Funkcje w nowoczesnych piekarnikach od Samsunga – co oferuje nam producent?

Trudno nie docenić wartości dobrego piekarnika podczas przygotowywania domowych obiadów. Stanowi on serce kuchni – bez niego nie moglibyśmy delektować się doskonałymi drożdżówkami, chrupiącą tartą czy soczystą pieczenią. Wybór tak ważnej części wyposażenia kuchni powinien być przemyślany i podparty wiedzą na temat możliwości, jakie mogą nam zaoferować współczesne piekarniki.


Piekarnik – podstawowe parametry 


Kuchnię można zaprojektować na tysiące sposobów – niektórzy są zwolennikami w pełni zabudowanej ściany, inni czują się najlepiej, gotując na kuchennej wyspie. Na szczęście możemy dostosować sposób montażu piekarnika do wybranej aranżacji. Na rynku dostępne są piekarniki wolnostojące oraz takie, które nadają się do zabudowy – zarówno tradycyjnie pod blatem, jak również w kolumnie szafek.


Parametry piekarników Samsung


Jeśli nie planujemy zbyt często przygotowywać dań dla całej rodziny, lepiej wybrać piekarnik o mniejszej pojemności. Średnia wielkość komór to około 65-80 litrów pojemności. Natomiast wnętrza komór mogą różnić się systemem prowadnic. Najbardziej znane rozwiązanie to wgłębienia w ściankach piekarnika, w które wkładamy kompatybilne z urządzeniem blachy. Jest to jednak system najmniej praktyczny. Lepszym rozwiązaniem są metalowe „drabinki”, w które wsuwamy blachy swobodnie i bezpiecznie, a najlepsze rozwiązanie to prowadnice teleskopowe. Spotkać je możemy w nowoczesnych modelach piekarników, takich jak Samsung NV70H5787CB. Umożliwiają bezpieczne wysuwanie dań z komory piekarnika bez ryzyka rozlania i oparzeń.


Poza prowadnicami i blachami, piekarniki wyposażone są w dodatkowe akcesoria do pieczenia. Najlepsi producenci pochwalić się mogą specjalnymi naczyniami przeznaczonymi do gotowania na parze, rożnami do przyrządzania chrupiącego kurczaka, kamieniami do pizz, a nawet termosondą.


Na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę wybierając piekarnik?


Jeśli podstawowe parametry techniczne są już nam znane, warto przyjrzeć się szerszej gamie funkcji i trybów pieczenia jakie oferują nam producenci piekarników.


Funkcja termoobiegu

Umieszczony z tyłu komory wiatrak pozwala równomiernie rozprowadzić ciepłe powietrze we wnętrzu komory, dzięki czemu na całej jej objętości panuje ta sama temperatura. Funkcja umożliwia pieczenie kilku dań naraz, w tej samej, stabilnej temperaturze. Dodatkowym atutem niektórych modeli (np. NV70K2340RB, NQ50J9530BS) jest zastosowanie nawet dwóch wentylatorów. Podwójny termoobieg pozwala jeszcze szybciej rozgrzać piekarnik.


Jakie funkcje oferują piekarniki Samsung?


Funkcja mikrofali

Funkcję tę możemy spotkać wyłącznie w piekarnikach kompaktowych, np. w modelu Samsung NQ50J5530BS. Jest to doskonałe rozwiązanie do mniejszych kuchni, ponieważ daje nam możliwości aż dwóch urządzeń w jednym. Dodatkowo, możemy jednocześnie wykorzystać funkcję pieczenia z termoobiegiem i mikrofali. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet 50% czasu pieczenia. Funkcja mikrofali posłuży nam też do szybkiego podgrzania posiłku, rozmrożenia półproduktów czy podtrzymania temperatury gotowych dań.


Gotowanie oraz pieczenie parowe

Para może być wykorzystywana zarówno do pieczenia jak i gotowania. Jednak nie wszyscy producenci oferują obie te funkcjonalności. Najlepsze piekarniki (np. Samsung NV73J9770RS, BQ1VD6T131) łączą w sobie funkcje gotowania na parze, jak również pieczenia z pomocą przegrzanej, suchej pary. Pieczenie wspomagane parą zapobiega wysychaniu dań oraz pozwala przygotować soczyste dania z chrupiąca skórką.


Programy automatyczne

Tradycyjne piekarniki umożliwiają swobodną regulację temperatury i trybu nagrzewania komory, jednak nierzadko okazuje się, że wybrane przez nas parametry są nietrafione. Z pomocą przychodzą programy automatyczne, które znajdziemy w najlepszych modelach piekarników. Bezpiecznie i bez ryzyka możemy wybrać spośród takich trybów takich jak „pizza”, „chleb” czy „sernik”, a odpowiednie parametry zostaną dostosowane automatycznie. Co więcej, poza trybami ułatwiającymi przygotowanie konkretnego rodzaju dania, możemy znaleźć też opcje podtrzymywania ciepła, rozmrażania, suszenia, a nawet podgrzewanie talerzy.


Dodatkowe zabezpieczenia

Jeśli w kuchni pomagają nam dzieci, niezbędne będzie zabezpieczenie przed przypadkową zmianą ustawień lub otwarciem piekarnika. Pomogą nam w tym elektroniczne blokady panelu sterowania i drzwi oraz blokady mechaniczne, dostępne w tańszych modelach. Warto zadbać też o to, by piekarnik miał tak zwaną „zimną szybę” czyli technologię zapobiegającą nagrzewaniu się drzwi, dzięki czemu unikniemy oparzeń.
Najlepsi producenci większość swoich modeli wyposażyli w funkcję zabezpieczającą przed przepięciami.  Zapobiega ona uszkodzeniom spowodowanym nagłymi skokami napięcia elektrycznego.


Jakich unikatowych funkcji piekarników nie możemy pominąć?

Zastanawiając się jaki piekarnik wybrać, na pewno chcemy, by zakup był trafiony i służył latami. Wraz z postępem technologii, producenci oferują coraz lepsze udogodnienia codziennego gotowania. Niektóre funkcje dostępne są tylko w piekarnikach topowych marek i właśnie one mogą zdecydować o wyborze danego modelu.  • Podział komory – możliwość pieczenia w jednej, dużej komorze piekarnika lub podzielenia jej na dwie mniejsze, by upiec dwie potrawy równocześnie, korzystając z różnych ustawień trybu pieczenia i temperatur. Tę funkcjonalność znajdziemy np. w piekarnikach Dual Cook Samsung.


  • Dual Cook Flex™ -  pieczenie potraw wrażliwych na zmiany temperatur wraz z potrawami, które należy regularnie doglądać może być ryzykowne. Rozwiązaniem są dzielone drzwi piekarnika Dual Cook Flex™ (NV75N5641RB) od Samsung. Dzięki nim, możesz swobodnie podlewać pieczeń na górnej blasze, bez obaw, że ciasto w dolnej części piekarnika opadnie.


  • ProRoasting – tryb ten pozwala nam poczuć się w niczym profesjonalny szef kuchni. Podczas pieczenia mięs, piekarnik początkowo rozgrzewa się do wysokich temperatur (220°C). Pozwala to szybko przyrumienić mięso i zamknąć smak w potrawie. Następnie stopniowo temperatura spada do wcześniej ustawionego poziomu. Tym sposobem, uzyskujemy wyjątkowo soczystą pieczeń z rumianą, chrupiącą skórką.


  • Wielofunkcyjne elektroniczne panele sterowania – wiele firm oferuje cyfrowy wyświetlacz, lecz niewiele jest na rynku paneli sterowania, które znacząco poprawiają komfort i łatwość użytkowania piekarnika. Wyświetlacz modeli Samsung NV75N7647RS/EO i NQ50J5530BS/EO, dzięki sterowaniu Guide Lighting, krok po kroku prowadzi użytkownika przez wybór ustawień. Możemy więc spokojnie wrzucić wielostronicową instrukcję obsługi do szafy na wieczne zapomnienie.


  • Obsługa smartfonem – dzięki połączeniu Wi-Fi, sterowanie pracą piekarnika może odbywać się z wygodnej kanapy! Dodatkowo, firma Samsung wyposażyła swoje piekarniki w aplikację SmartThings. Użytkownik znajdzie w niej przewodnik pieczenia, dziennik pieczenia, a nawet rozbudowany wachlarz programów automatycznych Auto Cook. To podręczny poradnik obsługi i pilot zdalnego sterowania w jednym.Jaki wybrać system czyszczenia piekarnika?


Pieczenie, pieczeniem, ale jak po zakończonym gotowaniu skutecznie wyczyścić piekarnik? Czy automatyczne systemy czyszczenia się sprawdzają? Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym ułatwieniom czyszczenia, które możemy spotkać w piekarnikach pojedynczo lub znaleźć modele, które posiadają dwa z poniższych systemów.


Czyszczenie parowe

Najprostszy system czyszczenia, zastosowany np. w piekarniku NQ50H5537KB, który idealnie poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami. Wykorzystuje on moc gorącej pary wodnej, która rozpuszcza zaschnięte i uporczywe pozostałości jedzenia i oleju. Następnie z łatwością można usunąć je za pomocą szmatki.


Czyszczenie katalityczne

Umieszczone na ściankach piekarnika wkłady katalityczne gromadzą tłuszcz i inne zabrudzenia. Następnie większość z nich ulega rozpuszczeniu podczas standardowego procesu pieczenia, a pozostałości możemy umyć w zmywarce lub pod bieżącą wodą. Wkłady katalityczne muszą być wymieniane co kilka lat.


System czyszczenia piekarnika


Czyszczenie pyrolityczne

To najskuteczniejszy system czyszczenia. Po jego włączeniu, następuje wzrost temperatury w komorze piekarnika do 500° C i wypalenie wszystkich zabrudzeń na drobny pył. Po obniżeniu się temperatury, wystarczy usunąć zanieczyszczenia za pomocą miotełki.


Jaką ostateczną decyzję podjąć?


Wybór doskonałego piekarnika może przysporzyć zawrotów głowy. Jednak stawiając na sprawdzoną markę i inwestując w najnowsze technologie, będziemy mogli cieszyć się wygodą i łatwością przyrządzania posiłków przez wiele lat.
Arytkuł powstał we współpracy z marką Samsung

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel