Gadżety niezbędne na rower

Zima to czas, gdy wiele rowerów trafia na balkon lub do piwnicy, a na jazdę w trudnych warunkach decydują się tylko najodważniejsi lub najbardziej zdeterminowani. Kiedy jednak pojawią się pierwsze oznaki wiosny na ulicach, w parkach i na ścieżkach rowerowych zaroi się od cyklistów. Nic dziwnego, skoro w wielu miastach można liczyć na ułatwienia dla rowerzystów – wydzielone pasy jezdni, ścieżki rowerowe, tanie rowery miejskie dostępne w wielu punktach. Łatwo więc wyjść na rower, gdy znowu zrobi się cieplej. Jednak sztuką jest nie tylko jeździć od czasu do czasu, ale robić to w sposób świadomy i przede wszystkim  bezpieczny. W tym artykule skupiamy się na technologiach i gadżetach, które umożliwiają doskonalenie swoich osiągnięć i odpowiedzialną jazdę. Jeśli szukasz prezentu dla zapalonego rowerzysty, możesz tu znaleźć kilka ciekawych propozycji.

Rowerzysto, pamiętaj o dobrej widoczności!

W konfrontacji z innymi użytkownikami jezdni, rowerzyści nie mają żadnych szans. Kolizja rowerzysty z pojazdem nawet przy niewielkiej prędkości może być bardzo niebezpieczna. Jak zatem poruszać się w ruchu drogowym, aby nie stwarzać zagrożenia? Podstawą jest oczywiście obserwacja oraz znajomość obowiązujących przepisów. Niemniej ważna jest dobra widoczność. Obowiązkowe wyposażenie roweru stanowi światło przednie, co najmniej jedno światło tylne odblaskowe, co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem, hamulec oraz dzwonek. To ustawowe minimum nie obejmuje zatem dodatkowych elementów odblaskowych. Zadbanie o dobrą widoczność nie wynika więc wprost z przepisów prawnych, ale ze zdrowego rozsądku. Często, jadąc na rowerze, poruszamy się w warunkach, gdy widoczność jest utrudniona – jazda wieczorem lub nad ranem przy słabym oświetleniu, we mgle oraz podczas opadów deszczu – to wszystko częste sytuacje, na które należy być przygotowanym.

Co może sprawić, że kierowca zobaczy nas z daleka? Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest odblaskowa żółta kamizelka. Warto zawsze mieć ją przy sobie (na przykład w sakwie) i zakładać w razie potrzeby. Oprócz tego, widoczność poprawi opaska na but wyposażona w światło LED. Opaska, mocowana za pomocą klipsa, może emitować zarówno światło ciągłe, jak i migające. Jest oczywiście wodoodporna, dzięki czemu sprawdzi się podczas deszczu. Jeśli chcemy, aby z daleka były widoczne także koła, świetnym rozwiązaniem będą klipsy odblaskowe na szprychy. Kupując zestaw 12 sztuk można mieć pewność, że zostaniemy zauważeni z daleka. Akcesoria rowerowe poprawiające widoczność na drodze nie są drogie, a znacząco zwiększają bezpieczeństwo i ograniczają ryzyko kolizji.

Jak poprawić swoje wyniki – nowinki do treningu rowerowego

Prosty licznik rowerowy to w dzisiejszych czasach nic specjalnego. Dzięki nowym technologiom, dokładność i szczegółowość pomiaru może wskoczyć na znacznie wyższy poziom. Obecnie rowerzyści mogą swobodni korzystać z urządzeń zapewniających łączność Bluetooth. W ten sposób działa chociażby sensor prędkości POLAR ELECTRO. Dzięki połączeniu ze smartfonem możemy dokładnie przeanalizować przejechaną trasę w swoim smartfonie, a z historycznych danych wyciągać wnioski i szukać elementów do poprawy. Prawdziwą kopalnią wiedzy o treningu jest powiązany serwis internetowy Polar Flow. Oprócz mierzenia samej prędkości i monitorowania przebytej trasy, warto pomyśleć także o skorzystaniu z sensora kadencji. Kadencja w świecie kolarstwa to najprościej mówiąc częstotliwość obrotu pedałów. Wiele osób jeżdżących amatorsko nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego parametru i przez to popełnia poważne błędy. Pedałowanie z dużą częstotliwością pomaga w efektywniejszym napędzaniu roweru, natomiast powolne obroty sprawiają, że szybciej się męczymy i jeździmy nieefektywnie, przy tym niepotrzebnie obciążamy kolana, co może grozić kontuzją.  Profesjonalni kolaże w zależności od specyfiki trasy osiągają kadencję między 80 a 120 obrotów na minutę. Dla amatora optymalna będzie niższa wartość, niemniej warto stale ją podnosić i monitorować właśnie za pośrednictwem sensora.

Aplikacje rowerowe na wagę złota

Pisząc o nowych technologiach w rowerowym świecie, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ogromne wsparcie dla rowerzystów stanowią wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne. Wśród najpopularniejszych stale znajdują się takie, jak Strava Cycling, Cycle Droid, Mój Rower, Runtastic Road Bike czy Bike Repair. Dzięki aplikacjom poznamy nowe trasy, naprawimy rower w przypadku drobnej usterki czy wyznaczymy sobie plan treningowy. 

Appki stały się na tyle popularne, że coraz trudniej znaleźć rowerzystów, którzy nigdy o nich nie słyszeli. Jazda na rowerze zyskała także swój wirtualny i społecznościowy wymiar, podobnie jak wcześniej bieganie dzięki aplikacji Endomondo.


Jednak pamiętaj, że większość aplikacji potrzebuje internetu, który nie zawsze jest dostępny w środku lasu, wtedy niezawodna okazuje się nawigacja na rower. 

Kask rowerowy nowej generacji

Kask chroniący głowę w razie upadku to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty - tak samo jak bidon czy rękawice rowerowe. Jednak oprócz funkcji ochronnej, nowoczesny kask potrafi znacznie więcej. Podobnie jak w przypadku sensorów, nowe możliwości zapewnia tutaj łączność Bluetooth umożliwiająca to, że kask jest kompatybilny ze smartfonem. Dzięki temu, korzystając z kasku możemy odebrać przychodzące połączenie telefoniczne, uruchomić aparat w smartfonie, a także słuchać muzyki, dzięki wbudowanym głośnikom. Proste modele, takie jak Kask Multimedialny SKYMASTER można kupić za 200-300 zł, a ceny bardziej zaawansowanych dochodzą do 1000 zł. Jest to jednak koszt, który zdecydowanie warto ponieść, bo nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla pieszych, niż rowerzysta zapatrzony w swojego smartfona!

Najlepszy czas na rower? Właśnie teraz!

Dostępność i atrakcyjne ceny rowerów oraz udogodnienia dla tych, którzy na nich jeżdżą, sprawiają, że znacznie łatwiej niż kiedyś być miłośnikiem dwóch kółek. Gdy nie ma roweru w domu, łatwo go wypożyczyć, a dzięki dużej ilości wiedzy dostępnej w internecie - łatwo znajdować wiele przydatnych wskazówek dotyczących efektywnego treningu. Jeśli dodamy do tego innowacyjne technologie, można dojść do wniosku, że warunki do jeżdżenia na rowerze są coraz lepsze, więc wyprawy rowerowe będą i teraz i w najbliższej przyszłości popularną formą rekreacji dla każdego, bez względu na wiek czy aktualną formę i kondycję.

Bez względu na to, czy chcemy bić rekordy czy po prostu spalić trochę kalorii, ważne jest to, żeby jeździć w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Wiele technologii i gadżetów w pierwszej kolejności wspiera właśnie bezpieczeństwo i z tego faktu należy się cieszyć.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel