FIFA 18 – co trzeba wiedzieć zaraz po premierze

Długo oczekiwana premiera FIFA 18 jest już za nami! Twórcy już dawno odkryli karty i większość zapowiedzi się potwierdziło. Jeśli macie wątpliwości, czy sięgnąć po nową odsłonę symulacji piłki nożnej od EA Sports, czy na przykład zdecydować się na PES 2018, przeczytajcie ten tekst. Podajemy najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej edycji gry i piszemy o wszystkich nowościach.


Tryb fabularny w FIFA 18

To, co było absolutną nowością rok temu, zgodnie z oczekiwaniami jest rozwijane także w kolejnej odsłonie gry. W FIFA 18 na PC oraz konsole Xbox One i Playstation 4, po raz drugi wcielimy się w losy Alexa Huntera – wschodzącej gwiazdy Premier League i reprezentacji Anglii. Kariera Alexa zapoczątkowana w FIFA 17 jest kontynuowana i zdecydowanie nabiera rozmachu. Często mamy okazję znaleźć się w innym miejscu niż Wielka Brytania, chociażby - lecąc ze swoją drużyną na tournée po USA. Co ciekawe, Alex na swojej drodze spotyka prawdziwych piłkarzy, z którymi może się zaprzyjaźnić – na przykład Cristiano Ronaldo, Rio Ferdinand albo Thierry Henry. Cała historia podzielona jest na 6 rozdziałów, w których mamy wpływ, jak poprzednio, na wydarzenia na boisku i poza boiskiem, główną zaś formą wyrażania naszych emocji i wpływania na postrzeganie Huntera, jest możliwość wyboru odpowiedzi w wywiadach. Oprócz biegania po boisku, musimy zajmować się sprawami rodzinnymi, dementować plotki na swój temat, uważać na kontuzje lub rywalizować na treningach, żeby zdobyć zaufanie trenera. Jak łatwo się domyślić, często nasze wybory są tylko pozorne, bo fabuła musi iść z gry wytyczoną ścieżką, niemniej jednak, tryb fabularny znów sprawia wiele radości i jest miłą odmianą dla samych meczów. Dodatkowo, na plus należy odnotować możliwość zmiany wyglądu zawodnika. W podstawowym kreatorze możemy zmieniać fryzurę Alexa Huntera lub zrobić sobie tatuaż. Mała rzecz, a cieszy!Co nowego w FIFA Ultimate Team?

Najbardziej lubiany tryb rozgrywki, będący jednocześnie świetną okazją do zarabiania pieniędzy przez EA Sport, w FIFA 18 opiera się na tych samych, sprawdzonych postawach, jest jednak kilka nowinek dla odświeżenia zabawy. Fajnym dodatkiem jest na przykład  „Squad Battles”, czyli specjalny wariant, w którym musimy tworzyć specjalne talie, a później możemy rywalizować ze składami wykreowanymi przez zawodowych piłkarzy lub celebrytów. Tak, jak poprzednio, wśród kart mamy także karty legendarnych piłkarzy, którzy w rzeczywistości dawno skończyli karierę. Będziemy mogli do swojego zespołu zaprosić takie sławy jak Maradona, Inzaghi, Owen, Kluivert, Schmeichel, a nawet Pele. Żeby było ciekawiej, każdy z legendarnych piłkarzy ma nie jedną, a 3 karty odzwierciedlające różne momenty w jego karierze. Dzięki temu, oglądamy inne twarze i inne statystyki tego samego zawodnika w zależności czy jet wersja siebie z początku czy ze schyłku kariery.Odświeżony gameplay FIFA 18

Co można powiedzieć o samej rozgrywce? Z racji tego, że w ubiegłym roku mieliśmy małą rewolucję w związku ze zmianą silnika meczowego na Frostbite, tym razem doszły już tylko drobne korekty – raczej w dobrym kierunku.

Gra trochę zwolniła i się ustabilizowała. Na wyższych poziomach trudności, częściej będziemy rozgrywać w ataku pozycyjnym, zamiast liczyć na szalone kontry. Znów duże znaczenie ma waga i wzrost piłkarzy. Rośli napastnicy mogą wykorzystywać swoją fizyczną siłę, umiejętnie zastawiając się, a drobni i szybcy - skuteczniej dryblować i zyskiwać przewagę na większej przestrzeni. W meczach pada mniej bramek i rzadziej zdarzają się wyniki hokejowe, trudniej także zdobyć gole po niezawodnych w kilku poprzednich edycjach wrzutkach w pole karne. Częściej będziemy używać prostopadłych podań i zaskakujących strzałów z pierwszej piłki.

Z rzeczy usprawniających rozgrywkę (szczególnie online!), trzeba odnotować możliwość przeprowadzania zmian w składzie bez potrzeby robienia pauzy. W trakcie meczu, na ekranie pojawiają się sugestie, które można zaakceptować w łatwy sposób, nie przerywając gry. Sugeruje się nam po prostu zmianę zmęczonego lub kontuzjowanego piłkarza na jego zmiennika z ławki. Świetne rozwiązanie dla miłośników czystej gry, bez zagłębiania się w niuanse taktyczne i statystyki. Wciąż jednak możemy zmieniać piłkarzy także w tradycyjny sposób.


Kilka detali na plus

EA Sports poprawiło w FIFA 18 także bardzo wiele małych rzeczy, które razem składają się na satysfakcję z rozgrywki. Do trybu kariery, dodano animowane negocjacje transferowe z piłkarzem, które pozwalają jeszcze lepiej poczuć klimat rozgrywki. Publiczność na stadionie stała się jakby bardziej realistyczna i żywiołowa. Jest nowa ścieżka dźwiękowa, poprawiona grafika, lekko przebudowany został tryb treningowy.

Podsumowując, nowa FIFA to znów kawał dobrej roboty. Każdy fan futbolu znajdzie tutaj coś co lubi: legendarnych piłkarzy, wciągającą historię Alexa Huntera, nowinki w rozgrywce online. Nie ma wątpliwości, że warto sięgnąć po nową odsłonę FIFA – nie tylko dla zaktualizowanych składów na kolejny rok. Rzeczywiście gra z roku na rok jest coraz lepsza.


powrót