Dotykowe aparaty cyfrowe – Fantastyczne zdjęcia na skinienie palcem

Wszystko w naszych rękach

Choć aparaty kompaktowe, systemowe i lustrzanki wiele od siebie różni, to jednak mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Przykładem dzielonej przez wszystkie trzy rodzaje aparatów cyfrowych funkcjonalności jest dotykowy ekran. Kto zakochał się w oferowanym przez smartfony prostym i intuicyjnym robieniu zdjęć, wybieraniu ustawień i cenił sobie swobodę jaką daje wyświetlacz czuły na każde stuknięcie palcem, ten z pewnością pokocha także dotykowe aparaty cyfrowe. Dzięki nim stwierdzenie, że przy robieniu zdjęć wszystko jest w naszych rękach kryje w sobie jeszcze więcej prawdy. Przedstawione poniżej modele to idealny dowód na to, że dotykowy wyświetlacz w aparacie to nie tylko nowinka, ale także przydatna funkcja, którą docenią zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni miłośnicy robienia zdjęć.
Samsung WB350F i Olympus SH-60Niczym nieograniczona kreatywność

Aparaty kompaktowe kuszą prostotą obsługi, ogromnym zoomem oraz możliwością dzielenia się zdjęciami „na gorąco” dzięki bezprzewodowej łączności Wi-Fi lub NFC. Często to właśnie z nimi i dzięki nim już w młodym wieku rozwija się pasja fotografowania. Dotykowy ekran czyni wybrane kompakty jeszcze bardziej przyjaznymi i skoncentrowanymi na użytkowniku. Sterowanie może odbywać się wyłącznie za pomocą palca lub zarówno przy pomocy dotykowego wyświetlacza, jak i tradycyjnych przycisków. Pojedynczymi stuknięciami możemy nie tylko uzyskać szybki dostęp do żądanych opcji, ale także ustawić ostrość w dowolnym miejscu kadru i momentalnie wyzwolić migawkę. Spośród dostępnych na rynku modeli zdecydowanie wyróżniają się dwa superzoomy. Pierwszym z nich jest Samsung WB350F z maksymalnie 21-krotnym przybliżeniem i 16,3-megapikselową matrycą CMOS BSI. Stylowy aparat kompaktowy, który jest efektownym połączeniem klasycznego wyglądu tradycyjnych aparatów z najnowocześniejszymi technologiami (Wi-Fi, NFC, Nagrywanie filmów Full HD, Tryb podwójnej rejestracji, Pełny tryb ręczny, Elektroniczna niania) ma jednak groźnego rywala w postaci aparatu Olympus SH-60. Konstrukcja japońskiego producenta także czaruje stylową obudową, w której zamknięto 3- i 5-osiową stabilizację do zdjęć i filmów Full HD, aż 24-krotny zoom optyczny oraz 16,8-megapikselową matrycę CMOS, która w połączeniu z technologią iHS i superszybkim procesorem TruePic VI gwarantuje doskonałe zdjęcia zarówno w dzień, jak i w nocy. Naszą kreatywność wzbogacą Magiczne Filtry, tryb Inteligentnej Panoramy, funkcja Fotostory oraz tryb manualny i oczywiście dotykowy autofocus.
Panasonic DMC-GF5KEGTo nie tylko nowatorska zabawka

Dotykowy ekran świetnie sprawdza się także w zdecydowanie bardziej zaawansowanych konstrukcjach takich jak aparaty systemowe. Dzięki niemu przyszły zadowolony użytkownik uzyska niespotykaną dotąd wygodę i w jeszcze prostszy sposób będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w jego aparacie. Wybieranie pola autofocusa, precyzyjne ustawianie ostrości i zwolnienie migawki oraz błyskawiczny dostęp do filtrów artystycznych czyniących nasze zdjęcia jeszcze bardziej kreatywnymi – to wszystko staje się możliwe dzięki czułemu na dotyk wyświetlaczowi, który sprawi, że każde skinienie palcem będzie niczym dotyk czarodziejskiej różdżki. Jakość zdjęć zarezerwowana jeszcze do niedawna wyłącznie dla lustrzanek oraz kompaktowe wymiary i prostota użytkowania zupełnie jak ta oferowana przez aparaty kompaktowe – wszystko to powinno sprawić, że amatorzy fotografii, których do zakupu lustrzanki zrażała jej nieporęczność i ciężar, powinni zainteresować się kupnem aparatu systemowego z dotykowym ekranem. Wszystkie zalety takich konstrukcji prezentują modele Panasonic G5FK z docenianej na całym świecie linii Lumix oraz Nikon 1 J4. Pierwszy z japońskich „bezlusterkowców” pozwala na uzyskanie wyższej jakości obrazu dzięki kombinacji przetwornika Live MOS o rozdzielczości 12,1 megapiksela z dającym wzorowe rezultaty systemem redukcji szumów oraz wydajnym procesorem Venus Engine. Mimo swoich ogromnych możliwości Panasonic charakteryzuje się wykonaną z doskonałej jakości materiałów stylową i wyjątkowo kompaktową obudową o płynnych, zaokrąglonych liniach. Nikon 1 jest nie tylko poręczny i superszybki, ale także posiada wyjątkowy 3-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości aż 1 037 000 punktów. 105-polowy autofocus, matryca o rozdzielczości 18,4 milionów pikseli i szeroki zakres czułości ISO o wartościach od 160 do 12800 oraz współpraca z Wi-Fi. To tylko niektóre ze składników przepisu na sukces Nikona. Oba aparaty umożliwiają ponadto m.in. nagrywanie filmów Full HD oraz pomagają swoim użytkownikom w twórczym wykorzystaniu ich wyobraźni przy pomocy kreatywnych filtrów.
Canon EOS 100DDotyk i perfekcyjne zdjęcia

Lustrzanki w nadspodziewanie dużej liczbie modeli mogą pochwalić się dotykowym wyświetlaczem. Jest to oznaką tego, iż rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w znacznie mniejszych urządzeniach takich jak smartfony, aparaty kompaktowe, czy systemowe, może celująco zdać egzamin także w dużych, najbardziej zaawansowanych konstrukcjach przeznaczonych niemalże wyłącznie dla doświadczonych użytkowników, przed którymi aparaty cyfrowe i analogowe nie mają nawet najmniejszych tajemnic. Dotykowe ekrany można znaleźć m.in. w lustrzankach japońskiej marki Canon. Producent globalnie poważanych konstrukcji zaimplementował to intuicyjne i nowatorskie rozwiązanie m.in. w modelu EOS 100D. Jest to niewielka, szybka lustrzanka, która wykonuje zdjęcia o rozdzielczości maksymalnie 18 MPx, nagrywa filmy Full HD, a ponadto umożliwia sprawne posługiwanie się nią dzięki wizjerowi optycznemu i dużemu dotykowemu ekranowi zdolnemu wyświetlać obraz o rozdzielczości aż 1 040 000 punktów. Prostota obsługi, fantastyczne efekty, zaawansowane tryby automatyki i kreatywne funkcje… To wszystko sprawi, że nie będziemy chcieli się rozstać z naszą lustrzanką Canon EOS 100D. Co więcej ze względu na szeroko dostępne kompleksowe akcesoria takie jak np. obiektywy, czy lampy błyskowe robienie zdjęć będzie czystą przyjemnością.

Dotyk? Zdecydowanie warto!

Do tej pory jedynym wymaganiami stawianymi wobec ekranów w aparatach cyfrowych było to, aby wyświetlały jak największą liczbę punktów, a prezentowany na nich obraz był ostry i wyraźny, umożliwiając dokładny i wiarygodny podgląd zdjęcia oraz optymalny wybór kadru. Powyższe przykłady pokazują jednak, że zdecydowanie warto postawić także na dotykowe wyświetlacze, które dadzą nam nieograniczony dostęp do niedostępnych wcześniej możliwości. Obsługa takiego aparatu jest niezwykle prosta, a w dodatku szybka i otwarcie pokazuje, że mamy do czynienia z najnowocześniejszym urządzeniem, z którym nie będziemy chcieli się rozstawać i dzięki któremu osiągnięcie wymarzonych efektów będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]