Gdy hałas jest Twoim wrogiem - przegląd najcichszych urządzeń RTV i AGD

Technologia rozwija się tak szybko, że sprzęty codziennego użytku mają coraz więcej funkcji. Częściej skuteczność działania i bezawaryjność urządzeń różnych firm jest praktycznie na wyrównanym poziomie, więc decydując o zakupie patrzymy też na inne czynniki. Oprócz ceny przedmiotu i kosztów eksploatacji, coraz większe znaczenie ma komfort użytkowania. A na to składa się również generowany hałas. Wielu producentów bierze to pod uwagę, proponując różne sprzęty w wersji cichej, aby trafić w upodobania osób, którym szczególnie przeszkadza nadmiar decybeli. Nie lubisz głośnego odkurzacza czy wirującej pralki? Ten tekst z pewnością jest dla Ciebie. Przedstawiamy przegląd najciekawszych urządzeń RTV i AGD w wersji cichej!

Dlaczego hałas szkodzi?

Na to pozornie proste pytanie warto odpowiedzieć w bardziej złożony sposób. Wiadomo, że długotrwały, niepożądany dźwięk powoduje problemy ze skupieniem i rozdrażnienie, a w nocy utrudnia odpowiednio długi i zdrowy sen. To jednak często subiektywne odczucia, natomiast reakcja na określony poziom hałasu jest sprawą indywidualną. Są zarówno osoby, które potrafią spać przy włączonym telewizorze czy pracującej za ścianą wiertarce, jak również takie, które budzi kapiąca kropla wody czy przesunięta zasłona. Jednak oprócz tego są także inne, bardzo konkretne konsekwencje długotrwałego przebywania w zbyt głośnych miejscach.

Przede wszystkim, należy podkreślić, że hałas powoduje wzrost napięcia nerwowego. Jest jednym z czynników stresowych, który sprawia, że w organizmie człowieka uwalniane są różne substancje chemiczne. W wyniku narażenia na uporczywy hałas, adrenalina uwalnia glukozę z wątroby, umożliwia również uwolnienie kwasów tłuszczowych z ich zapasów w tkance tłuszczowej. Te zamieniają się w cholesterol, który odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych, zwiększając niebezpieczeństwo zachorowania na choroby związane z nadciśnieniem. Inną konsekwencją hałasów jest czasowo lub trwała utrata czułości słuchu.

O ile na hałasy w miejscu pracy czy te dobiegające od sąsiadów mamy ograniczony wpływ, tak we własnym domu możemy zrobić wiele, aby funkcjonować na co dzień w ciszy bez skołatanych nerwów. Najlepszą drogą do tego jest zakup odpowiednio cichych urządzeń.

Jak ograniczyć hałas w kuchni i w łazience?

Pewne urządzenia kuchenne jak mikser czy blender zawsze będą generować duży hałas, co wynika ze specyfiki ich działania. Jest to natomiast dźwięk krótkotrwały, który zakłóca spokój przez maksymalnie kilka minut. Myśląc o podniesieniu swojego komfortu należy raczej pomyśleć o tych sprzętach, które są włączane często, a nawet pozostają podłączone do sieci cały czas. Najlepszy przykład do chłodziarko-zamrażarka, która pracuje przecież 24 godziny na dobę. Jeśli mamy czuły słuch, niewielkie mieszkanie lub sypialnię z aneksem kuchennym, chłodziarka może wyraźnie przeszkadzać. Dlatego z myślą o własnym zdrowiu i wygodzie należy wybierać ciche lodówki. Na rynku jest wiele urządzeń, które nie są głośniejsze niż 40 dB. Warto pomyśleć równiej o cichej zmywarce, zwłaszcza jeśli dłuższe programy zamierzamy włączać późnym wieczorem. W łazience natomiast duży hałas potrafią robić przede wszystkim suszarki do włosów. Przykładem urządzenia, które należy do najbardziej cichych, jest ROWENTA Premium Care Silence. Suszenie włosów to jednak niejedyny problem porannej lub wieczornej toalety. Głośne potrafią być także golarki czy depilatory, niemniej i w tej branży znajdują się producenci proponujący bardziej dyskretne rozwiązania.

Ciche odkurzanie – czy to możliwe?

Dźwięk odkurzacza to jeden z tych najbardziej nielubianych przez domowników, w tym zwierzęta - jak psy i koty. Dziś nieustanny ryk odkurzacza, który trudno przekrzyczeć, to już przeszłość. Pojawiło się wiele bardzo cichych odkurzaczy, jak na przykład Tefal Silence Force albo ELECTROLUX UltraSilencer. Są to modele nieco droższe od standardowych, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Cichy odkurzacz workowy lub bezrowkowy to ulga dla tych, którzy odkurzają często lub po prostu mają duże mieszkanie, przez co czynność zajmuje wiele czasu. W tym miejscu warto także wspomnieć o wielu odkurzaczach automatycznych oraz robotach mopujących, takich, jak iRobot Braava. Te nie tylko pracują cicho, ale także wykonują swoje zadania bez udziału człowieka, co pozwala na ogromną oszczędność czasu.

Wydaje się, że u świadomych konsumentów poziom hałasu generowany przez urządzenia to czynnik coraz częściej brany pod uwagę podczas zakupów, podobnie jak chociażby klasa energetyczna. Ciche działanie to na pewno jeden z kierunków rozwoju sprzętów elektronicznych, a już teraz trzeba przyznać, ze wiele udało się zrobić w ten dziedzinie. Jeśli szukamy urządzenia działającego ciszej od innych, na pewno uda się tak znaleźć.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel