Dyski twarde wewnętrzne i zewnętrzne

Czym jest dysk twardy?

Dysk twardy jest nośnikiem magnetycznym służącym do zapisywania i przechowywania danych. W sprzedaży są dostępne dyski wewnętrzne i zewnętrzne, przy czym te pierwsze są z reguły nieco tańsze. Dyski twarde są dostępne w różnych formatach i z różnymi prędkościami. Wewnętrzne dyski twarde służą z reguły do zapisywania plików systemu operacyjnego lub osobistych danych użytkownika utworzonych przy użyciu aplikacji. Nazwa „dysk twardy” używana jest również w odniesieniu do pamięci flash (dysków SSD) i pamięci hybrydowych (połączenia dysku SSD i dysku twardego).Dysk twardyDyski wewnętrzne i zewnętrzne

Dysk wewnętrzny jest wbudowany w komputer stacjonarny lub notebook i stanowi jego integralną część. Dysk zewnętrzny można z reguły podłączyć do komputera za pomocą kabla USB. Zaletą zewnętrznego dysku twardego jest możliwość łatwego zabrania go ze sobą, aby podłączyć go do innego komputera PC. W ten sposób można łatwo dzielić się filmami, muzyką i zdjęciami z innymi osobami.

Cena

Wewnętrzne dyski twarde są często nieco tańsze niż dyski zewnętrzne, użytkownik lub sprzedawca musi je jednak zamontować w komputerze.

Dysk twardy wewnętrzny
Pojemność dysku twardego

Pojemność dysku twardego jest podawana w gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB). 1 gigabajt to 1000 MB (megabajtów), 1 terabajt to 1000 GB. Pojemność dysków twardych wynosi obecnie od 160 GB do kilku terabajtów. Standardowy komputer jest zwykle wyposażony w dysk twardy o pojemności 500 - 1000 GB. Ze względu na rosnącą popularność mediów cyfrowych, jak filmy, muzyka i zdjęcia, pojemność dysków twardych bardzo szybko rośnie. Na rynku pojawia się bardzo dużo coraz nowszych i większych modeli dysków, przez co ceny równie szybko spadają.

Formaty

Dyski twarde do komputerów PC mają zwykle większy format od dysków do notebooków. Z tego względu dyski 3,5-calowe mają z reguły większą pojemność. W notebookach stosowane są mniejsze dyski 2,5-calowe. Używa się ich również często w odtwarzaczach multimedialnych i mini komputerach PC oraz jako dyski zewnętrzne.
 
Podłączenie dysków wewnętrznych

Dyski wewnętrzne są zasilane przez zasilacz komputera. Sposób podłączenia do płyty głównej zależy od rodzaju dysku. W przypadku standardu PATA (znanego również pod nazwą IDE) stosuje się długi, płaski kabel. Standard ten jest już jednak nieco przestarzały i został zastąpiony szybszym standardem SATA (Serial ATA).  

W standardzie SATA stosowane są węższe kable, co sprawia, że w komputerze PC jest więcej miejsca i może on być lepiej chłodzony, aby zapobiec przegrzaniu. Maksymalna szybkość transferu danych interfejsu SATA wynosi 3 GB na sekundę – interfejs Parallel ATA ma szybkość 133 MB na sekundę.

Podłączenie dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne są zwykle podłączane do komputera stacjonarnego lub notebooka za pomocą portu USB. Kilka modeli dysków wykorzystuje interfejs FireWire, który jest teoretycznie trochę szybszy i stabilniejszy niż USB 2.0, można go jednak spotkać prawie wyłącznie w komputerach Mac. Interfejs eSata jest zewnętrznym wariantem interfejsu SATA i cechuje się największą szybkością transferu danych,  jest jednak jeszcze mało popularny. Najbardziej uniwersalnym i montowanym w większości nowych dysków przenośnych złączem jest USB 3.0. NIektóre dyski są dodatkowo wyposażone w inferfejs sieciowy. Zewnętrzne, 2,5 calowe, dyski twarde są zasilane przez ten sam kabel, który służy do wymiany danych z komputerem PC. Dyski 3,5 calowe wymagają jednak odrębnego zasilania z gniazda elektrycznego.

Dysk twardy zewnętrzny

Prędkość


Prędkość obrotowa dysków twardych wynosi od 5400 do 7200 obrotów na minutę. Szybszy dysk twardy zapewnia lepszą wydajność, jednocześnie jednak jest cieplejszy, głośniejszy i zużywa więcej energii. W notebookach często stosuje się dyski o prędkości 5400 obrotów na minutę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-se