Ekologiczne sprzątanie. Sprawdzone sposoby

Doprowadzenie domu do porządku to codzienne wyzwanie, które nigdy się nie kończy. Sprzątanie wymaga systematyczności i motywacji, bo jeśli tylko odpuścimy, szybko będziemy mieli problemy. Na szczęście, z pomocą przychodzi wiele nowoczesnych technologii, które sprawiają, że wszyscy niewdzięczne czynności stają się nieco prostsze i przed wszystkim mnie czasochłonne. Nie dość, że możemy sprzątać szybko i sprawnie, to jeszcze czynić to w sposób ekologiczny. Jest wiele rozwiązań, które sprawiają, że mieszkanie lśni czystością, a jednocześnie zmniejsza się ilość śmieci, zużycie prądu czy detergentów. Jesteście ciekawi? Zapraszamy na krótki poradnik o sprawdzonych sposobach na ekologiczne porządki.

Ekologiczne urządzenia parowe

Właściwości pary wodnej posunęły do przodu rozwój cywilizacyjny, rozpoczynając tak zwaną rewolucję przemysłową. Działo się to jeszcze w XVIII wieku, ale musieliśmy czekać jeszcze bardzo długo, zanim para stała się przydatna także przy sprzątaniu. Obecnie mamy na rynku wielu urządzeń, umożliwiających czyszczenie rozmaitych powierzchni za pomocą pary, bez użycia detergentów. Taki sposób sprzątania jest nie tylko ekologiczny i tani, ale również bardzo szybki. Z twardymi podłogami poradzimy sobie, wykorzystując mop parowy. Sprzęt jest gotowy do pracy już po 15 sekundach od uruchomienia (woda podgrzewa się błyskawicznie), a poza tym jest także lekki i nie zajmuje dużo miejsca.

Domowe porządki ułatwi także odpowiednie urządzenie do mycia okien. Myjki  takie, wykorzystujące parę, oferuje na przykład firma Karcher. Sprzęt z zasilaniem akumulatorowym pracuje na pełnej baterii około pół godziny, co jednak wystarcza, żeby poradzić sobie ze wszystkimi oknami w mieszkaniu. Jeśli nie lubicie nieprzyjemnego zapachu środków chemicznych, całych worków zużytych ręczników papierowych i zniszczonych dłoni, to rozwiązanie jest idealne. Podobnie jak elektryczna szczoteczka do zębów deklasuje manualną, tak samo myjka elektryczna bije na głowę próby przecierania szyb ręcznie. Cały proces jest szybszy i dokładniejszy, więc o smugach możemy zapomnieć. Jedyne zmartwienie to uzupełnianie wody w zbiorniku, bo ten ma niewielką pojemność.

Wśród najbardziej uniwersalnych urządzeń działających na tej samej zasadzie, warto na pewno wymienić parownicę. Sercem urządzenia jest silnik generujący parę o mocy 1500W natomiast elastyczność i możliwość działania na różne sposoby zapewnia zestaw rozmaitych końcówek. Przykładowo, parownica KARCHER SC 2 EasyFix Premium zawiera w komplecie takie elementy, jak duża okrągła szczotka, dysza do detali, dysza power, dysza ręczna, końcówka przedłużająca, mała okrągła szczotka, pad z rzepem wykonany z mikrofibry, powłoczka z mikrofibry na dyszę ręczną, wąż parowy z pistoletem. Wyposażeni w taki arsenał, możemy spokojnie czyścić armaturę łazienkową, lustra, płyty kuchenne, blaty, baterie oraz podłogi.

Ekologiczne pranie – tak to możliwe

Pralka to jedno z tych urządzeń, które potrafią pożerać dużo prądu. Pracuje przez długi czas, dysponuje dużą mocą i jest włączana dość często. Zwłaszcza  w liczniejszych rodzinach lub gdy w domu są małe dzieci, które wciąż się brudzą. Jak ograniczyć koszty codziennego prania? Pewnym sposobem jest oczywiście inteligentna automatyka, pozwalająca dostosować parametry prania do wielkości i rodzaju wsadu oraz zabrudzeń. Wciąż jednak problemem pozostają sytuację, gdy już włączyliśmy pranie, ale w trakcie znaleźliśmy jeszcze kilka ubrań, których nie zdążyliśmy włożyć do bębna przed uruchomieniem programu. Jeśli mają być czyste na jutro, pozostaje uruchomienie jeszcze raz niemal pustej pralki. Producenci wymyślili jednak lekarstwo i na tę sytuację. Tutaj ratują nas pralki z możliwością dołożenia prania. Dysponując takim sprzętem, na każdym etapie prania możemy dorzucać dodatkowe rzeczy bez obawy, że coś pójdzie nie tak! Takie rozwiązania proponują znane marki, jak Amica, Bosch, LG i przede wszystkim Samsung.

Oszczędne zmywanie

Kolejna po pralkach kategoria urządzeń, które sumiennie pracują na nasze comiesięczne zużycie energii to zmywarki. One także mogą pracować oszczędniej, jeśli zdecydujemy się na zakup odpowiednio zaawansowanego modelu. Zmywarki z funkcją częściowego załadunku oszczędzają zresztą nie tylko energię, ale również bardzo dużo wody!

Na koniec pozostaje jeszcze wspomnieć o konieczności sortowania odpadów. Nawet, gdy produkujemy dużo odpadków, możemy wciąż być odpowiedzialni i zadbać o środowisko, jeśli wszystkie zbędne rzeczy odpowiednio segregujemy. Tutaj ogromnie ważna jest świadomość, ale także odpowiednie narzędzia. W codziennej segregacji na pewno pomoże odpowiedni sortownik na odpady. To coraz częstszy widok w kuchniach w zabudowie.

Warto wiedzieć...303 kilogramy odpadów komunalnych rocznie produkuje statystyczny Polak. Na szczycie czołówki jest województwo dolnośląskie 361 kg, zachodniopomorskie i śląskie 355 kg i lubuskie 346 kg. Do 2020 roku, zgodnie z unijnymi regulacjami, Polska musi uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Nieosiągnięcie tych wskaźników będzie skutkowało nałożeniem na Polskę wysokich kar pieniężnych.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel