Gdy zapada zmrok – poradnik o oświetleniu w domu

W lecie do kwestii oświetlenia nie przywiązujemy szczególnej wagi. Przez większość dnia i tak jest jasno, więc nie jest to pierwszorzędnym problemem. Jednak gdy dni stają się coraz krótsze, stopniowo ta kwestia zaczyna nabierać znaczenia. Odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu jest naprawdę ważne, bo może wpływać na nasz komfort i samopoczucie. Tym bardziej w miejscu pracy, gdzie przy niewłaściwym świetle nie będzie w stanie się skoncentrować. Nie bez znaczenia jest tu także aspekt finansowy. W końcu opłaty za światło to pokaźny procent na rachunku za energię. Cała sztuka polega więc na tym, aby oświetlenie było funkcjonalne, ale przy tym niedrogie w codziennej eksploatacji. Jak to zrobić? Doradzamy właśnie w tym artykule.


Jakie żarówki wybrać?

Podstawą oświetlenia w każdym domu są żarówki. Im większe mieszkanie, tym więcej ich potrzebujemy, żeby rozświetlić wnętrze. Jednak na lampach nie koniec. Trzeba pamiętać o tym, że co jakiś czas wymienimy także żarówki na przykład w piekarniku czy w lodówce. Wybór określonego rodzaju żarówek ma swoje długofalowe konsekwencje. W tej chwili mamy na rynku duży wybór. Najtańsza opcja to żarówki tradycyjne. Kupimy je bardzo tanio, ale trzeba mieć świadomość, że ich żywotność jest krótka i zużywają znacznie więcej energii niż żarówki energooszczędne.

Te drugie działają znacznie dłużej i są tańsze w eksploatacji, umożliwiają też wybranianie niestandardowej barwy światła – na przykład białej lub żółtej. Są także wady. Świetlówki stosunkowo długo się nagrzewają, a z czasem maleje ich moc, pod koniec cyklu życia świetlówki może być nawet 20-30% mniejsza niż w dniu zakupu. Niektórzy skarżą się także na to, że strumień światła emitowany przez żarówki energooszczędne jest w dłuższej perspektywie męczący dla oczu.

W pewnych warunkach zacznie lepiej od tych rozwiązań sprawdzą się halogeny. Żarówki halogenowe świecą znacznie silniejszym światłem niż pozostałe i cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Należy pamiętać jednak, że światło halogenów pada pod niewielkim kątem, więc nie sprawdzi się jako główne źródło oświetlenia, raczej jako uzupełniające światło w konkretnym miejscu – na przykład do pracy.Zdecydowanie najnowocześniejsze są żarówki LED. Przede wszystkim, biją na głowę wszystkie pozostałe opcje pod względem trwałości. Większość z nich posłuży nam przez 50 000 godzin, co oznacza przynajmniej kilka lat bez konieczności wymiany. Poza tym takie żarówki LED odporne na wstrząsy, wyłączanie i włączanie, nie nagrzewają się oraz potrafią emitować światło kolorowe. Żarówki LED stosowane są przede wszystkim jako światło dekoracyjne, na przykład do oświetlenia kuchennego blatu. Jako główne światło generują jasność na poziomie tradycyjnej żarówki 25W. Dlatego jeśli zależy nam na podświetleniu większych powierzchni, warto zainwestować w specjalne taśmy LED.

Wybór odpowiednich żarówek nie jest prostą kwestią wyboru jednego rozwiązania. Najlepsza będzie kombinacja różnych rodzajów żarówek w zależności od ich przeznaczenia i specyfiki miejsca, w którym się znajdują.


Różne rodzaje lamp i ich przeznaczenie

W mieszkaniu lub domu możemy mieć bardzo wiele źródeł światła, które wzajemnie się uzupełniają i spełniają zupełnie inne role. Przykładowo, w łazience kluczowe będzie oświetlenie lustra, bo to w tę stronę najczęściej spoglądamy goląc się rano, poprawiając makijaż lub kręcąc loki, natomiast w miejscu do pracy lub czytania najlepsze będzie punktowe silne światło na nocnym stoliku. Powszechnie występującą formą oświetlenia są różnego rodzaju lampy wiszące. To uniwersalne rozwiązanie, jednak nie zawsze będzie skuteczne – szczególnie w dużych pomieszczeniach, gdzie potrzeba naprawdę mocnej żarówki, żeby rozświetlić cały pokój. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się lampy stojące jako uzupełnienie głównego światła. Do pracy, na przykład na biurku dziecka, najlepiej przydadzą się lampy biurkowe. Nowoczesne modele takie jak lampa WG LED Leather potrafią zresztą znacznie więcej niż tylko świecić. Lampa pokazuje także temperaturę, godzinę i dzień tygodnia oraz posiada budzik z funkcją drzemki. Na dodatek konstrukcja jest pozbawiona elementów, które mogą się stłuc.W nowoczesnych kuchniach doskonale sprawdzają się natomiast lampy podszafkowe, które potrafią nadać pomieszczeniu niesamowity wygląd. Inny ciekawy pomysł na oświetlenie kuchni to użycie lamp umiejscowionych na suficie podwieszanym. W tej roli najlepiej sprawdzają się oczywiście żarówki LED, bo mamy tu wiele punktów świetlnych o niewielkiej mocy, które jednak razem dają doskonały efekt.

Przy zakupie i instalacji różnych rodzajów lamp, warto wykazać się kreatywnością, bo połączenie odpowiedniej lampy z odpowiednim rodzajem żarówki choć niełatwe w efekcie pozwoli stworzyć dokładnie taka atmosferę o jaką nam chodzi.


Jak oszczędzać na oświetleniu?

Obniżenie rachunków za oświetlenie nie musi być równoznaczne z siedzeniem po ciemku. W końcu chodzi o to, żeby oszczędzać, ale nie za wszelką cenę. Jest jednak wiele sposobów, aby robić to rozsądnie. Przede wszystkim należy używać sztucznego światła wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne i nie ma innej możliwości. Jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej maksymalnie wykorzystać dzienne – naturalne światło. Właśnie dlatego w czasie, gdy jeszcze świecą promienie słońca, warto odsłonić żaluzje czy rolety, zamiast zapalać światło bez potrzeby. Duży wpływ na jasność w pomieszczeniu ma aranżacja wnętrza. Ściany w jasnych kolorach, lustra odbijające światło, a także szkło i kryształy to elementy, które pozwolą maksymalnie wykorzystać światło dzienne.Często oprócz samych lamp, w pokoju możemy mieć inne sztuczne źródła światła.  Bardzo często w salonie znajduje się duży telewizor, który gdy jest włączony rozświetla pomieszczenie tak mocno, że nie potrzeba już oświetlenia sufitowego. Istotne jest także… utrzymanie czystości w domu. Okazuje się, że brudne albo zakurzone żarówki oraz lampy potrafią zmniejszyć natężenie światła nawet o połowę! Regularne wycieranie kurzy może mieć zatem niebagatelne znaczenie dla naszych rachunków!

Wreszcie, na koniec, warto pamiętać, że powinniśmy używać dokładnie takiego światła jakiego potrzebujemy. Jeśli chcemy oświetlić niewielką przestrzeń, lepiej jest użyć światła punktowego niż silnego światła na cały pokój. Mniejsze światło potrzebuje mniej mocy, żeby spełniać swoje zadanie.

Zmiana oświetlenia w domu to złożona sprawa. Jeszcze trudniej jest pozbyć się swoich złych przyzwyczajeń i wprowadzić dobre nawyki, mające na celu oszczędzanie energii. Przy takich działaniach, potrzebna jest konsekwencja i wiara w to, że postępujemy słusznie. A nic tak nie motywuje do zmiany, jak szybkie efekty. Te możemy dostrzec oczywiście na kolejnym rachunku za prąd, jednak to dość długa perspektywa. Szybciej możemy dostrzec progres, śledząc na bieżąco zużycie prądu korzystając z miernika energii. Jeszcze lepiej, gdy dysponujemy tak zwanym inteligentnym gniazdkiem, które nie dość, że liczy zużycie energii, to jeszcze dokładnie je analizuje i przekazuje na bieżąco raporty w aplikacji na smartfona.

Światło daje poczucie ciepła, wyzwala energię i pobudza do działania. Ważne jest, aby używać go mądrze, a jednocześnie nie zapłacić za to fortuny. Do oświetlenia w domu zawsze trzeba podchodzić indywidualnie. Nie ma uniwersalnych dobrych rad, bo wiele zależy od miejsca  którym mieszkamy – liczby okien i ich ekspozycji, co przekłada się na nasłonecznienie, a także metrażu, rozkładu pomieszczeń i tego w jaki sposób z nich korzystamy w poszczególnych porach dnia.


powrót