Gramofony - powrót muzyki z płyt winylowych

Czym jest gramofon?
Gramofon jest urządzeniem służącym do odtwarzania płyt gramofonowych. Urządzenie składa się z talerza, ramienia i wkładki gramofonowej. W zależności od płyty talerz obraca się z prędkością 33 lub 45 obrotów na minutę.
 Gramofon
Elementy
Każdy gramofon ma ramię, do którego przymocowana jest wkładka gramofonowa. Wkładka w znacznym stopniu decyduje o jakości dźwięku. Na końcu wkładki znajduje się igła umieszczona w rowku płyty. Nacisk igły można czasami ustawiać za pomocą regulowanej przeciwwagi przymocowanej do ramienia. Gramofony automatyczne po naciśnięciu przycisku wprawiają w ruch talerz i opuszczają igłę na płytę.
 
Napęd
Niektóre typy gramofonów mają napęd paskowy, w którym silnik jest połączony z talerzem za pomocą paska. Wada tego rozwiązania polega na tym, że pasek ulega zużyciu i musi być co pewien czas wymieniany.
W gramofonach z napędem bezpośrednim silnik jest bezpośrednio połączony z talerzem, przez co cechuje się krótszym czasem reakcji i nie wymaga konserwacji.

Podłączenie
Gramofon ma dwie wtyczki cinch do podłączenia urządzenia do wejścia gramofonowego wzmacniacza lub amplitunera. Jeśli wzmacniacz lub amplituner nie ma wejścia gramofonowego, można dokupić zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy. Gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem należy podłączyć do standardowego wejścia wzmacniacza. Uziemienie gramofonu zapobiega przydźwiękom.

Złącze USB
Niektóre modele gramofonów są wyposażone w złącze USB, co umożliwia bezpośrednie połączenie z komputerem. Są one często używane do cyfryzacji płyt gramofonowych.

Producenci
American Audio, Audio Technica, Audiophony, Cambridge Audio, Citronic, Clearaudio, DAP, Denon, DJ-Tech, Dual, Dynavox, Elta, Gemini, Gemsound, IMG Stage Line, ION, Jaytec, JBSystems, Karcher, Kenwood, KoolSound, Knig, Lenco, Marantz, McCrypt, Music Hall, NAD, Numark, Omnitronic, Pioneer, Pro-Ject, Q-Sonic, Reflecta, Reflexion, Rega, Reloop, Roadstar, Scott, Sherwood, Sony, Soundmaster, Stanton, Synq, Technics, Thorens, US BLASTER, Vestax, Zomo

powrót

pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant'); if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]