MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Główne cechy radioodtwarzaczy samochodowych

Obecne radioodtwarzacze samochodowe potrafią nie tylko odtwarzać piosenki w formatach MP3, WAV lub WMA, lecz są również wyposażone w odtwarzacze DVD i urządzenia do nawigacji.Można ich używać jako zestaw głośnomówiący, a do licznych złączy można podłączać zewnętrzne nośniki danych i głośniki.

radioodtwarzacz_samochodowyRadioodtwarzacze samochodowe już od dawna nie służą wyłącznie do odbioru stacji radiowych. Nowe modele są prawdziwymi zestawami multimedialnymi. Mogą nie tylko odbierać staje radiowe, lecz również odtwarzać muzykę i filmy w różnych cyfrowych formatach. Dane mogą być odtwarzane z wejść AUX, portów USB i gniazd zewnętrznych kart pamięci. Droższe modele są obecnie wyposażone w wewnętrzny dysk twardy. Niektóre radioodtwarzacze samochodowe umożliwiają bezprzewodowe telefonowanie za pomocą połączenia Bluetooth. Wbudowane systemy nawigacji kierują kierowcę do żądanego celu. Większość radioodtwarzaczy samochodowych jest wyposażonych w zdejmowany panel w celu ochrony przed kradzieżą. Często w zakres dostawy wchodzi również pilot radiowy oraz mikrofon, który umożliwia realizację funkcji zestawu głośnomówiącego do telefonów komórkowych lub za którego pomocą można sterować różnymi funkcjami mową.

Norma europejska

W Europie radioodtwarzacze samochodowe są dostępne w obudowie o znormalizowanych rozmiarach, która idealnie pasuje do zatoki montażowej w konsoli centralnej prawie wszystkich samochodów. Również odpowiednie wtyczki przyłączeniowe są znormalizowane według normy ISO 10487, co umożliwia bezproblemowy montaż niezależnie od producenta.

Montaż w samochodzie

Niektórzy producenci fabrycznie instalują radioodtwarzacze w swoich pojazdach. Niektóre z nich są wyposażone w pilota przy kierownicy, co jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem i zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego. Umożliwia on bowiem obsługę radioodtwarzacza również w trakcie jazdy bez konieczności zdejmowania rąk z kierownicy.
Pioneer DEH-X6600DABOdbiór radia

 Przeciętny radioodtwarzacz samochodowy może odbierać i zapamiętać do 100 różnych radiostacji w zakresach UKF (fale ultrakrótkie), ŚR (średnie) i długie (LF). System RDS (Radio Data System) ułatwia wyszukiwanie informacji drogowych i innych usług oraz automatycznie rozpoznaje częstotliwości alternatywne, użytkownik nie musi więc ręcznie zmieniać stacji. System RDS-EON został wprowadzony w 1991 r. i jest rozszerzeniem systemu RDS. Za pomocą tego systemu radioodtwarzacz szuka informacji dodatkowych również na częstotliwościach, które nie są aktualnie ustawione. Niektóre drogie urządzenia są już wyposażone w radio internetowe, umożliwiając odbiór kilku tysięcy stacji oraz zapamiętanie ponad tysiąca z nich.

 Moc RMS

 Moc RMS jest wyrażana w watach (W) i informuje o paśmie przenoszenia oraz zniekształceniach nieliniowych wzmacniacza, czyli o tym, jak bardzo dane urządzenie jest odporne na zniekształcenia, jest więc ważną wskazówką co do jakości dźwięku radioodtwarzacza. Należy odróżniać moc RMS od mocy PMPO, która nie informuje o mocy ciągłej, lecz określa chwilową moc szczytową, którą urządzenie może wyemitować przez bardzo krótki czas.

 Poziom wyjściowy

 Maksymalna głośność radioodtwarzacza samochodowego zależy również od poziomu wyjściowego. Im większy poziom wyjściowy, tym większa maksymalna głośność. Poziom wyjściowy większości radioodtwarzaczy wynosi 2,5 V.

 Przetwornik DAC

 Przetwornik DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) przetwarza cyfrowy sygnał dźwiękowy, na przykład plik MP3 lub muzykę z dysku CD na sygnał analogowy, który następnie słychać w głośnikach. Przetwornik DAC ma określoną liczbę bitów (od 8 do 24). Im większa liczba bitów, tym lepszej jakości jest konwersja, a tym samym jakość dźwięku.

 Wyświetlacz

 Radioodtwarzacze samochodowe są z reguły wyposażone w wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD). Niektórzy producenci oferują również wyświetlacze OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne). Można je łatwo dostosować do indywidualnych upodobań za pomocą różnych kolorów i tapet. Jeśli radioodtwarzacz obsługuje znaczniki ID3 („Identify an MP3”), na wyświetlaczu wyświetlani są wykonawca i tytuł danej piosenki. W przypadku wbudowanego odbiornika TMC (Traffic Message Channel) na wyświetlaczu pojawiają się informacje o ruchu drogowym, co pozwala omijać korki. Na wyświetlaczu często jest również wyświetlany tryb dźwięku, który można dostosować za pomocą korektora.
Sony XAV-602BTKorektor

 Korektor (w skrócie: EQ) usuwa zniekształcenia częstotliwości akustycznych i umożliwia określenie udziału niskich, średnich i wysokich zakresów częstotliwości. Rozróżnia się korektory graficzne i parametryczne. W przypadku korektorów graficznych poszczególnym zakresom częstotliwości ścieżki dźwiękowej przypisane są tak zwane pasma obejmujące określone zakresy dźwięku, za pomocą których można go modyfikować. W zależności od ich liczby mówi się na przykład o korektorach 3- lub 7-pasmowych. Korektory parametryczne umożliwiają natomiast swobodne określenie zakresów, które mają być zmodyfikowane, oraz współczynnika Q, który określa poziom ostrości filtru, czyli szerokość modyfikowanego pasma.

 Odtwarzacz CD

 Na dysku CD można nagrać w formacie MP3 do 13 godzin indywidualnie dobranej muzyki. Wbudowany odtwarzacz może również odtwarzać zakupione muzyczne dyski CD oraz wielokrotnie zapisywalne dyski CD (CD-RW) w formatach WMA i WAV. Od lat 80-tych do końca lat 90-tych bardzo popularne były zmieniacze dysków CD, które można podłączyć do odpowiedniego złącza radioodtwarzacza. Popyt na te urządzenia jest jednak coraz mniejszy, ponieważ odtwarzacze MP3 mają miejsce na więcej danych. Do radioodtwarzacza można podłączyć prosty odtwarzacz CD przy użyciu wejścia AUX (z angielskiego: auxiliary, czyli uniwersalnego).

 Obsługa MP3

 Odtwarzanie plików w formacie MP3 (MPEG-1 Audio Layer 3) jest możliwe zarówno za pomocą dysku CD nagranego w tym formacie jak i przez port USB (Universal Serial Bus), do którego można podłączyć pamięć USB z muzyką w formacie MP3. Zewnętrzny odtwarzacz MP3 nie musi być jednak podłączony do radioodtwarzacza za pomocą portu USB, w tym celu można również użyć wejścia AUX. Wiele nowych telefonów komórkowych pozwala zapisywać i odtwarzać pliki MP3. Umożliwia to wysyłanie skompresowanych plików muzycznych do radioodtwarzacza także przez Bluetooth. Jeśli piosenki są zapisane na karcie SIM lub SD, można ją włożyć do slotu karty multimedialnej radioodtwarzacza i w ten sposób słuchać ulubionej muzyki. W tego rodzaju sloty i dekodery MP3 niektóre radioodtwarzacze są wyposażone od początku tego tysiąclecia. Ta technika umożliwia również użytkownikowi nagrywanie programu radiowego. Droższe modele mają wbudowany dysk twardy, więc zapisywanie odbieranego programu na zewnętrznych kartach multimedialnych nie jest już konieczne. Muzyka może być zapisana bezpośrednio na dysku twardym.
Pioneer DEX-P99RSOdtwarzacze DVD i wideo

 Trochę droższe radioodtwarzacze samochodowe mają wbudowany odtwarzacz DVD oraz różnej wielkości ekran. Takie samochodowe systemy AV są prawdziwymi kombajnami multimedialnymi. Odtwarzacze te są zwykle wyposażone w ekrany LCD typu TFT (Thin Film Transistor) lub dotykowe panele WVGA. Filmy w formatach MPEG4 i DivX można jednak oglądać na różnej wielkości ekranach tych urządzeń wyłącznie w stojącym samochodzie, przy zaciągniętym hamulcu ręcznym. W wielu krajach oglądanie filmów podczas jazdy jest bowiem zabronione. Nie dotyczy to oczywiście siedzących z tyłu pasażerów. Odtwarzacze DVD w radioodtwarzaczach są zwykle wyposażone w ekrany LCD typu TFT (Thin Film Transistor).

 Dźwięk

 Średnia moc wzmacniacza w radioodtwarzaczach wynosi od 4x 45 do 4x 55 watów (wszystkie cztery głośniki w samochodzie pobierają taką samą moc). Wszystkie radioodtwarzacze są wyposażone we wzmacniacze mocy MOSFET („metal-oxide semiconductor field-effect transistor). Tranzystory zastosowane w tych wzmacniaczach są małe i lekkie. Jeśli taka moc jest niewystarczająca, radioodtwarzacz można wyposażyć w dodatkowe wyjścia cinch w celu podłączenia zewnętrznego wzmacniacza. Wyjścia cinch (pre-out) umożliwiają większą moc i są zwykle dostępne jako opcja dodatkowo płatna. Miłośnicy dobrego dźwięku mogą do nich podłączyć subwoofer lub inne dodatkowe głośniki, osiągając w ten sposób moc nawet ponad 1000 watów. Różne korektory umożliwiają indywidualne dostosowanie dźwięku. Obecnie tylko niewiele radioodtwarzaczy samochodowych jest wyposażonych seryjnie w system dźwięku przestrzennego. Wszystkie złącza wzmacniacza znajdują się z tyłu urządzenia razem ze złączami ISO.

 Funkcja skanowania/ZAPPIN

 Niektóre radioodtwarzacze MP3/CD są wyposażone w funkcję skanowania (ZAPPIN), która kolejno odtwarza krótkie fragmenty poszczególnych utworów zapisanych na nośniku danych. W ten sposób można w trakcie jazdy szukać piosenki bez konieczności spoglądania na wyświetlacz radioodtwarzacza, co w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa za kierownicą. Po znalezieniu odpowiedniej piosenki można zatrzymać wyszukiwanie i słuchać wybranej muzyki.

 Telefonowanie przez radioodtwarzacz

 Do radioodtwarzacza samochodowego można podłączyć każdy telefon komórkowy z wyjściem AUX lub portem USB. W taki sam sposób każdy telefon komórkowy z obsługą Bluetooth może się komunikować bezprzewodowo z odpowiednim urządzeniem w samochodzie. Niektóre radioodtwarzacze są wyposażone w funkcję wyciszania dźwięku, gdy dzwoni telefon komórkowy, co umożliwia odebranie rozmowy bezpośrednio przez radioodtwarzacz. W innych urządzeniach przełączenie radioodtwarzacza w tryb zestawu głośnomówiącego umożliwia odpowiedni element sterujący umieszczony w pojeździe. Niektóre radioodtwarzacze mają w pamięci miejsce na dwa dodatkowe telefony komórkowe, nie można jednak na nich prowadzić jednocześnie rozmów przez radioodtwarzacz. Menu podstawowe urządzenia sterującego umieszczonego w pojeździe umożliwia użytkownikowi przeglądanie książki adresowej lub bezpośrednie wybieranie numerów telefonicznych. Możliwe jest również pisanie wiadomości SMS. Niektóre urządzenia czytają na życzenie przychodzące wiadomości SMS w różnych językach europejskich. Takie radioodtwarzacze umożliwiają wykorzystanie sterowania mową także do innych celów, na przykład aby wybrać adres kontaktowy z książki telefonicznej. Oprócz kilkuset poleceń głosowych zaprogramowanych fabrycznie urządzenie może się nauczyć kilkudziesięciu nowych. Przy rozmowach przychodzących na wyświetlaczach drogich radioodtwarzaczy widać nawet zdjęcia i piktogramy dodane do poszczególnych kontaktów w książce adresowej telefonu komórkowego.

 Wbudowany system nawigacji

 System nawigacji prowadzi kierowcę do wyznaczonego celu. Odbiornik TMC sprawia, że nawigacja działa również w razie zatorów drogowych, obliczając nową trasę umożliwiającą objechanie korka. Za pośrednictwem odpowiednio wyposażonych telefonów komórkowych radioodtwarzacze samochodowe mogą mieć połączenie z Internetem. Wbudowany system nawigacji może pobrać z Internetu najnowsze aktualizacje oprogramowania przez Bluetooth lub po podłączeniu telefonu do radioodtwarzacza za pomocą kabla. Użytkownik może również wgrać oprogramowanie z zewnętrznego nośnika danych za pomocą portu USB lub dysku DVD. Niektórymi systemami nawigacji wbudowanymi w radioodtwarzacze samochodowe można sterować za pomocą poleceń głosowych w kilku językach europejskich. Urządzenie do nawigacji zawiera z reguły mapy wszystkich krajów europejskich, a jego możliwości można dowolnie rozszerzać pod warunkiem dostępności odpowiedniego oprogramowania. Dzięki ciągłemu, dokładnemu obliczaniu pozycji urządzenia do nawigacji często pokazują na wyświetlaczu obowiązujące ograniczenia prędkości na kilku tysiącach kilometrów autostrad w całej Europie.

 Coraz więcej gadżetów

 Oprócz powyższych najczęściej spotykanych funkcji istnieje szereg dodatkowych możliwości rozszerzenia funkcji radioodtwarzacza samochodowego. Są już dostępne złącza dodatkowych ekranów z tyłu pojazdu, konsoli do gier i kamer cofania włączających się automatycznie po włożeniu biegu wstecznego.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]