Porównywarka (0)
PLN

Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy (DVD) + Książka

nr kat.: 1418004
Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy (DVD) + Książka
Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy (DVD) + Książka

Opis i specyfikacja

Oblężenie Warszawy to nie tylko zrujnowane budynki, czy niemieckie bombowce, wielką sprawą było to, co się przydarzyło ludności cywilnej w Warszawie.

20 września na pożyczonej z amerykańskiej ambasady maszynie do pisania, wystukałem pożegnalny list do rodziny. Julien Bryan, amerykański dokumentalista i fotografik, w niezwykłych okolicznościach, znalazł się we wrześniu 1939 r. w bombardowanej Warszawie. Przez kilka lat z rzędu każdego lata jeździłem po świecie, robiąc filmy dokumentalne o różnych dziwnych miejscach – napisał na wstępie do opublikowanej w roku 1940 książki “Oblężenie”, faktograficznego zapisu z oblężonej Warszawy. Latem 1939 roku pojechałem do Europy. W powietrzu czuło się wojnę. W neutralnej Szwajcarii z 2 tysiącami metrów taśmy filmowej i 30 rolkami do zdjęć oczekiwał na właściwy moment. Tym momentem było podpisanie w Moskwie paktu Ribbentrop-Molotow.

Rankiem 1 września Bryan znalazł się w pociągu trasy Bukareszt - Warszawa. Zaraz po przekroczeniu granicy polskiej jego pociąg został zbombardowany. 5 września ostatnim pociągiem dotarł do Warszawy. Tego dnia Polski rząd oraz zagraniczni korespondenci w panice opuszczali miasto. Po wyjściu z pociągu został posądzony o szpiegostwo. Aby móc poruszać się po mieście, udał się do prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. List od Starzyńskiego oraz samochód i eskorta umożliwiły Bryanowi dokumentowanie tamtych historycznych dni.

Ogólne

Producent

Tvp

Tytuł oryginalny

Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy

Gatunek

Biograficzny, Dokumentalny, Wojenny

Reżyseria

Eugeniusz Starky

Obsada

Mikołajczak Aleksander

Scenariusz

Eugeniusz Starky

Czas trwania [min]

56

Kraj produkcji

Polska, USA

Rok produkcji

2014

Właściwości

Nośnik

DVD

Liczba nośników

1

Napisy

Brak

Dźwięk

Angielski 5.1 DTS, Polski 5.1 DTS

Opinie

Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy (DVD) + Książka ×
Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy (DVD) + Książka

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy