Jaki pad do PC kupić? Ranking najlepszych kontrolerów

Zastanawiasz się, jaki kontroler do PC spełni Twoje oczekiwania? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jaki pad wybrać. W rankingu znajdziesz propozycje sprawdzone przez użytkowników.


Gracze posiadający konsole często patrzą z góry na tych, którzy korzystają z gier na PC. Bardzo długo najważniejszymi argumentami na rzecz przewagi konsoli nad komputerem było granie na dużym ekranie zamiast na małym monitorze, a także wygodniejsze sterowanie padem niż klawiaturą i myszką. Dziś te różnice się zatarły. Przerzucenie widoku z komputera na ekran telewizora jest dziecinnie proste, a granie na komputerze przy użyciu pada to standard. Właściwie to nawet gracze komputerowi mają ten komfort, że mogą wybrać takiego pada, jakiego chcą, czego nie można powiedzieć o posiadaczach konsol.


Czy joypad na pewno będzie potrzebny?


To jeszcze zależy od typu gier, jakie preferujemy. W przypadku strzelanek czy strategii granie za pomocą klawiatury i myszy daje niesamowitą przewagę nad graczami, którzy próbują korzystać z innym rozwiązań. Pad będzie dobrym rozwiązaniem do większości zręcznościówek czy gier sportowych. Jeśli lubicie takie gry, przeczytajcie koniecznie!


Jaki pad do PC wybrać?


Jaki pad do PC wybrać? Najważniejsze parametry


Pady do gier komputerowych wizualnie są do siebie bardzo podobne i gołym okiem możemy dostrzec, że czerpią wiele od swoich konsolowych odpowiedników. Standardowa konstrukcja zawiera 4 przyciski kierunkowe, dwie gałki analogowe, 4 przyciski odpowiadające za najważniejsze funkcje w grze oraz inne dodatkowe przyciski, których liczba może się różnić w zależności od modelu. Mimo podobieństw w praktyce codzienne użytkowanie kontrolera i zadowolenie gracza będzie się znacząco różnić. Co zatem uwzględnić, wybierając najlepszego pada do PC?


  • Jakość wykonania – w tym miejscu należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na trwałość konstrukcji, czyli plastik, z którego została wykonana obudowa. Równie ważny jest także komfort – czy przyciski łatwo się wciskają, czy stawiają odpowiedni opór, czy palec nie ześlizguje się z gałek lub przełączników.


  • Kształt i rozmieszczenie przycisków – to z jednej strony ergonomia, z drugiej – kwestia przyzwyczajeń konkretnego gracza. Większość padów do PC naśladuje wyglądem kontrolery do konsol Xbox lub Playstation. Warto wziąć pada do ręki, żeby ocenić odległości między przyciskami i ich umiejscowienie, aby mieć pewność czy nam odpowiada.


  • Sposób podłączenia – pady podłączmy przewodem USB lub bezprzewodowo.


  • Producent – producentami padów są najczęściej firmy, które produkują także inne akcesoria komputerowe – takie jak myszki optyczne, kierownice, słuchawki itp. Przy wyborze producenta należy zatem kierować się renomą marki i opinią o innych urządzeniach od tej firmy. Wśród wiodących marek, zapewniających pady dobrej jakości, można wymienić na przykład Logitech, Hama czy Tracer.