Ewolucja iPhone’a – Jak zmieniał się międzynarodowy bestseller na przestrzeni lat

Telefon jedyny w swoim rodzaju

Droga na szczyt bywa długa. Jednak dotarcie na pierwsze miejsca światowych rankingów sprzedaży poprzez sprzedanie 4 milionów sztuk iPhone’a 6 zajęło firmie Apple jedynie 24 godziny. Fenomen produktów spod znaku nadgryzionego jabłka, które biją rekord za rekordem liczy sobie już 7 lat. Dokładnie w czerwcu 2007 roku ukazał się pierwszy iPhone, który na nowo zdefiniował pojęcie telefonu komórkowego, a raczej smartfonu – terminu, który w tamtym czasie dopiero raczkował. Premiera kolejnego produktu Apple przyciąga pod sklepy tłumy ludzi, z których najwytrwalsi potrafią czekać nawet dwa tygodnie. Na to wydarzenie reaguje także Internet, który wypełnia się gorącymi dyskusjami na temat urządzeń firmy z Cupertino. Biorą w nich udział zarówno zwykli użytkownicy smartfonów, jak i firmy o globalnym zasięgu. 19 września miała miejsce światowa premiera szóstej generacji iPhone’a. W Polsce możemy cieszyć się nią od 3Apple iPhone października. Korzystając z okazji, przypatrzmy się temu, jak zmieniał się smartfon Apple wraz z coraz wyższymi numerkami w jego nazwie.

Pierwsze uderzenie

150 milionów dolarów – właśnie taką gigantyczną kwotę musiała wyłożyć firma z Cupertino, aby pokryć całkowite koszty projektu, produkcji i dystrybucji pierwszego iPhone’a. Efekt połączonych sił Apple i amerykańskiego operatora komórkowego AT&T został ukazany światu na konferencji Macworld 2007, która miała miejsce w San Francisco. Pierwszy iPhone zadziwiał i zachwycał – nie tylko swoim nowoczesnym, przecierającym zupełnie nowe szlaki designem (nowoczesny kształt obudowy, którą charakteryzowało zaledwie 11,6 mm grubości i niewielka waga 135 gram), ale także niezwykle bogatym wnętrzem. Procesor o częstotliwości taktowania 400 MHz, 128 MB pamięci RAM, a ponadto obsługa Bluetooth i Wi-Fi. Obsługa urządzenia odbywała się za pomocą 3,5-calowego ekranu dotykowego o rozdzielczości 480x320 pikseli, co na stałe odmieniło oblicze telefonów komórkowych. W dodatku urządzenie oferowało aż 4 lub 8 GB pamięci wewnętrznej i działało pod kontrolą iPhone OS.

Apple idzie za ciosem

Pierwszy iPhone był dostępny jedynie na 6 rynkach. Debiutującą w 2008 roku drugą generację, która dzięki zastąpieniu standardu EDGEApple iPhone 3GS najnowszym rozwiązaniem została oznaczona symbolem 3G, można było kupić aż w 80 krajach. Poza wprowadzeniem obsługi 3G dodano też moduł GPS, powiększono wielkość pamięci wewnętrznej do 8 i 16 GB, a także wydłużono długość pracy baterii. Nawet druga wersja iOS nie wpływała jednak na fakt, że były to zmiany dość kosmetyczne. Apple wprowadziło do swoich urządzeń zdecydowanie większe usprawnienia w 2009 roku przy okazji iPhone’a 3GS. Składały się na nie m.in:
•  znacznie szybszy, bo aż 600 megahercowy procesor,
•  dwa razy większa, licząca sobie 256 MB, pamięć RAM,
•  jeszcze wytrzymalsza bateria
•  znakomity aparat o rozdzielczości 3,2 mpx, który umożliwiał też kręcenie filmów.
Ponadto pojawił się też iOS 3, usprawniono Bluetooth, dodano obsługę technologii 7,2 Mbps HSDPA, a także ponownie zwiększono wielkość pamięci wewnętrznej – tym razem do 16 i 32 GB. Wszystko to przełożyło się na znakomitą sprzedaż trzeciej generacji urządzenia firmy z Cupertino – na sprzedanie ponad miliona egzemplarzy wystarczył zaledwie pierwszy weekend od premiery.

Krocząc ku doskonałości

Design od samego początku był ogromnym atutem iPhone’a. Wraz z premierą czwartej generacji w czerwcu 2010 roku stał się on jeszcze bardziej elegancki dzięki zastąpieniu plastikowej obudowy szklano-aluminiową powłoką. Oprócz tego zadebiutował także fenomenalny ekran Retina, który charakteryzował się 3,5-calową przekątną i wysoką rozdzielczością 960x650 pikseli. Urządzenie dysponowało napędzającym je procesorem pracującym z prędkością 800 MHz, 512 MB RAM, a także rewelacyjnym 5 megapikselowym aparatem z lampą błyskową i funkcją nagrywania filmów HD. Wraz z czwartą edycją iOS wprowadzono wielozadaniowość, autokorektę, a także biblioteczkę iBooks. W październiku 2011 roku, już po śmierci legendarnego CEO Apple, Steve’a Jobsa, zadebiutował iPhone 4S. Zastosowano w nim 1 gigahercowy dwurdzeniowy procesor, 8 megapikselowy aparat fotograficzny z jeszcze lepszą optyką i możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, wprowadzono wersję z 64 GB pamięci wewnętrznej, a wraz z premierą iOS 5 pojawiła się też funkcja iCloud Storage oraz Siri, która pełniła rolę wirtualnej asystentki i z miejsca została jedną z charakterystycznych cech smartfonów firmy z Cupertino.
Apple iPhone 4sPodążając za trendami…

…Apple wyposażyło wchodzącego na rynek w 2012 roku iPhone’a 5 w 4-calowy wyświetlacz. Ekran Retina wyświetlał jeszcze ostrzejszy obraz dzięki rozdzielczości 1136x640 pikseli, a samo urządzenie działało jeszcze szybciej dzięki dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu z szybkością 1,3 GHz. Ponadto iPhone 5 był niesamowicie lekki, aż o 20% lżejszy (i o 18% cieńszy) od swojego  poprzednika, a zawdzięczał to aluminiowej obudowie. Był to pierwszy model z obsługą 4G LTE. Rok 2013 był przełomowy dla Apple – nie tylko zaprezentowało ono jednocześnie dwa smartfony, czyli iPhone’a 5S i iPhone’a C, ale także udostępniłą iOS 7, który był największą i najważniejszą aktualizacją w historii swojego istnienia. Nieco futurystyczną nowością był znajdujący się na przycisku „HOME” czytnik linii papilarnych o nazwie „Touch ID”, a wydajność urządzenia miała być jeszcze większa za sprawą 64-bitowego procesora A7. iPhone 5C ze względu na swój nieco bardziej budżetowy charakter oferował odrobinę mniejsze możliwości, a ponadto został wykonany z plastiku. Ze względu na niezbyt atrakcyjną cenę w stosunku do swojego brata nie zdobył zbyt dużej popularności.
Apple iPhone 5Apple rozwija żagle

Tak można nazwać zaprezentowanie światu dwóch flagowych smartfonów, iPhone’a 6 i 6 Plus, jednocześnie. Tym razem wyświetlacze z technologią Retina HD dysponują odpowiednio aż 4,7 i 5,5-calową przekątną i rozdzielczością 1334x750 lub 1920x1080 pikseli. Szósta generacja iPhone’a upodobała sobie ponadto cyfrę „osiem” – dysponuje ona bowiem najnowszym procesorem A8 taktowanym z  szybkością 1,4 GHz oraz działa pod kontrolą sytemu operacyjnego iOS 8. Czy odniesie sukces podobnie jak jej poprzedniczki? Czy jest wskazówką pomagającą określić plany Apple na przyszłość? O tym dopiero się przekonamy. Możemy być natomiast pewni, że smartfony z tak ogromną rzeszą fanów, z taką krótką acz bogatą historią, spod znaku takiego producenta z całą pewnością warte są rozważenia, gdy planujemy kupno nowego urządzenia. Do dziś iPhone’y znalazły aż 500 milionów nabywców. Jeżeli planujemy powiększyć tę  niewyobrażalną liczbę, wystarczy, że udamy się do ulubionego salonu RTV, takiego jak np. Media Markt, i zapoznamy się z jego ofertą produktów Apple.
Apple iPhone 6

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]