Gdzie magazynować dane? Dyski zewnętrzne i najpopularniejsze usługi do gromadzenia plików

Przechowywanie wszystkich potrzebnych plików na swoim komputerze nie jest już tak proste, jak kiedyś. Po pierwsze, znacznie zwiększyły się rozmiary zdjęć czy filmów, ponieważ te oferowane są w znacznie większej rozdzielczości niż do niedawna. Obecnie dobrej jakości zdjęcie zazwyczaj przekracza 5 MB, a jeszcze nie tak dawno większość fotografii z sieci nie przekraczała 100 kB. Po drugie, wielu producentów laptopów zamienia w swoich produktach tradycyjne dyski twarde na nowocześniejsze SSD. W konsekwencji, otrzymujemy znacznie szybsze moduły, ale kosztem ich pojemności. W najtańszych notebookach dysk ma 32 lub 64GB, czyli tyle, co pamięć w dobrym smartfonie lub tablecie. Nawet modele dla profesjonalistów z dyskiem SSD rzadko mają więcej niż 128 lub 256 GB. To generuje konieczność przechowywania wielu materiałów w innym miejscu niż na dysku. Jako rozwiązanie można zdecydować się na zewnętrzne urządzenie z fizyczną pamięcią lub przechowywanie plików w chmurze. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody na przechowywanie danych oraz ich koszty.

Fizyczne nośniki danych – dysk lub karta

Po tym, jak z rynku zniknęły archaiczne dyskietki i płyty CD/DVD, popularnym nośnikiem danych stały się dyski USB. Lata mijają, a ten standard ma się bardzo dobrze, z czasem tylko zwiększa się pojemność. Kiedyś pendrive miał 2 lub 4 GB, obecnie bardzo tanio można kupić nośniki 32 lub 64 GB. Pamięci przenośnej najczęściej używamy, aby przerzucić pliki z jednego komputera na drugi i wygląda na to, że będą pełnić tę funkcję jeszcze bardzo długo. Podobne pojemności i podobny koszt cechuje też karty SD. Te najczęściej kojarzone są z aparatem cyfrowym czy smartfonem ze względu na to, że zazwyczaj przechowuje się na nich fotografie. Gdy nasze potrzeby są znacznie większe, trzeba już myśleć o prawdziwym dysku zewnętrznym. Zewnętrze dyski twarde, podłączone przez USB, najczęściej mają 1 lub 2 TB. Przy takiej pojemności można już myśleć o przechowywaniu na przykład materiałów video w rozdzielczości 4K. Za dysk zapłacimy od 200 do 350 zł, więcej w przypadku nośników o pojemności 3-4 TB.

Najpopularniejsze usługi do przechowywania plików

Stosowanie fizycznego nośnika nie musi być koniecznością. Równie dobrze możemy przechowywać swoje dane w chmurze i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Jedną z najpopularniejszych platform tego rodzaju jest Google Drive. Prosty i przejrzysty system przechowywania plików będący połączeniem Google Docs i Dropboxa, zapewnia bezpłatnie do 15 GB przestrzeni dyskowej z dostępem z poziomu komputera, smartfona lub tabletu. W przypadku większej liczby plików, pobierane są opłaty - w zależności od wybranego pakietu.

Dla użytkowników urządzeń Apple najlepszym odpowiednikiem jest iCloud. Platforma synchronizuje wszystkie dokumenty z posiadanych urządzeń i automatycznie tworzy ich kopie zapasowe w chmurze, dzięki czemu możemy być pewni, że w przypadku zgubienia lub awarii sprzętu, będziemy w stanie je odzyskać, logując się przez inne urządzenie. Można także udostępniać wybrane pliki innym osobom, na przykład tworząc wspólny folder na wszystkie rodzinne zdjęcia. Swoją chmurę ma też największy konkurent Apple, czyli Microsoft. One Drive umożliwia synchronizację z urządzeniami mobilnymi, łatwe katalogowanie i udostępnianie plików, a także dostęp do niektórych z nich nawet gdy jesteśmy offline. Jeśli szukamy usługi, która zapewni w niskiej cenie nielimitowaną przestrzeń, świetnym rozwiązaniem będzie Open Drive. Tutaj dowolną ilość plików można przechowywać w chmurze za jedyne 10 dolarów miesięcznie. Usługę przechowywania danych, atrakcyjną przede wszystkim dla fotografów, oferuje Adobe. Adobe Creative Cloud opłaca się w szczególności wtedy, gdy zdecydujemy się na nią w pakiecie z aplikacją Lightroom i licencją na Adobe Photoshop.

Duża liczba plików, które nie mieszczą się na dysku, to bolączka wielu fotografów, filmowców, firm z różnych branż, a także prywatnych osób, które kolekcjonują zdjęcia z dalekich wyjazdów, czy dużą liczbę filmów czy seriali. Na szczęście rynek oferuje tak wiele rozwiązań, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A czy lepsze będą fizyczne nośniki czy chmura? Najlepiej zabezpieczyć się na oba sposoby, bo z jednej strony fizyczny nośnik może ulec zniszczeniu, z drugiej - chmura będzie bezużyteczna w przypadku poważnej awarii sieci.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel