Ile kosztuje kawa z ekspresu i jaki ekspres kupić? Praktyczny poradnik

Dobra, aromatyczna kawa to napój, który potrafi postawić na nogi, pomaga przetrwać trudny dzień albo po prostu cieszy wspaniałym smakiem. Jak wszystkie produkty ma także swoją cenę. Ale jaką konkretnie? Większość z nas zupełnie nie zwraca na to uwagi, a im więcej kawoszy pod jednym dachem, tym większe jest obciążenie dla budżetu. Jak kupować kawę, aby nie przepłacać? Postaramy się podpowiedzieć w tym artykule. Zajmiemy się konkretnie napojem z ekspresów ciśnieniowych. Na wstępie eliminujemy więc zwykłą kawę rozpuszczalną oraz zdecydowanie najdroższe  - kupowanie w kawiarniach.


Ile kosztuje jedna kawa?


Najlepsza odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. O cenie kawy w pierwszej kolejności decyduje technologia jej przygotowania. Podstawowy podział ekspresów obejmuje standardowe ekspresy ciśnieniowe oraz ekspresy na kapsułki. W tym zestawieniu zawsze ekspresy kapsułkowe będę generować większe koszty. Gotowa mieszanka zamknięta w kapsułce to prostota, która ma jednak wymierną cenę. Koszt przygotowania kawy z pomocą urządzenia na kapsułki, to uśredniając, około 1,20 zł. Wybierając kawę mieloną albo w ziarnach zapłacimy za jedną kawę ok. 40-50 groszy. Mamy więc tutaj podobną sytuację jak na rynku drukarek – niski koszt zakupu urządzenia wiąże się z wyższym kosztem eksploatacji. Kupując ekspres na kapsułki za 200-300 zł, po prostu musimy mieć świadomość, że za picie kawy co miesiąc będziemy płacić trochę więcej. Natomiast inwestując w droższy ekspres, pamiętajmy o tym, że koszt po jakimś czasie się zwróci, ale to kwestia kilku a może nawet kilkunastu miesięcy.Czy rodzaj kawy ma znaczenie?


W przytoczonych powyżej wyliczeniach nie uwzględniliśmy kosztów prądu i wody potrzebnych do zaparzenia kawy, są to jednak wartości marginalne. Warto jednak zaznaczyć, że dodatkowy koszt generować będą kawy z mlekiem. W przypadku standardowych ekspresów ciśnieniowych, to po prostu koszt mleka wlewanego do kawy. I tu także należy wskazać rozróżnienie między zwykłym krowim mlekiem, a mlekiem sojowym, które jest znacznie kosztowniejsze, ale często jest opcją wybieraną przez wegan, którzy nie chcą odmawiać sobie mlecznych napojów.

Natomiast ekspresy kapsułkowe mogą generować nawet dwa razy większe wydatki dla miłośników cappuccino, latte macchiato albo kawy mocha. A to dlatego, że kawy z pianką robi się nie z jednej, a z dwóch kapsułek, zatem jedno opakowanie pozwoli przygotować nie 16, a zaledwie 8 napojów.

Warto także pamiętać o kawie bezkofeinowej. To propozycja dla osób, które cenią smak i aromat kawy, jednak nie zależy im na pobudzeniu lub ze względów zdrowotnych, nie powinny trzymać się od kofeiny z daleka. Kawa bezkofeinowa, podobnie jak piwo bezalkoholowe, jest produktem niszowym, przez co dostępność jest mniejsza, a ceny wyższe. Znacznie trudniej też znaleźć promocję cenową na produkty bezkofeinowe.


Tańsza kawa?


Odrobina sprytu i znajomości realiów rynku wystarczy, żeby za ulubioną kawę płacić nieco mniej. Podobnie jak w przypadku zakupu innych produktów, zdecydowanie bardziej ekonomiczne są duże opakowania. Kawę mieloną lepiej kupić w opakowaniach 500 g zamiast 250 g. Kawa w ziarnach u wielu producentów oferowana jest w opakowaniach 1 kg. Przy kupowaniu dużych ilości, warto jednak zachować zdrowy rozsądek i patrzyć na termin ważności. Wbrew pozorom, kawa nie jest długowieczna. Jakiś czas po otwarciu wietrzeje i traci swój armat. Duże ilości mając więc sens, ale tylko wtedy, gdy kawę pijemy naprawdę często lub dzielimy jedną dużą paczkę z kilkoma osobami.Czy cena jest najważniejsza?


Wiadomo, że nikt nie chce marnować pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że do oszczędności trzeba dążyć za wszelką cenę. Często potencjalne droższe rozwiązanie jest całkowicie uzasadnione z innych względów. Kupując ekspres do kawy, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, ile miejsca zajmie on na kuchennym blacie. Mała przestrzeń zdecydowanie sprzyja ekspresom na kapsułki.

Przy wyborze ekspresu, należy uwzględnić także przechowywanie kawy. Ziarna powinniśmy przechowywać w szczelnych pojemnikach, bez dostępu do promieni słonecznych i powietrza. Kapsułki, z uwagi na zamkniętą konstrukcję, nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów, trzeba jednak pamiętać o tym, że zajmą w szafce zdecydowanie więcej miejsca.

Następna kwestia, którą ocenia się bardzo subiektywnie, to wygoda. Ekspresy kapsułkowe są dziecinnie proste w obsłudze i nie wymagają czyszczenia ani konserwacji. W przypadku awarii, zakup nowego urządzenia także nie jest problemem i często okazuje się nawet lepszym wyjściem, niż próba naprawy.

Nie do przecenienia jest także kwestia indywidualnych przekonań i preferencji. Mleko sojowe zawsze będzie droższe krowiego, a kawa bezkofeinowa od normalnej. Mimo to jednak ze względów ideologicznych albo zdrowotnych, podejmuje się określone decyzje w oderwaniu od ceny produktu. Subiektywną kwestią jest także to, jaką mieszankę najbardziej lubimy. Zazwyczaj kawosze są przyzwyczajeni do smaku od określonego producenta i raczej nie planują zmieniać swoich nawyków, całkowicie akceptując koszty tych przyzwyczajeń i nie ma w tym nic negatywnego, ponieważ kawa ma być odrobiną przyjemności w ciągu dnia.


Czy cena kawy ma duże znacznie?


Im więcej kawy się pije, tym bardziej istotny jest jej koszt. Jeśli pijemy 1 albo 2 filiżanki w tygodniu, wybór technologii parzenia kawy czy rozmiarów opakowania z punktu widzenia domowego budżetu raczej będzie bez znaczenia. Co innego, gdy tygodniowe zapotrzebowanie to na przykład 15 kaw.

Kawa pita w rozsądnych ilościach poprawia koncentrację, dodaje energii, ułatwia kojarzenie faktów i logiczne myślenie. Jeśli dzięki kawie potrafimy pracować efektywniej, to zawsze będzie stanowić uzasadniony koszt. I to także należy mieć na uwadze, gdy po raz kolejny zawahamy się, sięgając po ulubioną kawę podczas zakupów. Wśród pobudzających napojów jest zdecydowanie zdrowszym wyborem w zestawieniu chociażby z napojami energetycznymi.