gorące powietrze nie stoi w miejscu i robi się bardziej znośne. I tylko tyle. Trzeba jednak wiedzieć, że ruch powietrza to nie wszystko. Bardzo ważna jest także jego jakość.


Klimatyzator zapewnia odpowiednią wilgotność w otoczeniu.


Ta powinna utrzymać się na stałym poziomie od 40 do 60%, ale zazwyczaj tak nie jest. W okresie zimowym, gdy pomieszczenia są dogrzewane powietrze robi się suche, natomiast w sezonie letnim zbyt wilgotne. Praca klimatyzatora pozwala zniwelować te różnice do średniego poziomu, który zapewnia największy komfort. Powietrze nie jest zatem ani przesiąknięte nadmiarem pary wodnej ani zbyt suche i co za tym idzie, nieprzyjemne dla nosa i ust.
Kolejna niezwykle przydatna funkcja to filtrowanie powietrza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów z otoczenia są eliminowane bakterie, wirusy, grzyby, pyłki, także niechciane zapachy. To coś, co na pewno docenią alergicy.

Większość klimatyzatorów to urządzenia, z którymi nie należy się rozstawać również zimą. Choć myślimy o nich głównie wtedy, gdy panują upały, trzeba pamiętać o tym, że swoją pracę wykonują przez cały rok, także w sezonie grzewczym, gdy skutecznie podgrzewają powietrze. A to znacznie bardziej efektywne niż elektryczne grzejniki o niskiej klasie energetycznej.


Zakup klimatyzatora to spora inwestycja, niemniej po kilku latach z pewnością się zwróci. W końcu zapewnia uczucie komfortu przez cały rok, a nie tylko w trakcie kilku tygodni upałów, gdy brak klimatyzacji doskwiera najbardziej. Jeśli świadomie dokonamy odpowiedniego wyboru, biorąc pod uwagę wielkość swojego mieszkania, liczbę i rozmieszczenie okien oraz zwyczaje domowników, będziemy się cieszyć odpowiednią temperaturą bez potrzeby ciągłego wietrzenia, dogrzewania, czy włączania sezonowo dodatkowych sprzętów.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]