Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

W domu, podobnie jak w szkole, można spędzić czas w konstruktywny sposób i wiele się nauczyć. Gdy lekcje są odwołane, nie należy zaniedbywać nauki. Trochę kreatywności i nowych technologii pozwoli wymyślić ciekawe sposoby na edukacyjne zabawy z dzieckiem w każdym wieku. I chociaż rodzic nie zastąpi w pełni nauczyciela, to wciąż ma wiele narzędzi do tego, aby wspierać rozwój malucha. Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu będą odpowiednie? Przedstawiamy nasze propozycje.


Gry i zabawy w domu dla przedszkolaka


To, jakie zabawy pozwolą dzieciom kreatywne spędzić czas bez wychodzenia z domu, to na pewno rozmaite prace plastyczne. Rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny albo z ciastoliny czy naklejanie różnych elementów to zajęcia, które rozwijają nie tylko wyobraźnię, ale również motorykę małą. A ze wspólnie wykonanych prac można potem zrobić piękną wystawę!

Z przedszkolakiem można spróbować także prostych gier planszowych. Na początek nieoceniony będzie popularny „Chińczyk” albo bierki. Z bardziej współczesnych gier na pewno godne polecenie są Pędzące Żółwie, a także Grzybobranie w zielonym gaju. To gry, z którymi poradzą sobie świetnie już czterolatki!

Warto zachęcać małe dzieci także do tworzenia rozmaitych konstrukcji – budowania z klocków albo łączenia torów.Gry i zabawy w domu dla dzieci 7–10 lat


Nic tak dobrze nie porządkuje ogólnej wiedzy i nie zachęca do utrwalania wiadomości jak teleturnieje. Stąd popularność „Milionerów” nie tylko w formie telewizyjnego show, ale także jako gry planszowej. Do tej pory ukazało się już wiele jej wersji. Najciekawszą wydaje się gra towarzyska Milionerzy Wyzwanie Dorośli Vs Dzieci, która zachęca do rywalizacji międzypokoleniowej. W rozgrywce może wziąć udział od 2 do 4 graczy, zestaw zawiera aż 660 kart z pytaniami. Produkt będzie odpowiedni dla dzieci od 8 roku życia. Jedna partia zajmuje około 30 minut, ale można grać wielokrotnie. Teleturniej może mieć też bardziej multimedialną formę.

Jeśli mamy konsolę Playstation 4, atrakcyjną propozycją na zabawę z dzieckiem w domu będzie gra PS4 Wiedza To Potęga. Podobnie jak inne propozycje od PlayLink bardzo dobrze wykorzystuje w rozrywce także smartfony, które z odpowiednią aplikacją działają jak kontroler do gry. W ramach rywalizacji nie tylko odpowiadamy na pytania, ale również utrudniamy życie przeciwnikom na rozmaite sposoby.

Inne zabawy dla dzieci w domu, które możemy zaproponować, to na pewno układanie puzzli czy tworzenie wymyślnych konstrukcji z klocków Lego.Gry i zabawy dla nastolatków w domu


Mając w domu starszaki, można wymyślać takie zabawy z dziećmi w domu, aby wspierać naukę konkretnych przedmiotów. Gra planszowa EGMONT Wtedy Kiedy będzie bardzo dobrym sposobem na utrwalenie wiedzy historycznej.

Matematykę można poćwiczyć, rozwiązując Sudoku, a język angielski najlepiej wesprze wspólne oglądanie anglojęzycznych programów bez polskich napisów.

Jeśli zamiast nauki będziemy chcieli postawić na rozrywkę i miło spędzony czas przy różnych grach w domu, to ciekawą propozycją będzie na pewno gra towarzyska MDR Kariera polityczna. Ta gra planszowa bardzo dobrze wpisuje się w kampanię wyborczą i zapewni wiele emocji. Wartością dodaną jest szata graficzna z zabawnymi obrazkami Andrzeja Mleczki. Rozegranie jednej partii zajmuje mniej więcej godzinę.

Podsumowując, niezależnie od wieku jako najlepsze gry i zabawy dla dzieci w domu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • gry planszowe i karciane,
  • gry towarzyskie i logiczne na konsole,
  • programy edukacyjne dostępne w Internecie albo filmy dokumentalne.Nawet jeśli na co dzień home schooling wydaje nam się zupełnie obcy i nie widzimy się w roli domowego nauczyciela, czasowe wejście w tę rolę może okazać się ciekawym urozmaiceniem – i dla rodzica, i dla dziecka.

Przeczytaj więcej

Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

W domu, podobnie jak w szkole, można spędzić czas w konstruktywny sposób i wiele się nauczyć. Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu będą odpowiednie? Przedstawiamy nasze propozycje.
Zdrowa dieta dla malucha

Zdrowa dieta dla malucha

Przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków dla dziecka może być także czasochłonne. Jak ułatwić sobie życie i zdrowe oraz smaczne jedzenie przygotowywać szybko i sprawnie? Przedstawiamy przegląd urządzeń, które mogą w tym pomóc.
Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

W tym artykule pokazujemy ciekawe alternatywy. Jak niewielkim kosztem zorganizować świetną zabawę podczas ferii zimowych? Oto nasze pomysły!
Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku?

Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku?

Na świętego Mikołaja czekają przede wszystkim dzieci, a to, co znajdzie się pod choinką, jest dla najmłodszych z reguły najważniejszą częścią świąt. Właśnie dlatego, aby uniknąć rozczarowań, dobrze jest starannie podejść do wyboru odpowiednich upominków. Jakie prezenty dla dzieci mogą być strzałem w dziesiątkę? Prezentujemy nasze propozycje!
Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent

Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent

Kultowe duńskie klocki praktycznie nigdy nie zawodzą. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki prezent kupić dziecku, zazwyczaj dobrą odpowiedzią będzie LEGO. Oto zestawienie najciekawszych zestawów, idealnych na prezent pod choinkę.
Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka

Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka

Pytanie o to jakrozszerzać dietę niemowlaka, nurtuje wielu młodych rodziców, dlatego spieszymy z odpowiedzią. 
Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Żeby pokarm nie stracił swoich właściwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki. Zobacz jakich!
Kiedy przydaje się laktator?

Kiedy przydaje się laktator?

Laktator podczas karmienia piersią przydaje się już od pierwszych dni po porodzie. Sprawdź kiedy!
Kiedy przydaje się niania elektroniczna?

Kiedy przydaje się niania elektroniczna?

Przygotowanie wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych gadżetów, które powinny rodzicom ułatwiać życie – w tym niania elektroniczna. Przyjrzymy się jej w tym artykule i odpowiemy na pytanie: kiedy się przydaje?
Bezpieczeństwo podczas wakacji – nowinki technologiczne, które warto znać

Bezpieczeństwo podczas wakacji – nowinki technologiczne, które warto znać

Jakie technologiczne nowości pozwolą zwiększyć kontrolę nad dzieckiem i uniknąć potencjalnych problemów? Przygotowaliśmy artykuł z myślą o troskliwych i odpowiedzialnych rodzicach.

powrót