MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Historia telefonów komórkowych

Interesuje Cię historia telefonów komórkowych? A może jesteś młodą osobą i zastanawiasz się, jak wyglądało telefonowanie jeszcze przed erą smartfonów? Przedstawiamy najciekawsze fakty związane z telefonią komórkową. Zobacz, jak to się zaczęło.

Dzięki telefonom komórkowym zawsze i wszędzie można się z Tobą skontaktować. Kiedyś służyły przede wszystkim do rozmów, a obecnie są już uniwersalnymi urządzeniami obsługującymi multimedia.


Czym jest telefon komórkowy? Historia


Tak samo jak w przypadku klasycznego telefonu, telefonowanie za pomocą telefonu komórkowego polega na wybraniu numeru żądanego rozmówcy. Nawiązanie połączenia zależy jednak od odbioru fal radiowych, z tego względu rozmowy prowadzone przez telefon komórkowy zostają przerwane w przypadku braku zasięgu, na przykład w tunelu. Telefony komórkowe w Europie wykorzystują standard GSM i pasma częstotliwości 900 MHz („sieć D”) lub 1800 MHz („sieć E”). Telefony trójzakresowe wykorzystują dodatkowo pasma częstotliwości 1900 lub 850 MHz. Czterozakresowe telefony komórkowe obsługują wszystkie cztery pasma częstotliwości.


Kiedy pojawił się pierwszy telefon komórkowy?


Pierwsze „komórki” były dostępne już w 1958 r. w postaci telefonów samochodowych, które ze względu na zastosowane lampy próżniowe były stosunkowo duże, a ich użytkowanie nawet do krótkich rozmów wiązało się z wydaniem majątku. W 1985 r. wprowadzono analogową „sieć C” bazującą na małych komórkach. Niższa moc nadawcza sprawiła, że telefony przenośnie stały się trochę mniejsze. W wyniku wprowadzenia pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pokrywających wszystkie obszary cyfrowych sieci komórkowych można było po raz kolejny zmniejszyć wymaganą wydajność baterii telefonów komórkowych, a tym samym ich wielkość. W 1992 r. firma Motorola zaprezentowała pierwszy telefon wykorzystujący aktualny standard GSM.


Telefon komórkowy – historia


Mniej więcej od 1992 r. nowe telefony przenośne GSM zaczęto potoczne określać jako „komórki”. W krajach angielskojęzycznych powszechne są określenia „cell(ular) phone”, „mobile phone” lub „portable”. Początkowo, telefony komórkowe były uważane za ekskluzywne akcesoria dla biznesmenów, osób bogatych i celebrytów. Obecnie komórki używane są przez wszystkie warstwy społeczne i grupy wiekowe.

Podobnie jak telefon tradycyjny, telefon komórkowy składa się z głośnika, mikrofonu, klawiatury i cyfrowego wyświetlacza. Ponadto telefon komórkowy jest często wyposażony w klawisze menu lub mini kontroler. Jednostka radiowa składa się z nadajnika-odbiornika i anteny. Urządzenie zasilane jest przez akumulator.


Karta SIM w telefonie komórkowym


Korzystanie z telefonu komórkowego wymaga karty SIM, służącej do identyfikacji w sieci komórkowej i rozliczania kosztów. Wśród kart SIM rozróżnia się karty prepaid z doładowywanym kontem bez konieczności zawierania umowy oraz karty abonamentowe. W przypadku umowy na czas oznaczony (zwykle 24 miesiące), operator udostępnia z reguły telefon komórkowy na zasadzie kredytu – cena zakupu urządzenia rozłożona jest na miesięczne opłaty abonamentowe. W przypadku oferty prepaid klient płaci zasadniczo za samą kartę.

Za pomocą tak zwanej blokady simlock operatorzy sieci komórkowych wiążą klientów określoną formą umowy. Zabezpieczony w ten sposób telefon komórkowy może być używany wyłącznie w połączeniu z kartą SIM danego operatora. To gwarantuje, że klient będzie jednoznacznie związany warunkami umowy, co jest ważne w przypadku kredytowania kosztów urządzeń. Blokadę simlock można zazwyczaj dezaktywować bezpłatnie po wygaśnięciu okresu umowy lub wcześniej – za odpowiednią opłatą.

Niezależnie od blokady, każdy telefon komórkowy umożliwia bezpłatne połączenie z numerem alarmowym 112.


Historia wiadomości tekstowych SMS


Jedną ze szczególnie popularnych funkcji telefonu komórkowego było przez lata wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych – tak zwanych wiadomości SMS. Maksymalna długość jednej wiadomości SMS wynosiła 160 znaków. Pierwotnie wiadomości SMS były traktowane jako funkcja dodatkowa i były dostępne bezpłatnie. Obecnie, w zależności od warunków umowy, jest za nie doliczana opłata. Dla osób niesłyszących lub niedosłyszących wiadomości SMS okazały się bardzo atrakcyjną funkcją korzystania z telefonu komórkowego. Obecnie statystyki potwierdzają, że wiadomości SMS są w odwrocie. Już od 2012 spada liczba wiadomości wysyłanych w ten sposób. Wypierane są przez komunikatory – takie jak Messenger czy WhatsApp.

Rozwinięciem wiadomości SMS są wiadomości MMS (Multimedia Messaging Service), które oprócz tekstu umożliwiają również wysyłanie plików dźwiękowych, z obrazami i wideo. W celu odbierania i wysyłania wiadomości MMS telefon komórkowy musi obsługiwać inne protokoły transmisji niż dla wiadomości SMS.


Telefon komórkowy jako cyfrowy aparat fotograficzny


Obecnie jakość wbudowanych aparatów fotograficznych jest jednym z głównych czynników decydującym o popularności smartfona i wpływającym na jego cenę. Jednak nie zawsze było to takie oczywiste. Dzisiaj częściej robimy zdjęcia telefonem niż cyfrówką, niemniej jednak jest to rewolucja, która dokonała się bardzo niedawno.

W 1999 r. firma Toshiba wprowadziła na japoński rynek pierwszy telefon komórkowy z wbudowanym cyfrowym aparatem fotograficznym. Od 2002 r. prawie wszystkie telefony komórkowe umożliwiają robienie zdjęć. Od tego czasu jakość aparatów staje się coraz lepsza. Na początku wbudowane aparaty obsługiwały zaledwie skromny tryb VGA – obecnie niektóre telefony są wyposażone w kamerę o rozdzielczości kilkudziesięciu megapikseli z lampą błyskową i wielokrotnym zoomem. Aktualne modele umożliwiają również nagrywanie filmów wideo, nawet w 4K.Historia telefonów komórkowych – wzornictwo


Różnorodność wzornictwa telefonów komórkowych była praktycznie nieograniczona: od klasycznych urządzeń kanciastych (obudowa typu „candybar”), poprzez bardzo popularne telefony składane („folder” / „clam shell”), warianty z poziomym przegubem obrotowym, modele wysuwane, w których wyświetlacz i klawisze obsługi są przesuwane w górę nad klawiszami do wybierania numeru, aż po telefony z ekranem dotykowym.

Ewolucja, jaką przeszły telefony, jest naprawdę fascynująca. Pierwsze telefony komórkowe dostępne na rynku komercyjnym były ciężkie i nieporęczne do tego stopnia, że trudno sobie wyobrazić trzymanie ich w kieszeni. Z czasem doszło do wyraźnej miniaturyzacji.

Natomiast wprowadzenie dotykowych ekranów i popularyzacja video to zjawisko, które pociągnęło za sobą odwrotny proces. Obecnie jesteśmy świadkami tego, jak przekątna ekranu i – co za tym idzie – rozmiar całego urządzenia, z roku na rok się powiększa. Po dominacji telefonów mierzących 4,5–5 cali, na topie są modele powyżej 6–cali. Tendencja do zmniejszania ramek sprawia, że wiele modeli stało się bardzo podobnych do siebie.

Z przodu telefonu zawsze zobaczymy duży wyświetlacz, a tym, co różni modele od siebie, będzie głównie rozmieszczenie obiektywów aparatu na tylnym panelu oraz bocznych przycisków i złączy. Smartfony stają się też coraz bardziej smukłe. Coraz cieńsze obudowy wymuszają rezygnację z niektórych znanych elementów, do których się przyzwyczailiśmy – chociażby – gniazda słuchawkowego jack.

Wciąż jednak jest popyt na klasyczne komórki, bez dotykowych ekranów, jakie widywaliśmy kilkanaście lat temu. Proste telefony, takie jak NOKIA 130, wybierają na przykład osoby starsze, którym nie jest po drodze z nowymi technologiami. Na pewno na obecny wygląd telefonów wpłynęły takie elementy jak:


 • rezygnacja z przycisku „start”,
 • wprowadzenie czytników linii papilarnych i systemów do identyfikacji twarzy,
 • rosnąca popularność video i gier mobilnych,
 • brak wymiennych baterii.


Rozwój telefonów komórkowych


Telefony komórkowe stały się urządzeniami wielofunkcyjnymi z pełnym dostępem do Internetu przez WLAN lub UMTS, obsługą telefonii IP, kamerą, odtwarzaczem MP3, nawigacją i konsolą do gier. Są one określano jako smartfony lub urządzenia PDA. iPhone firmy Apple wyznaczył ponadto standardy w zakresie obsługi za pomocą dotykowego interfejsu użytkownika, który został przejęty i rozwinięty przez wielu producentów.


Kultowe telefony komórkowe, które przeszły do historii


Rynek telefonii komórkowej rozwija się w zawrotnym tempie. Są jednak takie urządzenia, które potrafiły cieszyć się szczególną popularnością albo wyznaczać trendy do dalszego rozwoju. Jakie telefony warto wymienić w tej galerii chwały?


 • Nokia 3310 – najbardziej znany telefon komórkowy na świecie. Najpierw zyskał autentyczne uznanie i popularność, a potem stał się tematem licznych memów. Telefon słynący ze swojej trwałości i niezawodności oraz doskonałej baterii doczekał się nowej wersji. Urządzenie jest pod względem technologii dostosowane do naszych czasów, a przy tym przynajmniej częściowo nawiązuje wyglądem do pierwowzoru. Nokia 3310 z 2018 roku została oczywiście ciepło przyjęta, niemniej jednak – nie miała szans powtórzyć sukcesu telefonu, który po roku 2000 kupiło ponad 120 milionów ludzi na całym świecie.


 • Ericsson T28 – wyjątkowo lekki i poręczny telefon, znany od 1999 roku. Przez pewien czas był najlepiej sprzedającym się telefonem w USA. Wielu użytkowników chwaliło go za bardzo trwałą baterię.


 • Siemens SL45 – jeden z pierwszych telefonów z wbudowanym odtwarzaczem MP3, co w 2001 roku było prawdziwą rewolucją. Muzyki z tym telefonem można było słuchać przez około 5 godzin.


 • Motorola RAZR V3 – to najlepiej sprzedający się telefon z klapką, o czym świadczy 130 mln sprzedanych egzemplarzy od 2004 roku.


 • Apple iPhone – ten wynalazek Steve’a Jobsa na wiele lat wyznaczył trendy w rozwoju smartfonów, podobnie jak iPad pokazał, w jakim kierunku będą rozwijać się multimedialne tablety. Pierwszy smartfon z jabłkiem w logu zastał zaprezentowany w 2007 roku i był przełomem. Obecnie najstarszym sprzętem z tej serii, jaki można kupić z pierwszej ręki, jest smartfon APPLE iPhone 7 z 2016 roku.


 • SAMSUNG Galaxy Xcover – pierwszy popularny smartfon, który był wodoszczelny. Po premierze w 2011 był wielokrotnie udoskonalany. Obecnie można kupić jego najnowszą wersję – SAMSUNG Galaxy XCover 4s SMOdporność na wodę okazała się niezwykle przydatną funkcją telefonów. Dzisiaj flagowe modele od wszystkich liczących się producentów zapewniają taką ochronę. Równolegle, rozwinął się też segment tak zwanych wzmocnionych telefonów, odpornych także na wstrząsy, uderzenia, zgniatanie.


 • Samsung Galaxy Note – telefon, a właściwie seria telefonów, które zapoczątkowały modę na duże ekrany, a także przyczyniły się w dużej mierze do popularyzacji rysików.


 • Xiaomi Redmi Note 4 – model, który w 2017 roku bił rekordy sprzedaży. W ciągu 10 minut od premiery sprzedało się 250 000 sztuk. Chiński producent rzucił wyzwanie rynkowym gigantom, oferując bardzo nowoczesne rozwiązania w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.


W kwestii historii telefonów komórkowych warto też wspomnieć o ich odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jednym z niewielu „minusów” nowoczesnych smartfonów jest ich delikatny ekran, który może pęknąć pod wpływem upadku. Na szczęście istnieje mnóstwo szkieł oraz folii ochronnych, dzięki którym nasz smartfon nie powinien ulec uszkodzeniu. Z kolei osoby, które poszukują niezawodnego na różne wyjazdy i nie chcą martwić się o jego awarię, mogą zdecydować się na popularne telefony pancerne – które łączą w sobie wytrzymałość pierwszych telefonów komórkowych z nowoczesnymi funkcjami współczesnych smartfonów.


Zobacz więcej

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Telefony Xiaomi – ranking 6 smartfonów. Jaki model wybrać w 2020 roku?

Telefony Xiaomi – ranking 6 smartfonów. Jaki model wybrać w 2020 roku?

. Ranking telefonów w tym artykule uwzględnia różne modele, które są obecnie w sprzedaży. Nie wiesz, jaki Xiaomi wybrać? Zobacz dostępne możliwości!
Smartfon do 1000 zł – co kupić w 2020 roku? Ranking

Smartfon do 1000 zł – co kupić w 2020 roku? Ranking

Zdecydowana większość producentów telefonów ma w ofercie także budżetowe rozwiązania. Jaki telefon do 1000 zł warto kupić? Zobaczcie nasze propozycje.
Jakie szkło albo folię do telefonu wybrać? Czym się kierować?

Jakie szkło albo folię do telefonu wybrać? Czym się kierować?

Jakie jednak szkło do telefonu wybrać? A może zdecydować się na folię? W artykule doradzamy, co będzie lepsze, oraz wskazujemy konkretne modele.
Recenzja Xiaomi Mi 10

Recenzja Xiaomi Mi 10

Premiery nowych telefonów Xioami to informacje, na które zawsze czekają ci, którzy chcą mieć dobry smartfon w niskiej cenie. Chiński producent przyzwyczaił klientów no nowoczesnych urządzeń za niewielkie pieniądze. Tak jest im tym razem. Zobacz recenzję Xiaomi Mi 10.
Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Zablokowanie swojego telefonu to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Jak odblokować iPhone. Przedstawiamy sprawdzone sposoby dla różnych modeli telefonów.
Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Wzmocniona konstrukcja i brak niepotrzebnych technologicznych nowinek docenią ci wszyscy, którzy do wyboru smartfona podchodzą bardzo pragmatycznie. W artykule przyglądamy się wybranym telefonom pancernym, tworząc jednocześnie ich ranking.
Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Podstawowa różnica między fotografią mobilną a robieniem zdjęć jeszcze przed erą smartfonów, polega na tym, że obecnie generujemy znacznie więcej plików ze zdjęciami. Zrobienie fotki jest banalnie proste, więc gromadzimy tysiące ujęć, bardzo często zapominając o ich selekcji i usuwaniu. Gdy zaczyna brakować miejsca na dysku, przychodzi czas na zgranie zawartości telefonu na inny nośnik. Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? Wskazujemy kilka sposobów.
Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Smartfony to bardzo praktyczne urządzenia, bez których wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Co jakiś czas wymiana telefonu jest bardzo potrzebna. W ciągu 2–3 lat od premiery zdecydowana większość smartfonów nie przystaje już do nowoczesnych wymagań. Co w sytuacji, gdy chcemy kupić nowy, funkcjonalny telefon, a nie widzimy potrzeby, aby inwestować we flagowy model? W tym rankingu szukamy najlepszych smartfonów w cenie do 1000 zł.
Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking 2020

Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking 2020

Smartfony już dawno przejęły funkcje wielu innych urządzeń – w tym odtwarzaczy muzycznych. Chociaż niemal każdy telefon umożliwia odtwarzanie muzyki, przyjemność ze słuchania ulubionych utworów może być na różnym poziomie, w zależności od telefonu i słuchawek. Jeśli chcemy często słuchać muzyki, używając do tego smartfona, warto wybrać odpowiedni model, który dobrze się nadaje do tego zadania. Jaki sprawdzi się w tej roli najlepiej? Prezentujemy przegląd najlepszych telefonów do słuchania muzyki.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]