Ekwipunek fotografa – co oprócz aparatu może Ci się przydać?

Jak robić dobre zdjęcia? Wiadomo. Najważniejszy jest dobry sprzęt oraz umiejętności fotografa. Kiedy inwestujemy coraz więcej czasu i pieniędzy w naszą pasję i powoli stajemy się profesjonalistami, zaczynamy dostrzegać potrzebę posiadania dodatkowych akcesoriów. Co poza samym aparatem będzie potrzebne?

1. Statyw

Podstawowe narzędzie pracy fotografa, które sprawia, że możemy robić wyraźne Statywzdjęcia również wtedy, gdy  dysponujemy słabszym oświetleniem – w deszczowy, pochmurny dzień albo nocą. Niezastąpiony także przy wykonywaniu grupowych zdjęć z samowyzwalaczem. Najpopularniejsze statywy  są na trzech nogach. Czym się od siebie różnią i co decyduje o ich cenie? Przede wszystkim wielkość i materiał z jakiego zostały wykonane. Im solidniejszy statyw, tym będzie bardziej trwały i stabilny. Patrząc na parametry techniczne należy zwrócić uwagę na maksymalny ciężar, jaki statyw może utrzymać. Na rynku dostępne są statywy o zróżnicowanym obciążeniu – 1, 3 albo nawet 10 kg. Im większy (i cięższy) mamy aparat tym bardziej stabilnego statywu potrzebujemy. Druga kwestia to waga samej konstrukcji. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas sesji zdjęciowej wielokrotnie będziemy przenosić statyw z miejsca na miejsce, składać go rozkładać – warto zatem wybierać taki, który bez problemu będziemy w stanie nosić przez kilka godzin. Warto pamiętać o tym, że oprócz dużych statywów o wysokości do 1,5m, mamy także ich miniaturowe wersje o wysokości 10-20 cm, które możemy rozstawić na podwyższeniu – na przykład na stole lub krześle.

2. Lampa błyskowa

Praktycznie każdy aparat jest w nią wyposażony, ale dokupienie dodatkowej zewnętrznej lampy znacznie zwiększa nasze możliwości. Jakie? Po pierwsze, dysponując większą siłą błysku z lampy zewnętrznej możemy robić dobre zdjęcia ze znacznie większej odległości. Po drugie, dobra lampa błyskowa z ruchomą głowicą może kierować światło w górę lub w bok, dzięki temu korzystamy ze światła odbitego i nie świecimy ludziom prosto w oczy. Wybierając lampę błyskową koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest kompatybilna z naszym sprzętem. Przede wszystkim, żeby korzystać z dodatkowej lampy musimy mieć możliwość jej instalacji. Do tego niezbędny jest odpowiedni uchwyt w aparacie – tak zwane sanki. Poza tym system błysku musi być taki sam jak w ten wskazanymi w instrukcji aparatu. Ważne też, by sposób współpracy z aparatem obejmował pomiar TTL, wówczas siła błysku zostanie automatycznie dopasowana do ustawień aparatu. Najlepiej szukać na rynku lamp błyskowych konkretnego producenta jak Canon, Nikon czy Olympus, który oferuje lampy do swoich aparatów.
Lampa błyskowa

3. Zapasowy akumulator

AkumulatorW erze aparatów cyfrowych zasilanie stało się dla fotografów ogromnie ważne. Na potrzeby kilkugodzinnej sesji fotograficznej lub dłuższej wyprawy z aparatem trzeba mieć na uwadze skromne możliwości akumulatorów litowo-jonowych. Aby uniknąć przykrego rozczarowania, warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło energii. Akumulatory różnią się od siebie mocą oraz pojemnością mierzoną w amperogodzinach. Każdy akumulator ma wskazany dedykowany model aparatu, z którym współpracuje. Najlepiej wybrać akumulator tego samego producenta co aparat.

4. Karta pamięci

Teraz trudno sobie wyobrazić, że nie tak dawno mieliśmy do dyspozycji filmy liczące zaledwie 24 lub 36 zdjęć. Dziś możemy wykonywać seriami setki albo nawet  fotografii. A jedyne co nas ogranicza to miejsce na karcie pamięci. Dokupienie dodatkowej karty daje nam ten komfort, że nie będziemy musieli kasować starych zdjęć, żeby zrobić nowe. Oczywiście tak jak w przypadku pamięci USB kluczowa jest pojemność. Od 4 GB nawet do 128 GB. Niezbędne jest też dobranie odpowiedniej technologii. Aparaty cyfrowe obsługują różne typy kart: SDHC, i micro SDXC, SDXC i micro SDXC oraz Compact Flash. Informację o typie karty znajdziemy w instrukcji aparatu lub na stronie producenta. Co jeszcze jest ważne? Szybkość karty, nazywana również klasą. To ona decyduje o tym, jak szybko zdjęcia są zapisywane i jak płynne są nagrania video. Minimum do 2 MB/s, najszybsze karty gwarantują 10 MB/s. Optymalnym rozwiązaniem jest najszybsza karta pamięci, ponieważ zapewnia możliwość szybkiego zapisywania fotografii najwyższej  jakości.

5. Torby i plecaki

Torba fotograficznaNa koniec warto pamiętać odpowiednim transporcie wszystkich elementów. Jeśli posiadamy już porządny aparat oraz inne akcesoria jak statyw, lampę błyskową czy zestaw dodatkowych obiektywów trzeba zadbać o to, żeby umiejętnie się z tym wszystkim poruszać i mieć każdy z elementów pod ręką wtedy, kiedy będzie potrzebny. Torba fotograficzna czy plecak fotograficzny? Niezależnie od wyboru liczy się pojemność, wygoda, liczba kieszeni i przegródek. Myśląc o szybkiej obróbce zdjęć po sesji możemy wyposażyć się w taki plecak, który dodatkowo pomieści laptopa.


Jak widać sam aparat to nie wszystko, miłośnicy ładnych ujęć powinni nastawić się na inwestycję w liczne akcesoria, które ułatwią pracę i pozwolą uzyskać lepsze efekty.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]