Drony – z wojska do cywila, czyli najnowszy krzyk mody na świecie

Co zawdzięczamy wojskowym naukowcom?

Potrzeba matką wynalazków. Czy aby na pewno? Zdecydowanie bardziej prawdopodobne wydaje się, że jest nią nie chęć, czy marzenie, ale wojna. Międzynarodowe antagonizmy, starcia, zatargi i zwady w wielu przypadkach doprowadziły do zrewolucjonizowania codziennego życia w świecie cywilów. To dzięki pracom badawczym prowadzonym przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA) możemy w dzisiejszych czasach korzystać m.in. z Internetu (pierwsze wzmianki już w 1962 r.) nawigacji GPS (stworzenie globalnego systemu powiodło się na początku lat ’90, a decyzją prezydenta Billa Clintona został on udostępniony cywilom w 1996), mikrofalówek, Siri – osobistego asystenta i nawigatora wiedzy działającego na systemach operacyjnych Apple iOS, a ostatnio wprost z wojskowych poligonów pod nasze strzechy wlatują… drony.
Parrot AR Drone 2 Elite Edition SnowCztery śmigła, miliardy dolarów

Bezzałogowe aparaty latające (UAV) okazały się niezwykle skuteczne podczas współczesnej wojny, a teraz powoli stają się coraz częściej wykorzystywane w celach wybitnie cywilnych. Już w 2016 roku rynek dronów ma osiągnąć oszałamiające przychody nawet 10 miliardów dolarów!
Jednym z pierwszych pionierów wykorzystujących quadrocoptery w życiu codziennym był amerykański Amazon, który niedawno ogłosił, że już wkrótce będzie dostarczać przy ich pomocy przesyłki pod drzwi klientów. O bezpieczeństwo cywilów z całego świata dbają policyjne drony, które regularnie patrolują ulice, także w Polsce. Monitorować można dowolne duże tereny takie jak imprezy masowe lub lasy. Aby drony ostatecznie wyszły ze swojej coraz bardziej atrakcyjnej, ale jednak w dalszym ciągu niszy, konieczne są nowe ujednolicone regulacje prawne, które wspomogą ekspansję firm na międzynarodowy rynek i sprawią, że nowinki te i ich obsługa będą całkowicie bezpieczne zarówno dla osób nimi kierujących, jak i ludzi znajdujących się w najbliższej okolicy.
Podczas gdy giganci tacy jak Facebook, czy Google chcą zmieniać świat na lepsze, oferując przy pomocy dronów bezprzewodowy Internet dla ludzi znajdujących się poza jego zasięgiem, wiele firm wykorzystuje ich marketingowy potencjał, a miłośnicy nowinek technologicznych traktują je po prostu jako niezwykle funkcjonalne i interesujące gadżety.
Parrot Rolling Spider and Jumping SumoZastosowanie szerokie tak, jak wyobraźnia użytkownika

Na zakup najprostszego drona już teraz powinno być stać każdego amatora podniebnych akrobacji zdalnie sterowanymi quadrokopterami. Już za około 399 złotych możemy stać się właścicielami mini-drona francuskiej firmy Parrot – Rolling Spider. Kolejną propozycją firmy, skierowaną do nieco zamożniejszych klientów, jest model Jumping Sumo, który kosztuje około 599 złotych. Wymienione modele są jednak bardziej zabawkami niż pełnoprawnymi latającymi robotami. Za te trzeba zapłacić nieco więcej – profesjonalne drony firm Parrot i DJI, AR.Drone 2.0 Elite Edition i Phantom 2, kosztują odpowiednio około 1399 i 2599 złotych. To jednak tylko kilka przykładów z dwudziestu dostępnych modeli w sklepie internetowym MediaMarkt.pl.
Drony sprawdzą się nie tylko w wymienionych wcześniej profesjonalnych zastosowaniach, ale także sprawią nie lada frajdę zwykłym użytkownikom, którzy być może odkryją nawet nowe hobby. Podniebne ekspresowe eskapady dronem będą nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, ale także doskonałym sprawdzianem naszej zręczności i kreatywności, której drzemiące w nas pokłady będziemy mogli wykorzystać do wymyślenia karkołomnych powietrznych akrobacji. Ponadto czterośmigłowe gadżety można wykorzystać także do wykonania jedynych w swoim rodzaju zdjęć i filmów z wysokości nawet kilkuset metrów!
DJI Phantom 2 VisionKup drona już dziś!

Wiele sposobów na wykorzystanie dronów i całkiem atrakcyjne ceny sprawiają, że quadrokoptery wciąż zyskują na popularności, a w przyszłości być może nie będziemy już dłużej zaskoczeni widokiem bawiących się nimi osób, dostarczanie paczek przez drony nie będzie żadną sensacją, podobnie jak monitorowanie przez nie rozległych terenów. Dokumentowanie ślubów, wesel i innych wyjątkowych uroczystości także. Drony to przyszłość armii, obserwacji, transportu i sposobów na spędzanie wolnego czasu. Tym bardziej cieszy fakt, iż Polska, m.in. obok Stanów Zjednoczonych i Izraela, należy do głównych liderów w dziedzinie projektowania i produkcji dronów. Czy nasz kraj będzie jednym z pierwszych, w którym drony będą masowo wykorzystywane w celu ułatwienia codziennego życia? Być może. Pewne jest natomiast, że każdy z nas już teraz może kupić własnego drona.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]