Pomoc Infolinia 799 35 35 35

GPRS – co to jest w telefonie komórkowym?

Każda osoba korzystająca z telefonu komórkowego spotkała się kiedyś ze skrótem GPRS. Co to właściwie jest? Za skrótem kryje się technologia, o której można śmiało powiedzieć, że stanowiła podwaliny współczesnej telefonii komórkowej. Jednak wraz z postępem technologicznym GPRS był stopniowo wypierany przez technologie takie jak LTE czy 5G. Tak więc nasuwa się pytanie – czy warto sobie jeszcze zaprzątać głowę leciwym standardem GPRS?


GPRS - co to jest?


Standard GPRS – co to jest i dlaczego jest tak ważny?


Aby możliwa była komunikacja i wymiana danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi, niezbędne jest zapewnienie im możliwości bezprzewodowego przesyłania danych. Za realizację tego zadania odpowiada standard GPRS (General Packet Radio Service), który na terenie Polski działa od 2001 roku.

GPRS to technologia bezprzewodowej transmisji danych dzielonych na pakiety. Rozwiązanie to było prawdziwym przełomem. Pozwoliło znacząco unowocześnić technologię 2G oraz rozwój internetu mobilnego. Pakietowanie danych wyeliminowało konieczność transmitowania danych w systemie ciągłym. W efekcie możliwa stała się zmiana systemu rozliczania prowadzonych rozmów z impulsowego na sekundowy.


Wdrożenie GPRS – co to znaczyło dla przeciętnego użytkownika telefonu komórkowego?


Podstawową i zarazem największą zaletą GPRS było płacenie za faktyczny czas odbytych rozmów. W przeszłości dzwoniące osoby rozliczane były na podstawie impulsów, czyli okresów o ściśle zdefiniowanym czasie trwania (w zależności od danego operatora była to jedna minuta lub 20 sekund).

Klient wykonujący połączenie musiał uiścić pełną opłatę za każdy rozpoczęty impuls, nawet jeśli „zużył” zaledwie jedną wchodzącą w jego skład sekundę. Z oczywistych powodów rozwiązanie to było niekorzystne dla konsumenta, dlatego też klienci sieci komórkowych szybko docenili standard GPRS, który umożliwił wprowadzenie naliczania sekundowego.

Kolejną korzyścią płynącą z wdrożenia standardu GPRS było znaczące zwiększenie prędkości transmisji danych, umożliwiające użytkownikom telefonów komórkowych korzystanie z mobilnego internetu. Maksymalna szybkość transferu wynosiła wówczas 114 kb/s, ale w praktyce użytkownicy mogli liczyć na prędkości rzędu 40–70 kb/s.

Parametry internetu mobilnego opartego na technologii GPRS pozwalały na swobodne odbieranie oraz wysyłanie maili, a przy odrobinie cierpliwości nawet na przeglądanie stron internetowych. Zużycie danych mobilnych w standardzie GPRS rozliczane było podobnie do rozmów telefonicznych – płaciło się za faktyczną ilość wysłanych oraz odebranych kilobajtów.


GPRS  w telefonie komórkowym


Do czego obecnie wykorzystywana jest technologia GPRS w telefonie komórkowym?


Standard GPRS jest nadal obsługiwany przez większość telefonów komórkowych, ale ze względu na przestarzałość tej technologii został zepchnięty do roli awaryjnego sposobu łączności. Wynika to ze specyfikacji łączności 2G, której fale są w stanie pokonywać długi dystans. Dzięki temu, gdy korzystamy z komórki w miejscu mocno oddalonym od nadajnika GSM, nadal możliwe jest nawiązanie połączenia.

GPRS wykorzystywany jest także przez szereg innych urządzeń – przede wszystkim różnego rodzaju lokalizatory GPS. W urządzeniach tych aktualna pozycja geograficzna (wraz z innymi informacjami telematycznymi) przysyłana jest przy pomocy sieci 2G (w tym GPRS) oraz 3G na serwer producenta konkretnego urządzenia. Pozwala to na monitorowanie w czasie rzeczywistym położenia pojazdu, jego prędkości, a w przypadku rozwiązań flotowych także danych dotyczących poziomu oraz zużycia paliwa.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać i czym się różnią?

2. Jak połączyć opaskę z telefonem? Parowanie Mi Band

3. Jaką drukarkę najtańszą w eksploatacji wybrać w 2023 roku?


Czytaj więcej

Apple CarPlay – jak włączyć? Apple CarPlay – jak włączyć?

Dzięki Apple CarPlay możesz bezpiecznie korzystać ze swojego smartfona z nadgryzionym jabłkiem jadąc samochodem. CarPlay pozwala swobodnie korzystać z podstawowych funkcji telefonu Apple i jednocześnie skupić się na drodze. Podpowiadamy, jak włączyć Apple CarPlay, by wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Więcej

Rodzaje kart pamięci – jakie wyróżniamy? Prosty przewodnik dla każdego Rodzaje kart pamięci – jakie wyróżniamy? Prosty przewodnik dla każdego

Zastanawiasz się, co różni poszczególne rodzaje kart pamięci? Zgubiłeś się wśród tych wszystkich skomplikowanych nazw i klas? Spokojnie, jesteśmy tutaj, żeby pomóc! Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik, dzięki któremu poznasz najważniejsze informacje na temat rodzajów kart pamięci.

Więcej

Czat RCS – co to jest? Jak działa? Czat RCS – co to jest? Jak działa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest funkcja czat RCS w Twoim telefonie ? Nie musisz już więcej zaprzątać sobie tym głowy. Wyjaśnimy Ci, na czym polega ten nowy standard w komunikacji mobilnej.

Więcej

QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED? QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED?

Marka LG wprowadziła niedawno do sprzedaży telewizory QNED. Co to jest? Jeśli nie masz pewności, ten artykuł jest dla ciebie! Nowe technologie związane z produkcją telewizorów pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest QNED, dobrze trafiłeś. Wyjaśnimy dokładnie, czym charakteryzują się te matryce i jak wypadają na tle konkurencji. 

 

Więcej

Co warto mieć w samochodzie? Co warto mieć w samochodzie?

Przydatne akcesoria do samochodu sprawią, że podróż będzie przebiegała w bardziej komfortowych warunkach. Dzięki nim do celu dotrzesz szybko, bezpiecznie i bez niepotrzebnego stresu. Planujesz wyjazd na wakacje lub długi weekend? Sprawdź, co warto mieć w samochodzie!

Więcej

IP68 oraz IP67 – co oznaczają? Jaką wodoszczelność zapewniają? IP68 oraz IP67 – co oznaczają? Jaką wodoszczelność zapewniają?

IP67 albo IP68 – co oznacza ten parametr? Gdy przeglądasz specyfikację techniczną smartfonów, tabletów czy aparatów fotograficznych, często w takiej formie opisywany jest stopień wodoodporności. Czy te litery i liczby mają praktyczne znaczenie? Czym różni się stopień ochrony IP67 od IP68? Odpowiadamy na te pytania.

Więcej

Face ID – jak działa? Jak ustawić Face ID? Face ID – jak działa? Jak ustawić Face ID?

Face ID to mechanizm uwierzytelniania poprzez rozpoznawanie twarzy. Został opracowany przez firmę Apple i pokazany światu podczas prezentacji iPhone’a X w 2017 r. Od tego czasu znajduje się w każdym modelu iPhone’a oraz tabletach iPad. Jak ustawić Face ID na swoim urządzeniu? Wyjaśniamy i pokazujemy, jak działa Face ID i jak przeprowadzić cały proces krok po kroku!

Więcej

Jak ustawić godzinę w opasce sportowej? Jak ustawić godzinę w opasce sportowej?

Rozmyślasz nad tym, jak ustawić godzinę w opasce? Popularne wśród użytkowników na całym świecie smartbandy imponują liczbą funkcji: mierzą tętno, pokazują liczbę kroków i spalonych kalorii, śledzą jakość snu, przekazują powiadomienia ze smartfonu, a także, naturalnie, informują o porze dnia. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ustawić godzinę w opasce sportowej.

Więcej

Typy ładowarek do telefonu – jakie są rodzaje? Typy ładowarek do telefonu – jakie są rodzaje?

Czy znasz wszystkie typy ładowarek, za pomocą których naładujesz smartfon? Taka wiedza przyda Ci się przede wszystkim wtedy, kiedy obecna ładowarka przestanie działać i trzeba szybko kupić nową. Lub wtedy, gdy telefon wyładuje się podczas wizyty u przyjaciół czy rodziny. Poznaj wszystkie najpopularniejsze rodzaje ładowarek oraz typy złączy.

Więcej

Jak wyłączyć autokorektę w telefonie? Jak ją włączyć? Jak wyłączyć autokorektę w telefonie? Jak ją włączyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć autokorektę w swoim telefonie, pewnie nieraz przysporzyła Ci ona problemów. Chociaż poprawianie czy podpowiadanie konkretnych słów bywa przydatne i przyspiesza pisanie wiadomości, czasem jest też bardzo kłopotliwe. Przekręcone wyrazy w najlepszym razie wywołają lekki uśmiech u odbiorcy. Mogą jednak zupełnie zmienić sens komunikatu. Dowiedz się, jak wyłączyć słownik w telefonie.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]