Domowy salon fryzjerski - jak wybrać odpowiednią maszynkę?

Domowe strzyżenie to dla mężczyzn nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Maszynka może być także dobrym rozwiązaniem dla dziecka, dla którego wizyta w salonie fryzjerskim jest zbyt stresującym doświadczeniem. Stąd nic dziwnego, że strzyżarki są powszechnie występującymi urządzeniami, które goszczą w wielu domach. Maszynkę do strzyżenia można kupić już za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Czy cena zawsze idzie w parze z jakością i na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla siebie? Podpowiadamy, co jest naprawdę ważne.


Czas ładowania i czas pracy


Rynek zdominowały maszynki sieciowo-akumulatorowe. To oznacza, że najczęściej możemy strzyc się po podłączeniu urządzenia do prądu lub bezprzewodowo, jeśli odpowiednio wcześniej naładowaliśmy baterię. Rzecz w tym, że czas ładowania i czas pracy mogą się bardzo od siebie różnić w poszczególnych modelach. Przykładowo, strzyżarka BRAUN HC 5010 działa przez prawie godzinę, ale na pełne naładowanie potrzebuje aż 480 minut! PHILIPS HC9450/15 do dwugodzinnej pracy potrzebuje zaledwie godziny ładowania!


Zakres długości strzyżenia


Tutaj trzeba zwrócić uwagę na dwa parametry – minimalną i maksymalną wartość oraz liczbę możliwych wariantów. Dolna granica zawsze jest podobna – waha się od 1 do 6 milimetrów, co w praktyce i tak oznacza ogolenie się na zero. Co innego, jeśli chcemy mieć trochę dłuższe włosy. Tutaj już warto zachować czujność. Górna granica to równie dobrze 25, jak i 32 mm. Jeśli jesteśmy amatorami bardziej wyszukanych fryzur niż „na jeża”, lepiej rozejrzeć się za takimi, które umożliwiają także przycinanie trochę dłuższych włosów. Długość jest regulowana za pomocą odpowiedniego grzebienia, który często jest wymienny. Czasami możemy regulować długość co milimetr, w prostszych modelach pomiędzy najniższą i najwyższą wartością jest tylko kilkanaście ustawień. Ale to i tak na tyle dużo, że powinno w zupełności wystarczyć.


Wydajność ostrza


Ostrze wykonane z stali, aluminium lub tytanu decyduje o tym, jak efektywnie będzie działać maszynka. Oczywiście im ostrze bardziej ostre tym szybciej zetnie włosy. Jednak niemniej ważna jest jego trwałość. W najtańszych maszynkach ostrza szybko się tępią i przy częstym używaniu przestają spełniać swoje zadanie już po kilku miesiącach. Trzeba mieć świadomość, że maszynka z dobrym ostrzem niestety kosztuje. Jeśli jednak nie będziemy używać maszynki regularnie, a do sporadycznej pracy raz na jakiś czas, wcale nie trzeba kupować najdroższego urządzenia na półce.Dodatkowe funkcje


Tutaj wachlarz możliwości jest mocno ograniczony, warto jednak zwrócić uwagę na te kilka elementów, które potrafią ułatwić życie. Na pewno docenimy wskaźnik naładowania, który pozwoli uniknąć sytuacji, w których maszynka niespodziewanie zamiera w połowie strzyżenia. Inne udogodnienie to automatyczne zapamiętywanie ostatnich ustawień, dzięki czemu nie musimy pamiętać czy ostatnio to było 22 czy 25 milimetrów. Posiadacze gęstych włosów docenią natomiast tryb turbo, który pozwala zwiększyć prędkość i co za tym idzie szybciej uporać się z niesforną fryzurą.


Możliwość mycia pod wodą


Oprócz odpowiednich ostrzy i dobrego silnika, o żywotności maszynki do włosów decyduje także to, czy będzie regularnie czyszczona. Znacznie łatwej o to zadbać, jeśli urządzenie może być umyte pod bieżącą wodą. W innym przypadku, oczyszczanie za pomocą specjalnego pędzelka i ściereczki może być niedokładne i pracochłonne.


Choć prostym maszynkom do użytku domowego daleko do specjalistycznych urządzeń z salonów fryzjerskich, w odpowiednio wprawnych rękach są doskonałym narzędziem. Dlatego inwestycja w urządzenie do strzyżenia może okazać się strzałem w dziesiątkę!


powrót