MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać. Poza uaktualnieniem składów, dodaniem nowych stadionów i animacji jest wiele konkretnych zmian, które urozmaicają rozgrywkę. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Zobaczmy!


FIFA 21 – zmiany w mechanice gry


Warto podkreślić, że od dłuższego czasu EA Sports bierze sobie do serca uwagi graczy, co przekłada się na to, że wiele postulatów od gamingowej społeczności autentycznie jest wprowadzanych w życie. Najlepszym przykładem pojawienie się w FIFA 20 trybu „Volta”, który doskonale nawiązuje do uwielbianej przed laty serii „FIFA Street”. Gra na 2021 wciąż oparta jest na sprawdzonym silniku graficznym Frosbite, ale wprowadzono wiele zmian uwalniających kreatywność.


Przede wszystkim rozszerzono możliwości związane z dryblingiem, a także wychodzeniem na wolne pozycje oraz poruszaniem się z piłką i bez piłki. Już od jakiegoś czasu mówi się, że akcje na boisku są zbyt schematyczne i powtarzalne. FIFA 21 z tym zrywa. Zagrania będą bardziej zaskakujące i nieprzewidywalne. Będzie miało to odzwierciedlenie przede wszystkim w rozgrywkach sieciowych między prawdziwymi graczami, zwłaszcza na turniejach. Niemniej jednak wpłynie też na satysfakcję z gry pojedynczego gracza, bo SI także zmienia się na lepsze.


FIFA 21 - RECENZJA


Największe zmiany w FIFA 21? Tryb kariery!


Miłośnicy kariery menedżera mogli być rozczarowani tym, że tryb rozwija się powoli. Ostatnio miłym dodatkiem było oczywiście dodanie konferencji prasowych i animowanych negocjacji transferowych, niemniej wciąż pozostawał pewien niedosyt. Podkreślała to niejedna recenzja. FIFA 21 w tej kwestii proponuje prawdziwą rewolucję! Wreszcie będziemy mieli wpływ nie tylko na transfery i ustawienie piłkarzy na boisku, ale również na autentyczny rozwój umiejętności swoich graczy. Do tej pory można było wprawdzie decydować, których piłkarzy trenujemy (co tydzień 5 slotów) i nad jakim elementem mają pracować, niemniej jednak to wciąż niewiele.


FIFA 21 mamy możliwość wytrenowania zawodnikowi nowej pozycji. Dzięki temu możemy, tak jak prawdziwi menedżerowie, dostrzec potencjał w jakimś piłkarzu i przestawić go na przykład ze skrzydła na boczną obronę lub zdolnego napastnika przedstawić na skrzydłowego. To, jak szybko wytrenujemy nową pozycję, zależy od wieku piłkarza, jego umiejętności i potencjału oraz od tego, jak bardzo różni się od wyjściowej pozycji. Wypracowanie nawyków związanych z nowym miejscem na boisku można być kwestią kilku tygodni, a czasem kilku miesięcy albo całego sezonu. Bardzo ciekawa odmiana!


Dopracowano także tryb symulowania spotkań. Do tej pory, symulując mecz w trybie kariery, otrzymywaliśmy jedynie wynik oraz informacje o strzelcach bramek. Nie można było samodzielnie zmieniać ani taktyki, ani piłkarzy – dziwna sytuacja w trybie menadżerskim, dla wielu graczy nie do przyjęcia. Poradzono sobie jednak z tym ewidentnym błędem w bardzo kreatywny sposób.


Teraz w ramach symulacji obserwujemy przyśpieszony przebieg meczu ze schematem pokazującym poruszających się graczy jako różnokolorowe kulki – dokładnie tak samo jak kiedyś w serii Football Manager. Widzimy, co się dzieje na boisku i możemy reagować na bieżąco. W każdej chwili możemy dokonać korekty ustawienia czy taktyki albo zmian personalnych wpuszczając zmienników na boisko. Co więcej, można przerwać symulację i wejść prosto do gry! Przykładowo: widząc, że w symulowanym meczu drużyna przegrywa, gracz może wziąć sprawy w swoje ręce i osobiście poprowadzić drużynę do zwycięstwa. Działa to także w drugą stronę – prowadząc wysoko, można przyśpieszyć koniec meczu, przestawiając z trybu rozgrywki na symulację.


To jeszcze nie koniec zmian w karierze! Teraz zdecydujemy także, jakie gracze będą mieć obciążenia treningowe. Można wybrać, czy wolimy dać graczom odpocząć i zniwelować zmęczenie, czy raczej wolimy intensywnie trenować, żeby dodatkowo podnieść ich umiejętności i motywację tuż przed ważnym meczem.Oprócz tej rewolucji w karierze menedżera dochodzi też wiele drobnych nowinek w innych trybach. W trybie Kick Off będzie można… cofać się w czasie, aby lepiej zachować się w danej sytuacji pod bramkę przeciwnika. Zbyt długo zwlekałeś z oddaniem strzału? Uderzyłeś prosto w bramkarza zamiast ominąć go technicznym zwodem? Nie ma sprawy – można powrócić do poprzedniej akcji i spróbować jeszcze raz.


Poza tym znikają irytujące, długie cieszynki z trybów online, a w trybie Volta – pojawiają się zupełnie nowe areny do gry. Łącznie FIFA 21 oferuje ponad 17 000 prawdziwych zawodników, 700 drużyn, ponad 30 lig z całego świata, rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA i ponad 90 stadionów. Różnorodność jest zatem tak duża, że można będzie cię cieszyć dobrą grą przez cały rok, aż do wydania kolejnej wersji.


Czy warto kupić FIFA 21?


Z całą pewnością! Nowa odsłona FIFA oferuje wszystko to, czego brakowało poprzednim:


  • urozmaicony, ciekawy tryb kariery z mnóstwem nowych możliwości na wzór Football Manager,
  • więcej niekonwencjonalnych sposób na drybling i rozegranie akcji,
  • większą inteligencję graczy – także w rozgrywce z SI.


Warto podkreślić, że przy wyeliminowaniu tych drobnych mankamentów z poprzednich części FIFA 21 wciąż ma w sobie to, za co od lat jest tak lubiana – szybkie tempo, efektowne bramki, nacisk na ofensywną grę i widowiskowość. Nie ma tu dużej bariery wejścia – łatwo strzelać pierwsze gole i cieszyć się grą, zamiast zajmować się skomplikowanymi aspektami taktycznymi. Z tego powodu nasza recenzja FIFA 21 nie może mieć innego podsumowania – zdecydowanie warto kupić!


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47! Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.

Więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia? Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.

Więcej

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole! Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.

Więcej

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku? Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!

Więcej

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.

Więcej

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy! FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.

Więcej

Ranking słuchawek dla graczy – jaki model warto kupić w 2020 roku? Ranking słuchawek dla graczy – jaki model warto kupić w 2020 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.

Więcej

Recenzja The Last of Us Part II Recenzja The Last of Us Part II

Długo wyczekiwana premiera już jest – oficjalnie od 19 czerwca można kupić The Last of Us Part II. Recenzja odpowie na wiele pytań, jakie zadawali fani pierwszej części z 2013 roku. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat gry, bez żadnych spojlerów zdradzających fabułę.

Więcej

Recenzja Darksiders Genesis Recenzja Darksiders Genesis

Seria Darksiders powróciła na komputery i konsole w zupełnie nowej odsłonie. Czy odświeżenie wyjdzie zasłużonej serii na dobre i sprawi, że znów będzie głośno o Darksiders Genesis? Recenzja gry zdecydowanie ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.

Więcej

PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery! PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel