Elektryczna szczoteczka do zębów dla dziecka – doradzamy jak wybrać

Stomatolodzy są zgodni co do tego, że szczoteczki elektryczne są znacznie skuteczniejsze w czyszczeniu zębów niż tradycyjne szczoteczki manualne. Z tego powodu, warto zachęcać do korzystania z nich nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dobre nawyki w kwestii higieny jamy ustnej to przecież ważna sprawa, której nie należy lekceważyć, wiadomo bowiem, że próchnica i inne problemy z zębami dopadają obecnie coraz młodsze dzieci. Kupując szczoteczkę elektryczną, pomożemy chronić zęby i dziąsła, za co z pewnością dzieci po latach nam podziękują! W tym artykule doradzamy, jaką szczoteczkę dla dziecka warto wybrać i dlaczego.

Kiedy pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów?

Korzystanie ze szczoteczki należy zacząć jak najwcześniej – wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków. Wiadomo jednak, że zarówno szczoteczka jak i pasta dla najmłodszych, różnią się od tych, z których korzystają rodzice. Kiedy można wprowadzić szczoteczkę elektryczną? Na to przyjdzie czas po 3. roku życia. Mniejsze dzieci nie są na to gotowe ze względu na niedostateczne zdolności manualne, ale również fakt że włosie szczoteczki elektrycznej jest dla nic trochę za twarde. Pierwsze próby z urządzeniem elektrycznym można zatem rozpocząć dopiero, gdy dziecko chodzi już do przedszkola.

Szczoteczka elektryczna – najważniejsze parametry

Ze względu na sposób ładowania baterii, szczoteczki dzielimy na akumulatorowe i bateryjne. Szczoteczki na baterie są typem, który występuje znacznie rzadziej. To najprostsze modele, które kupimy w niskiej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że oszczędność jest pozorna, bo kupno baterii przecież będzie generować dodatkowe koszty. Zdecydowanie dominują zatem szczoteczki akumulatorowe, które mogą się różnić czasem pracy i czasem ładowania. Nie należy jednak całkowicie odrzucać modeli na baterie. Te mogą zawsze służyć za dodatkową, zapasową szczoteczkę, na przykład przeznaczoną na wyjazdy lub być pierwszym, zakupionym modelem na próbę, gdy dopiero sprawdzamy, czy dziecku spodoba się taka forma mycia zębów. Jeśli szukamy takiej ekonomicznej i bezpiecznej opcji, można zastanowić się nad modelem ORAL-B D2.

Po względem samej techniki pracy szczoteczki, specyfikacja określa, w jaki sposób elektryczna główka się porusza. Szczoteczki mogą mieć możliwość wykonywania ruchów sonicznych lub oscylacyjno-rotacyjnych. Niekiedy producent określa także ich szybkość - np. 5600 obrotów na minutę to szybkość szczoteczki do zębów ORAL-B D12 KIDS STARWARS. Czasami szybkość obrotów jest regulowana i można wybierać spośród dwóch dostępnych opcji. W takiej sytuacji warto na początku używać tej wolniejszej opcji i dopiero po przyzwyczajeniu się do takiej pracy, próbować wrzucić szybszy bieg.

Istotne  punktu widzenia rodzica jest załączone wyposażenie. Należy zwrócić uwagę, czy w zestawie ze szczoteczką otrzymujemy więcej niż jedną wymienną końcówkę oraz czy w zestawie są dodatkowe elementy, takie, jak na przykład naklejki pozwalające spersonalizować rączkę szczoteczki. Czasem do szczoteczki dostępny jest więcej niż jeden rodzaj końcówek. Tak jest w przypadku modelu PHILIPS SONICARE For Kids HX6322/04, gdzie mamy dwie końcówki – dla starszych i dla młodszych dzieci.

Na koniec, pozostaje jeszcze kwestia wyglądu szczoteczki – z pewnością bardzo istotny element dla dzieci. Wiadomo, że najmłodsi chętnie wybierają produkty w ulubionym kolorze albo z wizerunkiem bohaterów znanych z telewizyjnych ekranów – stąd duża popularność licencjonowanych produktów – na przykład Star Wars albo Frozen.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – w jaki sposób zachęcają do mycia zębów?

Fizyczne różnice między szczoteczką dla dzieci i dla dorosłych są oczywiście ważne. Wiadomo, że dziecięce modele są mniejsze, a ich kształt i proporcje są lepiej dopasowane do dziecięcej dłoni. Włosie szczoteczki jest także bardziej miękkie, aby nie ścierać szkliwa mlecznych zębów, różniących się przecież strukturą od zębów stałych u dorosłych. To jednak nie wszystko. Producenci wielu szczoteczek z powodzeniem zadbali o to, żeby skutecznie zachęcać do szczotkowania i uczynić z tego rodzaj zabawy.

W jaki sposób? Tutaj bardzo przydatne są multimedia – przede wszystkim aplikacje na smartfony. Przykładowo, szczoteczka ORAL-B D12 KIDS FROZEN razem z aplikacją Disney Magic Timer umożliwia zdobywanie oznak i nagród za regularne oraz prawidłowe szczotkowanie zębów, stopniowe odkrywanie obrazka w aplikacji, dzięki myciu zębów odpowiednio długo, a także - śledzenie postępów przez rodzica. Wiele zaawansowanych opcji oferuje też szczoteczka PHILIPS SONICARE For Kids HX6322/04. W tym przypadku, mamy wirtualnego przewodnika o imieniu Sparkly, którego uszczęśliwia prawidłowe szczotkowanie. Każda pomyślnie zakończona sesja szczotkowania jest nagradzana. Dzieci mogą odblokowywać dodatkowe akcesoria, dla postaci, aby ją spersonalizować. Co ciekawe, nawet rodzice mogą łatwo wkroczyć w ten wirtualny świat i sami wybierać nagrody do umieszczenia w aplikacji.

Podsumowując, wprowadzenie szczoteczki elektrycznej dla dziecka dobrze jest zacząć stosunkowo szybko, jednak nie wcześniej niż po 3. roku życia. Przy wyborze modelu należy patrzyć na ergonomię, dodatkowe wyposażenie, wygląd, a także multimedialne dodatki dostępne za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel