Historia telefonów komórkowych

Dzięki telefonom komórkowym zawsze i wszędzie można się z Tobą skontaktować. Telefony komórkowe stają się uniwersalnymi urządzeniami obsługującymi multimedia.


Czym jest telefon komórkowy?


Tak samo jak w przypadku klasycznego telefonu, telefonowanie za pomocą telefonu komórkowego polega na wybraniu numeru żądanego rozmówcy. Nawiązanie połączenia zależy jednak od odbioru fal radiowych, z tego względu rozmowy prowadzone przez telefon komórkowy zostają przerwane w przypadku braku zasięgu, na przykład w tunelu. Telefony komórkowe w Europie wykorzystują standard GSM i pasma częstotliwości 900 MHz („sieć D”) lub 1800 MHz („sieć E”).Telefony trójzakresowe wykorzystują dodatkowo pasma częstotliwości 1900 lub 850 MHz (głównie w USA). Czterozakresowe telefony komórkowe obsługują wszystkie cztery pasma częstotliwości.


Historia


Pierwsze „komórki” były dostępne już w 1958 r. w postaci telefonów samochodowych, które ze względu na zastosowane lampy próżniowe były stosunkowo duże, a ich użytkowanie nawet do krótkich rozmów wiązało się z wydaniem majątku. W 1985 r. wprowadzono analogową „sieć C” bazującą na małych komórkach. Niższa moc nadawcza sprawiła, że telefony przenośnie stały się trochę mniejsze. W wyniku wprowadzenia pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pokrywających wszystkie obszary cyfrowych sieci komórkowych można było po raz kolejny zmniejszyć wymaganą wydajność baterii telefonów komórkowych, a tym samym ich wielkość. W 1992 r. firma Motorola zaprezentowała pierwszy telefon wykorzystujący aktualny standard GSM.


Mniej więcej od 1992 r. nowe telefony przenośne GSM zaczęto potoczne określać jako „komórki”. W krajach angielskojęzycznych powszechne są określenia „cell(ular) phone”, „mobile phone” lub „portable”. Początkowo telefony komórkowe były uważane za ekskluzywne akcesoria dla biznesmenów, osób bogatych i celebrytów. Obecnie komórki używane są przez wszystkie warstwy społeczne i grupy wiekowe.


Historia telefonu komórkowego – niezawodna Nokia

Sprzęt

Podobnie jak telefon tradycyjny, telefon komórkowy składa się z głośnika, mikrofonu, klawiatury i cyfrowego wyświetlacza. Ponadto telefon komórkowy jest często wyposażony w klawisze menu lub mini kontroler. Jednostka radiowa składa się z nadajnika-odbiornika i anteny. Urządzenie zasilane jest przez akumulator.

Karta SIM

Korzystanie z telefonu komórkowego wymaga karty SIM służącej do identyfikacji w sieci komórkowej i rozliczania kosztów. Wśród kart SIM rozróżnia się karty prepaid z doładowywanym kontem bez konieczności zawierania umowy oraz karty abonamentowe. W przypadku umowy na czas oznaczony (zwykle 24 miesiące) operator udostępnia z reguły telefon komórkowy na zasadzie kredytu – cena zakupu urządzenia rozłożona jest na miesięczne opłaty abonamentowe. W przypadku oferty prepaid klient płaci zasadniczo za samą kartę.

Za pomocą tak zwanej blokady SIM-lock operatorzy sieci komórkowych wiążą klientów określoną formą umowy. Zabezpieczony w ten sposób telefon komórkowy może być używany wyłącznie w połączeniu z kartą SIM danego operatora. To gwarantuje, że klient będzie jednoznacznie związany warunkami umowy, co jest ważne w przypadku kredytowania kosztów urządzeń. Blokadę SIM-lock można zazwyczaj dezaktywować bezpłatnie po wygaśnięciu okresu umowy lub wcześniej za odpowiednią opłatą.

Niezależnie od blokady każdy telefon komórkowy umożliwia bezpłatne połączenie z numerem alarmowym 112.

Wiadomości tekstowe SMS

Jedną ze szczególnie popularnych funkcji telefonu komórkowego jest wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych – tak zwanych wiadomości SMS. Maksymalna długość jednej wiadomości SMS wynosiła 160 znaków. Pierwotnie wiadomości SMS były traktowane jako funkcja dodatkowa i były dostępne bezpłatnie. Obecnie w zależności od warunków umowy jest za nie doliczana opłata. W 2003 roku wysyłano w Europie ponad 16 miliardów wiadomości SMS miesięcznie. Dla osób niesłyszących lub niedosłyszących wiadomości SMS są ponadto jedyną możliwością korzystania z telefonu komórkowego.

MMS

Rozwinięciem wiadomości SMS są wiadomości MMS (Multimedia Messaging Service), które oprócz tekstu umożliwiają również wysyłanie plików dźwiękowych, z obrazami i wideo. W celu odbierania i wysyłania wiadomości MMS telefon komórkowy musi obsługiwać inne protokoły transmisji niż dla wiadomości SMS. Nie każdy telefon z obsługą SMS jest w stanie odbierać wiadomości MMS. Z tego względu niektórzy operatorzy umożliwiają odbieranie wiadomości MMS przez Internet. Kolejnym elementem standardowego wyposażenia telefonów komórkowych stały się cyfrowe aparaty fotograficzne.

Telefon komórkowy jako cyfrowy aparat fotograficzny

W 1999 r. firma Toshiba wprowadziła na japoński rynek pierwszy telefon komórkowy z wbudowany cyfrowym aparatem fotograficznym. Od 2002 r. prawie wszystkie telefony komórkowe umożliwiają robienie zdjęć. Od tego czasu jakość aparatów staje się coraz lepsza. Na początku wbudowane aparaty obsługiwały zaledwie skromny tryb VGA – obecnie niektóre telefony są wyposażone w kamerę o rozdzielczości kilkunastu megapikseli z lampą błyskową i wielokrotnym zoomem. Niektórzy producenci oferują telefony komórkowe specjalnie wyposażone do robienia wysokiej jakości zdjęć. Aktualne modele umożliwiają również nagrywanie filmów wideo. Zrobione zdjęcia i nagrane filmy są zapisywane w telefonie. W zależności od dostępnych opcji wyposażenia można je wysłać do innego telefonu komórkowego lub komputera PC w wiadomości MMS, pocztą elektroniczną, przez podczerwień, Bluetooth, WiFi lub kabel USB.

Wzornictwo

Różnorodność wzornictwa telefonów komórkowych jest praktycznie nieograniczona: od klasycznych urządzeń kanciastych (obudowa typu „candybar”), poprzez bardzo popularne telefony składane („folder” / „clam shell”), warianty z poziomym przegubem obrotowym, modele wysuwane, w których wyświetlacz i klawisze obsługi są przesuwane w górę nad klawiszami do wybierania numeru, aż po telefony z ekranem dotykowym.

Rozwój

Telefony komórkowe stały się urządzeniami wielofunkcyjnymi z pełnym dostępem do Internetu przez WLAN lub UMTS, obsługą telefonii IP, kamerą, odtwarzaczem MP3, nawigacją i konsolą do gier. Są one określano jako smartfony lub urządzenia PDA.

iPhone firmy Apple wyznaczył ponadto standardy w zakresie obsługi za pomocą dotykowego interfejsu użytkownika, który został przejęty i rozwinięty przez wielu producentów.

Problemy podczas korzystania z telefonów komórkowych

Coraz częstsze korzystanie z telefonów komórkowych w miejscach publicznych nie zawsze jest jednak pożądane. Używanie telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia pojazdu bez zestawu głośnomówiącego jest zabronione i podlega grzywnie. Korzystanie z telefonu komórkowego jest również surowo zabronione w samolocie podczas lotu, ponieważ może to zakłócić działanie elektroniki pokładowej. Rozmawianie przez telefon komórkowy w restauracji lub kinie jest uważane za bardzo nieuprzejme. To samo dotyczy kościołów i szpitali.

Producenci

4G Systems, Acer, AEG, Alcatel, Amplicom, Apple, Asus, AT-Mobile, AURO, BellPepper Mobile, BelTel, Benefon, BenQ, Siemens, BlackBerry, Danger, Doro, E-Plus, Elite, Elson, Emporia, Eten, Fujitsu-Siemens, Garmin-Asus, Gereral Mobile, GigaByte, Google, Grundig, Hagenuk, Haier, HP, HTC, Hyundai Mobile, i-mate, Innostream, ITT, Kandy Mobile, LG Electronics, Matsunichi, Maxfield, Mio, Mitsubishi, ModeLabs, Motorola, NEC, Neonode, Nokia, o2, OpenMoko, PalmOne, Panasonic, Pantech, Philips, Qtek, RIM, Sagem, Samsung, Secufone, Sendo, Sharp, Siemens, Sonim, Sony-Ericsson, Spyker Mobile, T-Mobile, TelMe, The Medical Phone, Toshiba, Trium, Universum, VK-Mobile, Vodafone, Xcute

Telefon z klapka w historii telefonów

Zobacz więcej

Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Zablokowanie swojego telefonu to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Jak odblokować iPhone. Przedstawiamy sprawdzone sposoby dla różnych modeli telefonów.
Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Wzmocniona konstrukcja i brak niepotrzebnych technologicznych nowinek docenią ci wszyscy, którzy do wyboru smartfona podchodzą bardzo pragmatycznie. W artykule przyglądamy się wybranym telefonom pancernym, tworząc jednocześnie ich ranking.
Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Podstawowa różnica między fotografią mobilną a robieniem zdjęć jeszcze przed erą smartfonów, polega na tym, że obecnie generujemy znacznie więcej plików ze zdjęciami. Zrobienie fotki jest banalnie proste, więc gromadzimy tysiące ujęć, bardzo często zapominając o ich selekcji i usuwaniu. Gdy zaczyna brakować miejsca na dysku, przychodzi czas na zgranie zawartości telefonu na inny nośnik. Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? Wskazujemy kilka sposobów.
Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Smartfony to bardzo praktyczne urządzenia, bez których wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Co jakiś czas wymiana telefonu jest bardzo potrzebna. W ciągu 2–3 lat od premiery zdecydowana większość smartfonów nie przystaje już do nowoczesnych wymagań. Co w sytuacji, gdy chcemy kupić nowy, funkcjonalny telefon, a nie widzimy potrzeby, aby inwestować we flagowy model? W tym rankingu szukamy najlepszych smartfonów w cenie do 1000 zł.
Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking

Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking

Smartfony już dawno przejęły funkcje wielu innych urządzeń – w tym odtwarzaczy muzycznych. Chociaż niemal każdy telefon umożliwia odtwarzanie muzyki, przyjemność ze słuchania ulubionych utworów może być na różnym poziomie, w zależności od telefonu i słuchawek. Jeśli chcemy często słuchać muzyki, używając do tego smartfona, warto wybrać odpowiedni model, który dobrze się nadaje do tego zadania. Jaki sprawdzi się w tej roli najlepiej? Prezentujemy przegląd najlepszych telefonów do słuchania muzyki.
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  
Zestaw głośnomówiący do auta – jaki model wybrać i dlaczego?

Zestaw głośnomówiący do auta – jaki model wybrać i dlaczego?

O czym pamiętać, gdy decydujemy się na zakup zestawu głośnomówiącego? Oto praktyczny poradnik i propozycje konkretnych modeli, które warto kupić.
Smartfony OPPO – czy warto kupić?

Smartfony OPPO – czy warto kupić?

OPPO to stosunkowo nowa marka na polskim rynku. Najważniejsze informacje o sprzęcie OPPO znajdziesz w tym artykule.
Top 5 urządzeń Xiaomi, które warto kupić w 2020

Top 5 urządzeń Xiaomi, które warto kupić w 2020

Xiaomi to chińska firma znana na naszym rynku przede wszystkim z dobrej jakości smartfonów dostępnych w bardzo konkurencyjnych cenach. Wybraliśmy 5 najciekawszych sprzętów Xioami, które warto kupić. Ciekawe czy o nich słyszeliście!
Zoom w smartfonie – jak z niego dobrze korzystać, aby robić idealne zdjęcia?

Zoom w smartfonie – jak z niego dobrze korzystać, aby robić idealne zdjęcia?

Fotografia mobilna rozwija się bardzo dynamicznie, a smartfon już od dawna jest najpopularniejszym urządzeniem do robienia zdjęć. Duży postęp dokonał się także w kwestii przybliżania obiektów na zdjęciach, czyli tak zwanego zoomu. Co warto wiedzieć na ten temat? Zbiór przydanych informacji w tym artykule.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]