MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Graj na komputerze jak na konsoli – doradzamy, jak wybrać joypad

Gracze posiadający konsole często patrzą z góry na tych, którzy korzystają z gier na PC. Bardzo długo najważniejszymi argumentami na rzecz przewagi konsoli nad komputerem było granie na dużym ekranie zamiast na małym monitorze, a także wygodniejsze sterowanie padem niż klawiaturą i myszką. Dziś te różnice się zatarły. Przerzucenie widoku z komputera na ekran telewizora jest dziecinnie proste, a granie na komputerze przy użyciu pada to standard. Właściwie to nawet gracze komputerowi mają ten komfort, że mogą wybrać takiego pada, jakiego chcą, zamiast być zdanym na łaskę lub niełaskę producenta konsoli, który oferuje znacznie mniejszy wybór. W końcu grając na Playstation 4, jesteśmy skazani na kontroler Dual Shock, a grając na Xboxie - na dedykowanego pada Microsoftu.


Czy joypad na pewno będzie potrzebny?

To jeszcze zależy od typu gier, jakie preferujemy. W przypadku strzelanek czy strategii, granie za pomocą klawiatury i myszy daje niesamowitą przewagę nad graczami, którzy próbują korzystać z innym rozwiązań. Pad będzie dobrym rozwiązaniem do większości zręcznościówek czy gier sportowych. Jeśli lubicie takie gry, przeczytajcie koniecznie!


Szukamy idealnego pada – najważniejsze parametry

Pady do gier komputerowych wizualnie są do siebie bardzo podobne i gołym okiem możemy dostrzec, że czerpią wiele od swoich konsolowych odpowiedników. Standardowa konstrukcja zawiera 4 przyciski kierunkowe, dwie gałki analogowe, 4 przyciski odpowiadające za najważniejsze funkcje w grze oraz inne dodatkowe przyciski, których liczba może się różnić w zależności od modelu.

Czego dotyczą zatem największe różnice? W poszczególnych padach możemy dostrzec zróżnicowany kształt, wielkość i rozmieszczenie przycisków, a także ich czułość. Pewne znaczenie ma także jakość wykonania i materiał, z jakiego pad został zrobiony. Już po 30 minutach grania da się dostrzec różnicę – albo pad dobrze leży w dłoni albo często się wyślizguje. Pady wzorowane na konsolowych, zazwyczaj posiadają także funkcje wibracji, czasem jest też dostępna funkcja turbo. Coraz rzadziej spotyka się pady pozbawione gałek analogowych, w których steruje się wyłącznie czterema przyciskami kierunkowymi. Istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest także sposób podłączenia pada. Tańsze konstrukcje podłączmy przewodem USB, natomiast znacznie wygodniejsze w użyciu są pady bezprzewodowe.

Producentami padów są najczęściej firmy, które produkują także inne akcesoria komputerowe - takie, jak myszki optyczne, kierownice, słuchawki itp. Przy wyborze producenta należy zatem kierować się renomą marki i swoją opinią o innych urządzeniach od tej firmy. Wśród wiodących marek, zapewniających pady dobrej jakości, można wymienić na przykład Logitech, Hama czy Tracer.


Najlepsze pady do PC – zobacz konkretne modele!

Gamepad Microsoft Xbox One – to dokładnie ten sam pad, którego używają posiadacze konsol Xbox One. Model uchodzi za bardzo ergonomiczny i wygodny. Wielu producentów starało się skopiować pada Microsfotu, stąd na rynku jest też wiele odpowiedników wyglądających podobnie, jednak to oryginał cieszy się niesłabnącą popularnością. Bezprzewodowy kontroler łączy się przez Bluetooth i z powodzeniem może służyć do grania nie tylko na komputerach i konsoli, ale także na tablecie z Androidem.Joypad LOGITECH F710 – to dla odmiany konstrukcja przypominająca bardziej pada do Playstation 4. Wygodne, gumowe uchwyty oraz czułe przyciski zapewniają dużą precyzję oraz komfort nawet podczas wielogodzinnej gry. Warto dodać, że pad jest także kompatybilny z telewizorami Sony z Androidem, co umożliwia łatwe wejście w rozgrywkę także w grach na telewizorze. Pad jest bezprzewodowy, a zasilanie zapewniają baterie typu AA.

Gamepad bezprzewodowy GMB GAMING JPD-WDV-01 – następny model inspirowany produktami Sony – tym razem bliźniaczo podobny do pada dla Playstation 3. Joypad  zasilany za pomocą dwóch baterii AAA jest wyposażony w 12 przycisków akcji, 2 mini joysticki i 4-kierunkowy dualpad. Warto podkreślić bardzo dobry stosunek ceny do jakości – to produkt za mniej niż 100 zł.Granie za pomocą pada na komputerze może być równie naturalne, jak na konsoli. To kolejny dowód na to, że różnice między platformami do gier stopniowo się zacierają, a zamiana konsoli na komputer jest łatwiejsza niż kiedykolwiek!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]