Ekspres na kapsułki do 1000 zł – podpowiadamy, który wybrać

Każdy kto zdecydował się na zakup ekspresu do kawy, z pewnością docenia smak i aromat kawy, ale również różnorodność kompozycji smakowych, niedostępnych dla tych, którzy na co dzień używają zwykłej kawy rozpuszczalnej. Zakup ekspresu na kapsułki to często pierwszy krok do zanurzenia się w świat baristów. Te urządzenia są bardzo proste w obsłudze i niedrogie, ale już zapewniają jakość napojów porównywalną z tym, co serwuje się w kawiarniach. Oczywiście, ekspresy do kawy na kapsułki narzucają pewne ograniczenia – jak na przykład wybór kapsułek wyłącznie od konkretnego producenta, niemniej jednak, są znacznie bardziej przystępne i tańsze od ekspresów ciśnieniowych na kawę mieloną czy w ziarnach. Jaki ekspres warto wybrać? Zobacz krótki poradnik, razem z prezentacją wybranych modeli.


Najważniejsze cechy ekspresu do kawy

Wszystkie ekspresy do kawy na kapsułki działają na podobnej zasadzie. Podstawą każdego napoju jest odpowiednio odmierzona porcja kawy, zamknięta w kapsułce (a czasem też herbaty albo kakao), która zostaje zalana gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem. Wbrew pozorom, nie jest jednak wszystko jedno, jakie urządzenie postanowimy kupić. To ważna decyzja, bo wpływa na codzienny komfort, ale też smak kawy. Co jest ważne przy wyborze?


Rodzaj kapsułek

Nie ma uniwersalnych kapsułek do każdego ekspresu. Zakup ekspresu danej firmy wiąże się z koniecznością zakupu kapsułek od tego samego producenta. Dlatego przed zakupem trzeba zrobić dobre rozeznanie. Najważniejszy jest oczywiście smak kawy. Znawcy tematu z łatwością odróżnią na przykład Tchibo od Nescafe. Jednak jest też wiele obiektywnych kryteriów – cena kapsułek, liczba różnych wariantów oraz ich dostępność.


Gabaryty

Ekspres do kawy to kolejny sprzęt, który potrzebuje przestrzeni w kuchni. Jeśli mamy już na blacie czajnik elektryczny, blender, opiekacz czy toster, to przestrzeń może być już ograniczona, zwłaszcza w małej kuchni. Jeśli szukamy czegoś, co zmieści się wszędzie, należy wybrać kompaktowy model, taki, jak Ekspres KRUPS Nescafe Dolce Gusto Piccolo.

Pojemność

Woda do kawy dozowana jest ze specjalnego zbiornika, który należy uzupełniać. Im większy zbiornik na wodę, tym musimy robić to rzadziej. Małe ekspresy najczęściej mieszczą 0,6 litra wody, natomiast te o większych gabarytach - od 1 litra w górę.


Ekspres do kawy – najważniejsze funkcje

Cechą wspólną wszystkich nowoczesnych ekspresów jest błyskawiczne podgrzewanie zimnej wody do odpowiedniej temperatury, co umożliwia przygotowanie kawy w mniej niż minutę. Powszechnym rozwiązaniem jest także automatyczny wyłącznik, który pozwala oszczędzać energię, którą normalnie ekspres zużyłby pozostawiając stale w stanie gotowości. Są także bardziej zaawansowane funkcje, które odróżniają od siebie poszczególne urządzenia.

Spienianie mleka

Każdy, kto lubi lekkie, kremowe kawy z pianką, z pewnością doceni tę funkcję. Spienianie mleka pozwala uzyskać nie tylko niepowtarzalny smak, ale także efektowny wygląd. Bariści z samego dodawania spienionego mleka uczynili przecież prawdziwą sztukę. Niedrogi ekspres z możliwością spieniania mleka to na przykład KRUPS KP1308 Dolce Gusto Lumio.


Zatrzymanie po napełnieniu filiżanki

Prosty ekspres umożliwia tylko zalanie kapsułki gorącą lub zimną wodą po ciśnieniem. Te bardziej zaawansowane, same potrafią odmierzyć odpowiednią ilość wody i zatrzymać nalewanie, gdy filiżanka jest już pełna, jak na przykład: Ekspres KRUPS Dolce Gusto KP3501 Drop

Programowanie wielkości filiżanki

Kawy mogą mieć różne wielkości, w zależności od rodzaju i indywidualnych preferencji. Niektóre ekspresy, takie, jak Ekspres KRUPS Nespresso Inissia potrafią dopasować ilość wody do kilku wielkości filiżanki.

Pozornie poste w obsłudze ekspresy na kapsułki, jeśli się bliżej przyjrzeć, nieco się od siebie różnią. Jako alternatywa dla standardowych ekspresów ciśnieniowych, podobnych do tych w kawiarniach, cechują się niską ceną – każdy z wymienionych modeli kosztuje mniej niż 1000 zł.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]