Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

Ferie zimowe to dla uczniów przede wszystkim odpoczynek od szkoły. Dla rodziców - często problem, jak zorganizować ten czas dla dzieci. Wiele instytucji kusi atrakcyjną ofertą właśnie w tym terminie. Obozy językowe, wyjazdy narciarskie i snowboardowe, zajęcia plastyczne albo sportowe – możliwości jest wiele. Nie zawsze jednak odpowiada nam termin, cena oraz sposób realizacji programu.

Trudno też zająć w ten sposób dwa tygodnie. Zazwyczaj przynajmniej część ferii dzieci spędzają w domu. Dobrze, żeby nie było to czas stracony. Spanie do południa, telewizja i YouTube to nie są najlepsze propozycje. W tym artykule pokazujemy ciekawe alternatywy. Jak niewielkim kosztem zorganizować świetną zabawę podczas ferii zimowych? Oto nasze pomysły!


Teleturniej dla całej rodziny


Ferie zimowe to odpoczynek od nauki rozumianej jako siedzenie w ławce, słuchanie wykładu nauczyciela i odrabianie prac domowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzać swoją wiedzę, ale w zupełnie innej, bardziej przystępnej formie. Kiedyś dużą rolę w popularyzacji różnych dziedzin nauki pełniły encyklopedie dla dzieci, później - w formie cyfrowej, znane jako encyklopedie multimedialne. Obecnie można sprawdzić się w formule teleturnieju. W takiej sytuacji dochodzi jeszcze element rywalizacji, czyli zabawa, w którą można wciągnąć całą rodzinę. 


Gry i zabawy podczas ferii zimowych


Czy znasz teleturniej „Milionerzy”? To telewizyjny show, w którym odpowiadając na serię pytań, można wygrać milion. Pozornie proste, zwłaszcza, że mamy 3 koła ratunkowe, ale w praktyce - tylko nielicznym udaje się zdobyć główną nagrodę. Swoich sił dzieci i dorośli mogą spróbować w grze planszowej nawiązującej do kultowego teleturnieju. Formuła jest tak przygotowana, że świetnie będą się bawić wszystkie osoby, które ukończyły 8 lat. Gra towarzyska Milionerzy Wyzwanie Dorośli Vs Dzieci to propozycja dla 2-4 graczy, więc bawić się może zarówno rodzeństwo, jak również dwoje dzieci razem z rodzicami. Zestaw zawiera planszę, żetony i ponad 600 kart z pytaniami. Dzięki tak dużej różnorodności, pytania bardzo rzadko się powtarzają, więc teleturniej szybko się nie znudzi. 

Jeśli domu znajduje się konsola, można pomyśleć też o wirtualnym teleturnieju, który zobaczymy na ekranie telewizora. Wielkie emocje zapewni gra PS4 Wiedza To Potęga. Podobnie jak inne gry z serii Playlink, tutaj także do sterowania w grze wykorzystujemy swoje smartfony. To na ekranie telefonu wskazujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania, które pokazują się w telewizorze oraz wybieramy wredne zagrywki, które mają utrudnić życie przeciwnikom. W drodze do zwycięstwa odpowiada się pytania z różnych kategorii, takich jak sport, historia, muzyka, świat zwierząt, geografia itd.Gry planszowe


Gier, które potrafią czegoś nauczyć, jest znacznie więcej. Jeśli rodzice sami lubią planszówki lub karcianki, wystarczy że wyciągną kilka swoich ulubionych gier z szafy albo z piwnicy, a dzieci szybko polubią tę formę spędzania czasu. Można też szukać różnych nowych propozycji. Na pewno jedną z ciekawszych opcji będzie gra planszowa EGMONT Wtedy Kiedy. Gra polega na tworzeniu linii czasu z losowo wybranych kart. Wygrywa  gracz, który prawidłowo ułoży 10 kart jako pierwszy. Taka forma to bardzo przystępny sposób na utrwalenie swojej wiedzy historycznej. Produkt idealny dla uczniów, którzy mają już więcej niż 10 lat.Książki dla młodzieży


Kiedy lekcje i inne dodatkowe zajęcia są chwilowo zawieszone, to idealny moment, żeby sięgnąć po dobrą książkę. W końcu jest dużo czasu, żeby zająć się czytaniem. Wiele osób decyduje się wtedy na narobienie braków w lekturach albo książki ulubionych autorów literatury młodzieżowej. Tych, który czytają regularnie, nie trzeba szczególnie zachęcać. Znacznie trudniej będzie w przypadku tych, którzy książek unikają jak ognia i raczej gustują w oglądaniu YouTuberów. Cóż, od czegoś trzeba zacząć. Zamiast zmuszać do czytania tego, co w opinii dziecka jest nudne, lepiej zaproponować coś lekkiego i związanego z zainteresowaniami. Dziecko godzinami mówi tylko o Minecrafcie? Ne ma problemu – są też książki na ten temat. Polecamy na przykład Minecraft. Podręcznik podboju Netheru i kresuSą także książki pisane na podstawie gier Assassin’s Creed. Być może fani klimatów fantasy zainspirowani grą i serialem na Netflixie sięgną także po książki Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie? Zamiast zmuszać do czytania, lepiej proponować po prostu książki dopasowane do tego, co może się dziecku spodobać. Jeśli będzie wyrobiony nawyk czytania, z czasem na pewno pojawią się także ambitniejsze tytuły. Czytanie niesamowicie rozwija wyobraźnię, zasób słownictwa i ogólną wiedzę. Gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, książka, ciepła koc i herbata to naprawdę atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu.


Puzzle


Nic tak nie uczy cierpliwości i konsekwencji w działaniu, jak puzzle. Ćwiczą także precyzję ruchów i współpracę. Przede wszystkim jednak - rozwijają spostrzegawczość i to, co psychologowie nazywają umiejętnością analizy i syntezy wzrokowej. Konkretniej - umiejętność dostrzegania, że coś składa się z poszczególnych elementów. Właśnie dlatego układanie puzzli to dobra propozycja na mądrą, rozwijającą zabawę, niezależnie od wieku dziecka. Wystarczy tylko dobrać zestaw na odpowiednim poziomie trudności. Dla ambitnych zawodników, którzy mają już na koncie wiele ułożonych obrazków i szukają prawdziwego wyzwania na wiele godzin, możemy polecić Puzzle CDP.PL Bohaterowie Wiedźmina – Geralt. Obraz o wymiarach o wymiarach 58x85 cm układa się z aż 1500 elementów, więc skala wyzwania naprawdę jest konkretna. Satysfakcja z ukończenia dzieła też będzie ogromna. 


Ferie leniwe czy aktywne?


W trakcie ferii zimowych dzieci i młodzież przede wszystkim odpoczywają od szkoły. Nie jest jednak wcale powiedziane, że ten odpoczynek powinien być zupełnie bezczynny. Bardzo wiele można nauczyć się przez zabawę. Nie tylko dodatkowe zajęcia i aktywności na zewnątrz wspierają rozwój młodego człowieka. To zadanie mogą też doskonale spełniać różne formy spędzania czasu w domu. Wiele tu zależy od pomysłów rodzica. I tego, jak rozbudzi motywację do poznawania świata u swojego dziecka. Gry oparte na wiedzy, puzzle, książki to wszystko elementy, które łączą rozrywkę z poszerzaniem swojej wiedzy – na pewno warto z nich skorzystać.

O czym jeszcze pamiętać, szukając pomysłu na wartościowe ferie?


  • Wiek dziecka i jego zainteresowania – sami najlepiej znamy swoje dzieci i wiemy, jakie są ich możliwości i w czym są dobre. Dlatego szukając sposobów na wartościowe spędzenie czasu, kierujmy się ich potrzebami, a niekoniecznie modą lub naśladowaniem rówieśników.


  • Intensywność – pamiętajmy, że to wciąż ferie. Świetnie jeśli dziecko ma ochotę poczytać dobrą książkę albo grę planszową. Ale jeśli woli dłużej pospać albo pooglądać telewizję – uszanujmy to. Odpoczynek też jest potrzebny. Jak nie dziś, to może zachęcimy do edukacyjnej zabawy jutro.


powrót