eFootball PES 2020 - recenzja gry

Symulacja piłki nożnej od Konami ma już długą tradycję i dość liczne grono stałych fanów. Obecnie, japońska gra wchodzi w nową dekadę, oferując także nowe nazewnictwo. Do tradycyjnego PES (Pro Evolution Soccer) dodano jeszcze eFootball, niejako sugerując, że sieciowy charakter gry i potencjał tego tytułu w rozrywkach esportowych. Czy nowy PES ma szanse podbić serca licznej szerzy graczy? Oto nasza recenzja. 


eFootball PES 2020 – licencje i drużyny dostępne w grze

Gra Konami od zawsze zmaga się z problemem braku licencji. Doświadczeni gracze przyzwyczaili się do tego, że FIFA oferuje prawdziwe drużyny, a Konami ich imitacje z przekręconymi nazwiskami piłkarzy i brakiem oryginalnych herbów. To pewien stereotyp, bo w rzeczywistości sytuacja jest nieco bardziej złożona. Jeśli chodzi o samą liczbę rozgrywek, nowy PES prezentuje ogromną różnorodność. Jest tu kompletna liga holenderska, portugalska, rosyjska, szkocka, duńska, francuska. Dla miłośników egzotyki, atrakcją będą także zupełnie niszowe z punktu widzenia Europejczyka rozgrywki, jak liga tajska czy azjatycka Liga Mistrzów. Największy szokiem było jednak odebranie EA Sports praw do Juventusu Turyn. Mistrzowie Włoch w licencjonowanej wersji, z prawdziwym stadionem i wszystkimi piłkarzami, z Cristiano Ronaldo na czele, będę tylko w eFootball PES 2020. Inne sukcesy na tym polu to prawdziwa Barcelona, Arenal i Manchester United (chociaż nie na wyłączność jak Juventus). Wydaje się zatem, że zrobiono wiele, aby nie odstawać od największej konkurencji. 

 


Największe braki to nieobecność Bundesligi (jest tylko Bayern Monachium) oraz europejskiej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jest jednak coś, co osłodzi te niedogodności, zwłaszcza kibicom, którzy bardziej od piłki klubowej cenią mecze międzypaństwowe. Oficjalnie potwierdzono, że w przyszłym roku to eFootball PES 2020 będzie oficjalną grą mistrzostw, więc fani dostaną bezpłatną aktualizację obejmującą wszystkie elementy związane z tym turniejem. Zapewne, oprócz samego turnieju finałowego, można będzie rozegrać też eliminacje.


eFootball2020 – grywalność

Już od dłuższego czasu rozgrywki od Konami są bardzo realistyczne. Większy pierwiastek nieprzewidywalności i skupienie się na taktyce w każdym meczu czyniło ten produkt atrakcyjniejszym dla piłkarskich koneserów niż dla początkujących czy okazyjnych graczy. W eFootball PES 2020 jest bardzo podobnie. Znowu dopracowano fizykę piłki i sposób poruszania się piłkarzy po boisku. Ulepszono animacje związane z przyjęciem futbolówki, poprawiono grę z pierwszej piłki, dopracowana drybling oraz strzały. Piłkarzy opisano nowymi statystykami, z których najbardziej warte uwagi to stopień agresji przy odbiorze, strzały z dystansu oraz umiejętność gry na małej przestrzeni.

Trzeba też przyznać, że akcje na boisku po prostu przyjemnie się ogląda, podobnie jak przerywniki filmowe czy scenki na konferencjach. Animacje są płynne, a twarze piłkarzy odwzorowane naprawdę bardzo dokładnie.


Dostępne tryby gry i dodatki

Nowa odsłona piłki nożnej od Konami wprowadza innowacyjny tryb Matchday, mający konkurować z Ultimate Team. Są to zawody online, w których wybieramy jedną z dwóch ekip, dla której gromadzimy punkty w rozgrywkach fazy grupowej. Gracze z największą liczbą punktów będą rywalizować w wielkim finale, walcząc o nagrody. Oprócz tego, wszystkie wcześniej znane tryby doczekały się różnych poprawek i udogodnień. W Master Laague wprowadzono system dialogów i interakcji podczas konferencji prasowych, zmieniono szatę graficzną i poprawiono mechanizmy związane z dokonywaniem transferów. Odświeżono także myClub i Become a Legend.


Dlaczego warto kupić eSport PES 2020?

  • dla Mistrzostw Europy 2020 – podobnie jak 2016 roku, licencjonowany turniej, którym kibice będą żyli tygodniami, to mocny argument za wyborem tego tytułu.
  • dla wymagającej rozgrywki – bo nowy PES nie jest grą schematyczną, więc każdy mecz będzie wymagał zaangażowania i pomysłu na rozmontowanie obrony rywali.

powrót