FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać. Poza uaktualnieniem składów, dodaniem nowych stadionów i animacji jest wiele konkretnych zmian, które urozmaicają rozgrywkę. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Zobaczmy!


FIFA 21 – zmiany w mechanice gry


Warto podkreślić, że od dłuższego czasu EA Sports bierze sobie do serca uwagi graczy, co przekłada się na to, że wiele postulatów od gamingowej społeczności autentycznie jest wprowadzanych w życie. Najlepszym przykładem pojawienie się w FIFA 20 trybu „Volta”, który doskonale nawiązuje do uwielbianej przed laty serii „FIFA Street”. Gra na 2021 wciąż oparta jest na sprawdzonym silniku graficznym Frosbite, ale wprowadzono wiele zmian uwalniających kreatywność.


Przede wszystkim rozszerzono możliwości związane z dryblingiem, a także wychodzeniem na wolne pozycje oraz poruszaniem się z piłką i bez piłki. Już od jakiegoś czasu mówi się, że akcje na boisku są zbyt schematyczne i powtarzalne. FIFA 21 z tym zrywa. Zagrania będą bardziej zaskakujące i nieprzewidywalne. Będzie miało to odzwierciedlenie przede wszystkim w rozgrywkach sieciowych między prawdziwymi graczami, zwłaszcza na turniejach. Niemniej jednak wpłynie też na satysfakcję z gry pojedynczego gracza, bo SI także zmienia się na lepsze.


FIFA 21 - RECENZJA


Największe zmiany w FIFA 21? Tryb kariery!


Miłośnicy kariery menedżera mogli być rozczarowani tym, że tryb rozwija się powoli. Ostatnio miłym dodatkiem było oczywiście dodanie konferencji prasowych i animowanych negocjacji transferowych, niemniej wciąż pozostawał pewien niedosyt. Podkreślała to niejedna recenzja. FIFA 21 w tej kwestii proponuje prawdziwą rewolucję! Wreszcie będziemy mieli wpływ nie tylko na transfery i ustawienie piłkarzy na boisku, ale również na autentyczny rozwój umiejętności swoich graczy. Do tej pory można było wprawdzie decydować, których piłkarzy trenujemy (co tydzień 5 slotów) i nad jakim elementem mają pracować, niemniej jednak to wciąż niewiele.


FIFA 21 mamy możliwość wytrenowania zawodnikowi nowej pozycji. Dzięki temu możemy, tak jak prawdziwi menedżerowie, dostrzec potencjał w jakimś piłkarzu i przestawić go na przykład ze skrzydła na boczną obronę lub zdolnego napastnika przedstawić na skrzydłowego. To, jak szybko wytrenujemy nową pozycję, zależy od wieku piłkarza, jego umiejętności i potencjału oraz od tego, jak bardzo różni się od wyjściowej pozycji. Wypracowanie nawyków związanych z nowym miejscem na boisku można być kwestią kilku tygodni, a czasem kilku miesięcy albo całego sezonu. Bardzo ciekawa odmiana!


Dopracowano także tryb symulowania spotkań. Do tej pory, symulując mecz w trybie kariery, otrzymywaliśmy jedynie wynik oraz informacje o strzelcach bramek. Nie można było samodzielnie zmieniać ani taktyki, ani piłkarzy – dziwna sytuacja w trybie menadżerskim, dla wielu graczy nie do przyjęcia. Poradzono sobie jednak z tym ewidentnym błędem w bardzo kreatywny sposób.


Teraz w ramach symulacji obserwujemy przyśpieszony przebieg meczu ze schematem pokazującym poruszających się graczy jako różnokolorowe kulki – dokładnie tak samo jak kiedyś w serii Football Manager. Widzimy, co się dzieje na boisku i możemy reagować na bieżąco. W każdej chwili możemy dokonać korekty ustawienia czy taktyki albo zmian personalnych wpuszczając zmienników na boisko. Co więcej, można przerwać symulację i wejść prosto do gry! Przykładowo: widząc, że w symulowanym meczu drużyna przegrywa, gracz może wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście poprowadzić drużynę do zwycięstwa. Działa to także w drugą stronę – prowadząc wysoko, można przyśpieszyć koniec meczu, przestawiając z trybu rozgrywki na symulację.


To jeszcze nie koniec zmian w karierze! Teraz zdecydujemy także, jakie gracze będą mieć obciążenia treningowe. Można wybrać, czy wolimy dać graczom odpocząć i zniwelować zmęczenie, czy raczej wolimy intensywnie trenować, żeby dodatkowo podnieść ich umiejętności i motywację tuż przed ważnym meczem.