Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne bardzo przydają się w wielu mieszkaniach i domach. Stanowią nieocenioną pomoc w ogrzaniu pomieszczeń przede wszystkim tam, gdzie nie funkcjonuje centralne ogrzewanie, ale nie tylko. Tam, gdzie są zainstalowane na stałe grzejniki, także nie zawsze temperatura jest optymalna. Pomijając awarie, na słabą efektywność cieplną, oprócz zapowietrzenia, może wpływać także niska jakość instalacji grzewczej (rur), co ujemnie wpływa na komfort termiczny, zwłaszcza w starych budynkach, gdzie od dawna nie remontowano instalacji. Pozostaje też kwestia nieprzyjemnych dni, które zaskakują zimnem znienacka, jeszcze zanim rozpocznie się prawdziwy sezon grzewczy. Grzejnik elektryczny, chociaż kosztowny w eksploatacji, jest bardzo skuteczny, bo najczęściej potrafi znacznie zwiększyć temperaturę w krótkim czasie, a gdy przestaje być potrzebny, już nie pobiera prądu. Mając to na uwadze, warto pomyśleć o posiadaniu takiego grzejnika, aby mróz nie pokrzyżował nam nigdy planów. A jaki model wybrać? Podpowiadamy w tym poradniku. 


Co wziąć pod uwagę, szukając idealnego grzejnika?


  • Wielkość pomieszczenia i jego charakter – generalnie, im większe jest pomieszczenie, tym więcej energii trzeba poświęcić, aby je efektywnie ogrzać. Czasami producenci podają maksymalny metraż, jaki można ogrzać za pomocą danego urządzenia, ale często jesteśmy pozbawieni takiej informacji i zdani na siebie. Jednak, oprócz samego metrażu, warto uwzględnić też inne elementy. Na pewno łatwiej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę na zamkniętej przestrzeni. Zamykanie drzwi zdecydowanie ułatwia utrzymanie ciepła, o ile oczywiście jest to możliwe. Warto także brać pod uwagę, ile w danym pomieszczeniu znajduje się drzwi i okien. Zawsze w zimne dni, pomieszczenie z kilkoma oknami i drzwiami balkonowymi będzie większym wyzwaniem, niż takie bez okien. Oprócz tego, powinniśmy brać pod uwagę, co dzieje się w danym pomieszczeniu i jakie są tam inne potencjalne źródła ciepła. Zazwyczaj ciepłym pomieszczeniem jest kuchnia, gdzie regularnie gotujmy posiłki. Dodatkowe ciepło może też generować włączony komputer, dekoder, serwer plików i wszelkie inne urządzenia, które się nagrzewają.  • Przestrzeń – grzejnik to kolejny element wyposażenia wnętrza, który trzeba gdzieś postawić lub zawiesić. Dobrze jest zaplanować, w którym konkretnie miejscu ma się znaleźć i wygospodarować na niego miejsce. Trzeba też próbować przewidzieć aktywność domowych zwierząt albo bawiących się dzieci, które mogą dotknąć nagrzanego elementu albo przewrócić urządzenie. Inną drogą jest wybór grzejnika, który będzie lekki i mobilny - w tej sytuacji będzie go można często przenosić w zależności od potrzeb, zamiast trzymać przez cały sezon zimowy w jednym konkretnym miejscu.
  • Koszty – w tym miejscu należy myśleć dwutorowo. Z jednej strony ważna będzie cena samego urządzenia, z drugiej - także koszty eksploatacji. Często okazuje się, że pozornie tani sprzęt, generuje w ciągu jednego sezonu koszty zużycia energii wielokrotnie wyższe od ceny samego urządzenia.


Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?


  • Grzejniki konwektorowe - ogrzewają powietrze, które przepływa wokół znajdujących się w ich obudowach grzałek. Mogą mieć naturalny obieg powietrza, jednak większość ma wentylator, który ten obieg wymusza i w ten sposób intensyfikuje wymianę ciepła.  Takie rozwiązanie sprawia, że szybko zwiększa się temperatura w pomieszczeniu. Warto je zatem stosować tam, gdzie pomieszczenia nie są ogrzewane przez cały czas, ale po wejściu do nich chce się szybko odczuwać ciepło.
  • Grzejniki olejowe – generują wysoką temperaturę, dzięki podgrzaniu za pomocą grzałki oleju, który znajduje się wewnątrz stalowej obudowy. Ciecz kondensuje ciepło, które następnie dzięki żebrowanej konstrukcji ścianek jest równomiernie rozprowadzane. Dzięki temu, stosunek oddawania i wymiany ciepła do gabarytów jest wysoki. Grzejniki olejowe, w przeciwieństwie do konwektorowych, nagrzewają się stosunkowo długo, ale wolno stygną.
  • Grzejniki halogenowe i ceramiczne – te urządzenia mają halogenowe lub ceramiczne elementy grzejne, rozgrzewające się do bardzo wysokiej temperatury niemal natychmiast po włączeniu. W przeciwieństwie do konwektorów, przekazujących ciepło na drodze konwekcji, czyli ruchu powietrza, promienniki ogrzewają przez promieniowanie – nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal.Jaki grzejnik do łazienki?


Tutaj sprawdzi się takie rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć szybki, ale krótkotrwały efekt. Chodzi tutaj o to, aby nie było nam zimno, gdy wychodzimy z wanny lub spod ciepłego prysznica. Grzejnik łazienkowy nie musi być także bardzo wydajny, bo z reguły będzie pracował w niewielkim pomieszczeniu. Prostym i niedrogim rozwiązaniem może być na przykład grzejnik konwektorowy SENCOR SCF 2003. Sprzęt pracuje na 3 poziomach mocy, jest poręczny i dość lekki. Jeśli obawiamy się przewrócenia grzejnika, jest także opcja powieszenia go na ścianie. Grzejnik ma także zabezpieczenie przed przegrzaniem.


Jaki grzejnik do pokoju dziennego lub sypialni?


Jeśli w umeblowanym pokoju trudno wygospodarować dużo miejsca na grzejnik, dobrym rozwiązaniem może być model o kształcie kolumny. Można tutaj polecić grzejnik ceramiczny HB CTH2002D. Urządzenie ma dwa poziomy grzania, odpowiadające mocy 1000W i 2000W. W przypadku przypadkowego przewrócenia, automatycznie się wyłącza. Wygodne sterowanie zapewnia załączony pilot. Dzięki temu, można regulować pracę urządzenia bez konieczności podchodzenia do niego. Idealne rozwiązanie, gdy nie chcemy wstawać spod koca!

Szukając bardziej zaawansowanego grzejnika, warto zwrócić uwagę na termowentylator STADLER FORM Paul. Firma, znana między innymi z produkcji oczyszczaczy powietrza o eleganckim, minimalistycznym designie, oferuje ciekawy produkt z bardzo dokładną regulacją sposobu pracy. W tym przypadku, poziomów grzania jest aż 8, a ponadto wspiera nas technologia Adaptive Heat. Dzięki niej, grzejnik ogrzeje powietrze do danej temperatury, a następnie będzie ją utrzymywał, zamiast generować więcej ciepła i - co za tym idzie - wyższe koszty.

Warto docenić także grzejniki olejowe, które wydają się być idealnym rozwiązaniem do sypialni. Można wyłączyć taki grzejnik przed pójściem spać i jeszcze podczas zasypiania korzystać z wysokiej temperatury, bo, jak wspomnieliśmy wcześniej, olej pozostaje nagrzany jeszcze przez długi czas po odcięciu dopływu prądu. Jeśli szukamy modelu o niewielkich gabarytach, dobrym wyborem będzie grzejnik AEG RA 5587 składający się z 7 żeberek (moc 1500W). Do większego pomieszczenia lepiej kupić grzejnik olejowy MPM MUG-17 składający się z 9 żeberek (moc do 2000W). W obu przypadkach, producent zapewnia zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz koła umożliwiające łatwe przemieszczanie ciężkiego grzejnika.


Jak rozsądnie używać grzejnika?


Oprócz odpowiedniego dobrania sprzętu do swoich potrzeb, warto pamiętać także o tym, aby z dodatkowego źródła ogrzewania korzystać rozsądnie. Przede wszystkim należy wyłączać sprzęt, gdy nie ma nas w domu, ale również zadbać o to, żeby nie generować kosztownych strat ciepła. Na pewno dobrze jest na zimę uszczelnić okna i raczej zrezygnować z częstego wietrzenia. Na jakość powierza wewnątrz, lepiej wpłynie użycie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania.

powrót