Gramofony i płyty winylowe – dołącz do analogowego renesansu!

Analogowy dźwięk wraca do łask


Muzyka trafia teraz najczęściej na smartfony, a płyty ulubionych wykonawców segregujemy w folderach znajdujących się na dysku twardym naszego komputera lub laptopa. Co więcej, jakość straciła na znaczeniu, ustępując miejsca dostępności plików MP3. Ta dość smutna muzyczna rzeczywistość od dłuższego czasu się jednak zmienia. Prawdziwą drugą młodość przeżywają płyty winylowe, a co za tym idzie, dołączają do nich także gramofony. Ściany w domach coraz większej liczby ludzi ponownie ozdabiają regały z winylami, a na podłogach znów stoją przeznaczone specjalnie dla nich kosze i pudła. Analogowy bakcyl rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Niezwykle cieszy fakt, że słuchanie muzyki ponownie stało się jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu, jedną z naszych wielu pasji. Muzyka nie gra już tylko gdzieś w tle, ale i w naszej duszy.
Gramofon DENON DP-300F Premium silver

Dostępność. Promocja. Ekskluzywność


Płyty winylowe, z zarówno najnowszymi, jak i wznowionymi albumami, można kupić nie tylko w sklepach, ale także w komisach, na giełdach płytowych, czy specjalnych internetowych serwisach. Aby regularnie poszerzać własną kolekcję, wcale nie potrzeba ogromnej ilości gotówki. Za nowy winyl zapłacimy najczęściej mniej niż 100 zł, a poza tym koszty kolekcjonowania kolejnych płyt można obniżyć, wybierając używane egzemplarze. Jeżeli jednak zdecydujemy się na kupno płyt z lat ’70, czy ’80, to będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 300 zł. W 2008 miał miejsce pierwszy Record Store Day. W błyskawicznym tempie wydarzenie to wyewoluowało z imprezy wspierającej lokalne amerykańskie sklepy muzyczne do międzynarodowego święta płyt analogowych, które zrzesza nie tylko ich fanów, ale także całe muzyczne środowisko. To właśnie m.in. dzięki takim wydarzeniom ponownie padają kolejne rekordy popularności formatu, który ujrzał światło dzienne już w 1948 roku za sprawą wytwórni Columbia. Płyty winylowe mają bardzo dużą wartość kolekcjonerską – wszystko za sprawą ograniczonego nakładu i niejednokrotnie przepięknych okładek, które cieszą oczy swoich właścicieli. Tę ekskluzywność wzmacnia również ciężar płyty, dzięki któremu poczujemy muzykę nawet bez konieczności jej słuchania.

Źródło niezrównanej jakości dźwięku


Wszystko to jest jednak jedynie dodatkiem do najważniejszej, głównej zalety płyt winylowych – najwyższej jakości dźwięku, praktycznie nieporównywalnej z żadnym formatem cyfrowym. Dźwięk analogowy oczarowuje swoją głębią, otula ciepłem i wprost zachwyca organicznym charakterem. Każdy odsłuch jest jedyny w swoim rodzaju. Ponadto płyty winylowe są także bezkonkurencyjne pod względem zakresu częstotliwości i ilości informacji, które mogą przechowywać. Wszystko to sprawia, że winyle i gramofony to nie zwykła, przemijająca z czasem moda, ale pasja na długie lata, a może nawet i na całe życie. Odtwarzacze, które znajdziemy w sklepach to najczęściej urządzenia w pełni zautomatyzowane, z wbudowanym przedwzmacniaczem, dzięki czemu jedyne co będziemy musieli zrobić, by cieszyć się jedynym w swoim rodzaju odsłuchem ulubionej płyty, to umieścić ją na talerzu. Ten z kolei, w przypadku napędu paskowego, zostaje wprawiony w ruch za pomocą paska napędowego. Zaletą tego zdecydowanie najpopularniejszego rozwiązania jest to, że następuje wytłumienie wszelkich szumów dzięki odseparowaniu talerza od silnika. Odtwarzanie muzyki z płyt winylowych jest możliwe dzięki igle, która składa się z cewki i magnesu. Powierzchnię płyty dotyka szlif igły i to od jego nacisku zależą właściwości dźwięku. Jeżeli nacisk będzie większy, usłyszymy znacznie bogatsze niskie tony. Z kolei im mniejszy nacisk, a waha się on od 1,75 do 2 g, tym dźwięk staje się klarowniejszy i bardziej przestrzenny. Równie ważnym elementem gramofonu jest jego podstawa, która odpowiadając za tłumienie drgań mogących wypaczyć odsłuch, ma bardzo duży wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku.

I Ty możesz zostać koneserem!


Płyty winylowe, podobnie jak gramofony, wciąż mają się dobrze. Co więcej, przestały być produktem dla mas, stając się obok high-endowych zestawów audio jedynym słusznym wyborem dla koneserów najlepszego czystego dźwięku. Charakterystyka brzmienia, która koi zmysły, niezwykła społeczność skupiona wokół winyli i ten czar dawnych lat – wszystko to sprawia, że naprawdę warto wrócić do analogowego audio. Wybierając gramofony i płyty winylowe, być może zyskamy też kolejną życiową pasję, która nada codzienności jedynego w swoim rodzaju kolorytu. Zakup sprzętu i rozbudowywanie kolekcji longplayów i singli wcale nie musi być bardzo drogi. Analogowy renesans trwa w najlepsze. Czy i Ty złapiesz bakcyla?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel