Generator pary – coś więcej niż żelazko

Stacje pary, generatory pary czy żelazka systemowe to jedne z określeń urządzeń, które coraz częściej uznawane są za ulepszoną wersję klasycznych żelazek. Ich znakiem rozpoznawczym są większe rozmiary i duża skuteczność w rozprostowywaniu każdego rodzaju tkanin.
W tej grupie produktowej wyróżniamy dwa zasadnicze typy urządzeń:
  • klasyczne stacje pary, czyli urządzenia składające się z żelazka oraz stacji z bojlerem;
  • systemy do prasowania, będące połączeniem stacji z aktywną deską do prasowania.
Generator pary TEFAL GV 8958

Czym są generatory pary?


Najprościej rzecz ujmując, są to żelazka wyposażone w dodatkowy korpus, w którym znajduje się specjalny bojler i zbiornik na wodę. Pod wpływem wysokiej temperatury woda zamienia się w parę, która jest tłoczona do żelazka za pomocą specjalnego przewodu. Oznacza to, że prasujemy pod większym ciśnieniem pary. To z kolei przekłada się na dużą skuteczność i krótszy czas poświęcany na prasowanie. Trzeba pamiętać, że stacje nie należą do najtańszych urządzeń. O ile za żelazko parowe trzeba średnio zapłacić 200–300 zł, o tyle dobre urządzenia z generatorem pary to wydatek rzędu ok. 1000 zł i więcej. Ale zalety, jakie otrzymujemy, są warte tych pieniędzy.

Liczba zbiorników ma znaczenie


W tej grupie produktowej wyróżniamy dwa typy urządzeń: z jednym lub z dwoma zbiornikami na wodę. W tym wypadku budowa ma wpływ na rozmiary stacji oraz czas prasowania bez konieczności uzupełniania poziomu wody. W modelach z jednym zbiornikiem woda podgrzewana jest w bojlerze, a para pod ciśnieniem transportowana do żelazka. Bojler pracuje pod wysokim ciśnieniem, więc gdy zbiornik jest pusty, trzeba poczekać, aż jego temperatura opadnie – dopiero potem można ponownie dolać wody. Dodatkowy zbiornik pozwala na dłuższe prasowanie. Urządzenia tego typu mają system ciągłego napełniania i w miarę potrzeby samodzielnie uzupełniają ilość wody w bojlerze. Takie rozwiązanie pozwala na ciągłą pracę stacji nawet przez 1,5 godziny – tak więc jest idealnym rozwiązaniem dla osób prasujących dużo i często.

Warto pamiętać…


... o kilku ważnych rozwiązaniach stosowanych w tych urządzeniach. Jednym z nich są filtry umieszczane w zbiorniku z wodą. Tak naprawdę są one niezbędne, gdyż zapobiegają osadzaniu się kamienia, gdy woda ma zbyt wysoki poziom twardości. Filtry mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Część modeli wyposażona jest w specjalną zatyczkę, umożliwiającą płukanie bojlera, co daje lepszą ochronę przed minerałami zawartymi w wodzie. Obowiązkowym rozwiązaniem są systemy odwapniania zarówno stacji, jak i samego żelazka. Inwestycja w tego typu rozwiązanie z pewnością się opłaci. To właśnie te funkcje przedłużają trwałość stacji, usprawniają jej działanie i chronią prasowane tkaniny. Duże znaczenie mają także materiał wykonania stopy oraz rozmieszczenie otworów parowych. W niektórych stacjach stosuje się przełączniki pary, umożliwiające ciągły jej wyrzut lub jej wytwarzanie jedynie na końcu stopy lub na całej powierzchni. Stopa jako jedyny element urządzenia ma bezpośredni kontakt z tkaniną, dlatego też tak ważne są jej kształt oraz materiał, z którego została wykonana. Jej powierzchnia ma wpływ na poślizg i wygodę prasowania oraz stan samych materiałów.

Regulacje temperatury i ustawienia pary


Na skuteczność prasowania duży wpływ mają temperatura i ciśnienie pary, które należy dostosować do rodzaju prasowanej tkaniny. Podobnie jak w żelazkach stosuje się regulację temperatury, która bardzo często odpowiada konkretnym programom. Gdy użytkownik wybiera rodzaj tkaniny, urządzenie automatycznie dobiera odpowiednie parametry pracy. Najczęściej stosowane są programy do usuwania zagnieceń z bawełny, jedwabiu, lnu czy tkanin syntetycznych. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne funkcje zapobiegające zniszczeniu materiałów przez niewłaściwy dobór temperatury – parametry są ustawione bez względu na rodzaj tkaniny. Inną propozycją są stacje niemające programów prasowania. Rozwiązanie to jeszcze nie tak dawno było prawdziwą innowacją. Modele tego typu nie mają regulacji temperatury, tylko jedno ustawienie pary i temperatury dla wszystkich rodzajów tkanin. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest poziom pary. Obok pulsacyjnego uderzenia stosuje się także tzw. pionowy wyrzut. Pulsacyjne uderzenie służy do usuwania trudnych do wyprasowania zagnieceń gdyż umożliwia głębsze wniknięcie pary we włókna tkaniny i osiąga wydajność ok. 360–400 g. Pionowy wyrzut pary ma na celu rozprasowywanie zasłon albo ubrań wiszących np. na wieszakach, które wymagają drobnych poprawek. Funkcja ta uruchamiana jest przyciskiem, gdy żelazko znajduje się w pozycji pionowej.

Ekorozwiązania


Kupując urządzenia do prasowania, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na ekorozwiązania, mające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej oraz wody. Po wybraniu odpowiedniej funkcji stacja samodzielnie dobiera właściwe parametry pracy, pozwalające uzyskać jak najlepsze wyniki przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia wody i prądu. Ponowne naciśnięcie przycisku oznacza powrót do wcześniejszych ustawień. Decydując się na zakup stacji, warto szukać tych modeli, które dodatkowo pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Równie istotna jest funkcja automatycznego wyłączenia, nazywana też strażakiem. W zależności od modelu stacja zostaje wyłączona po określonym czasie bezczynności. Uruchamiana jest na różne sposoby. W części urządzeń stacja jest wyłączana, gdy żelazko nie jest używane np. przez 10 minut, w pozostałych funkcja jest powiązana ze stosowaniem pary – stacja wyłączy się automatycznie, jeżeli przycisk uwalniania pary nie będzie wciskany prze określony czas, np. 8 min.

Same zalety?


Stacja pary to coś więcej niż klasyczne żelazko. Urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią poświęcać zbyt dużo czasu na prasowanie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zdecydowanie ułatwiają rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń i grubych materiałów. Z drugiej strony nie należy do tanich i kompaktowych urządzeń. Zdecydowanie jest bardziej wymagające pod względem przechowywania i konserwacji. Zarówno jego cena, jak i większe gabaryty odstraszają wielu konsumentów. Niesłusznie. Za jakość i skuteczność trzeba zapłacić.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]