Funkcja 2 w 1 w Twojej kuchni – piekarnik z mikrofalówką.

Kuchnia to często niewielka przestrzeń, która musi pomieścić wiele sprzętów – nie tylko szafek i kuchennych akcesoriów, ale dodatkowo także stół z krzesłami. W wielu przypadkach, stworzenie funkcjonalnej aranżacji okazuje się naprawdę trudnym zadaniem. Producenci sprzętu kuchennego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i coraz częściej oferują urządzenia pełniące jednocześnie kilka funkcji. Czy zakup piekarnika z funkcją mikrofalówki to dobre rozwiązanie?

Wady i zalety rozwiązania


Niewątpliwie największą zaletą urządzeń łączących w sobie dwie lub więcej funkcji jest ich kompaktowość. Wiele osób obawia się jednak, że jakość urządzeń łączących  w sobie wiele możliwości nie będzie zbyt wysoka. Czy rzeczywiście, w przypadku mikrofalówki z funkcją piekarnika, jakość jest co najwyżej średnia? Być może prototypy pozostawiały wiele do życzenia pod względem jakości, jednak oferowane dziś w sprzedaży modele wielofunkcyjne, mogą skutecznie konkurować z najlepszymi piekarnikami i mikrofalówkami. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jakość jest jeszcze wyższa. Dlaczego? Urządzenia łączące w sobie funkcjonalność kuchenki mikrofalowej i klasycznego piekarnika mogą bowiem być wykorzystywane jako niezależne urządzenia lub współdziałać – np. przyspieszać pieczenie dzięki dodatkowemu wykorzystaniu mikrofal. O tym, w jaki sposób urządzenie będzie działać, każdorazowo decyduje użytkownik.

A jakie wady mają piekarniki 2w1? Wadą może być chociażby to, że przy ewentualnej awarii urządzenia, traci się jednocześnie możliwość korzystania zarówno z piekarnika jak i mikrofalówki.

Czy rzeczywiście warto?


By odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące zasadności wyboru mikrofalówki łączącej w sobie również funkcję piekarnika, konieczne jest przeanalizowanie indywidualnych preferencji w kilku poniższych kategoriach:

  • Kwestie przestrzenne

Pierwszą, bardzo istotną kwestią jest niewątpliwie oszczędność miejsca. Posiadanie zarówno piekarnika jak i kuchenki mikrofalowej w niewielkich kuchniach, jest najczęściej niemożliwe. Wielofunkcyjna mikrofalówka pozwala rozwiązać problem bez dodatkowej utraty przestrzeni (rozmiary mikrofalówek wielofunkcyjnych i klasycznych są zwykle identyczne).

  • Pojemność

​Wybór mikrofalówek z funkcją piekarnika jest zdecydowanie mniejszy niż wybór klasycznych mikrofalówek, dlatego należy się liczyć z istotnie ograniczonymi możliwościami wyboru. Nie oznacza to jednak, że w sprzedaży dostępne są wyłącznie niewielkie urządzenia. Oferowane są zarówno niewielkie mikrofalówki w pojemności do 20 litrów jak i duże, ponad 40-litrowe modele.​​​
 
  • Funkcjonalność

​W kategorii funkcjonalności zdecydowanie lepiej wypadają mikrofalówki wielofunkcyjne, gdyż łączą w sobie wszystkie funkcje typowej kuchenki mikrofalowej i piekarnika. Co więcej, funkcje te mogą być łączone, dzięki czemu czas potrzebny do przygotowania wielu potraw będzie istotnie krótszy. Krótszy czas pieczenia, to również niższe rachunki, dlatego wybór mikrofalówki 2w1 jest rozsądny także z ekonomicznego punktu widzenia.​​​

  • Estetyka

​Mikrofalówki wielofunkcyjne to stosunkowo nowy produkt na rynku, więc ich design jest zwykle nowoczesny i elegancki. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy stylistyki retro nie znajdą urządzenia, które idealnie dopasują się do indywidualnych preferencji i aranżacji kuchennego wnętrza.​​​

  • Koszty

Koszt zakupu wielofunkcyjnej mikrofalówki jest wyższy od kosztu zakupu modelu tradycyjnego, jednak wciąż niższy niż koszty zakupu dwóch niezależnych urządzeń. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakiego producenta i jakiej klasy modele będą ze sobą porównywane. W większości przypadków, względy ekonomiczne przemawiają na korzyść zakup piekarnika 2w1.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


W momencie podejmowania decyzji o zakupie wielofunkcyjnej kuchenki mikrofalowej, warto dobrze przygotować się  do poszukiwań i nie wybierać zbyt pospiesznie. Uwagę należy zwrócić nie tylko na cenę, która stanowi zwykle podstawowy czynnik decyzyjny, ale również na klasę energetyczną. Będzie ona bowiem miała ona bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za energię. Im wyższa klasa, tym mikrofalówka bardziej ekonomiczna w eksploatacji.

Rodzice małych dzieci powinni ponadto zwrócić uwagę na aspekt związany z bezpieczeństwem użytkowania kuchenki. Wiele modeli oferuje nie tylko efektywne chłodzenie, ale również możliwość zablokowania elementów sterujących. Dzięki temu maluch mimo usilnych starań nie będzie w stanie przedwcześnie wyłączyć urządzenia, zmienić funkcji czy mocy.

Porównując dostępne na rynku kuchenki, warto dodatkowo wziąć pod uwagę oferowane funkcje i zastosowane technologie. Mowa chociażby o funkcji czyszczenia gorącą parą, która pozwala istotnie skrócić czas niezbędny do przywrócenia urządzenia do stanu używalności, czy chociażby systemie przestrzennego rozprowadzania fal, dzięki któremu potrawy podgrzewane są szybko i równomiernie. Producenci nieustannie prześcigają się w pomysłach na kolejne udogodnienia, dlatego dobrze jest porównać ze sobą przynajmniej kilka konkurencyjnych modeli i na tej podstawie wybrać ten, który najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Dodatkowe funkcje mikrofalówki to nie tylko wygoda i oszczędność, ale także świetny sposób na ograniczenie liczby urządzeń w kuchni. Docenić to powinni posiadacze niewielkich kuchni czy aneksów kuchennych. Niestety trzeba się liczyć z tym, że rosnąca liczba funkcjonalności jest jednoznaczna z wyższą ceną. Inwestycja taka może być jednak bardzo opłacalna, dlatego warto wziąć taki scenariusz pod rozwagę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]